Tradycja organizowania Dni Krosna sięga lat 60. Organizowano je we wrześniu, na pamiątkę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przez Armię Czerwoną. Po raz ostatni Dni Krosna odbyły się w 1989 r., bo o historii można już wtedy było mówić inaczej - wkroczenie wojsk radzieckich zapoczątkowało też nową podległość Polski.
Wielu mieszkańców miało jednak sentyment do tej imprezy. Dni Krosna wróciły więc najpierw jako Jarmark Krośnieński, a od kilku lat jako czerwcowe Dni Krosna.
Atrakcje rozpoczynają się w piątek (13.06). Ekipa Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza przygotowała przegląd twórczości artystycznej krośnieńskich szkół. Zwykle te koncerty odbywały się w godzinach przedpołudniowych, tym razem rozpoczną się o godz. 17.00. - Żeby rodzice mieli okazje zobaczyć, co ich pociechy wyprawiają artystycznie w szkołach - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP.
Wieczorem (godz. 21.00) na deskach RCKP odbędzie się jeszcze Noc Teatralna. - Zaprezentujemy fragment spektaklu "Intrygi Olimpu" w wykonaniu młodzieżowego Teatru itd., którego premiera wkrótce. Norbert Stałęga wystąpi w dowcipnym monodramie "Do Re My Kla", a na zakończenie Nocy Jacek Buczyński zagra monodram Łazariada, który był już pokazywany na Spotkaniach Teatralnych - zaprasza dom kultury.
Program piątku:
17:00 Koncert Galowy VIII Przeglądu Twórczości Artystycznej Krośnieńskich Szkół (RCKP, ul. Kolejowa 1)
19:00 Uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Krosna do Matki Bożej Murkowej (Kościół oo. Franciszkanów)
21:00 Noc teatralna (RCKP, ul. Kolejowa 1, wejście B)
- etiudy z nowego spektaklu Teatru itd... pt. "Intrygi Olimpu"
- "DO RE MY KLA" - monondram Norberta Stałęgi
- "Łazariada" - monodram Jacka Buczyńskiego
W sobotę (14.06) na krośnieńskim Rynku odbędą się przede wszystkim koncerty. O 18.00 wystąpi młodzieżowe Studio Piosenki Swing, a po nim (godz. 18.30) zespół Dziewczyny, czyli finalistki programu "X-Factor". Wojciech Mann mówi o nich: "Dziewczyny, wraz dopełniającymi grupę muzykami, bawią się (...) bluesem, jazzem, rock and rollem. Robią to na wysokim, profesjonalnym poziomie i z prawdziwym wdziękiem."
O godz. 20.30 wystąpi gwiazda wieczoru - Ania Dąbrowska, znana z takich kawałków jak "Tego chciałam", "Charlie, Charlie" oraz wielu innych w stylu retro i lat 60.
W sobotę w godz. 16.00-18.00 na Rynku w ogródku jordanowskim odbędą się też happeningi dotyczące profilaktyki uzależnień - szczegółowy program: tutaj.
Program soboty - Rynek:
18:00 Występ studia piosenki Swing
18:30 Zespół Dziewczyny
20:30 Ania Dąbrowska z zespołem
W niedzielę (15.06) powrót do tradycji - na krośnieńskim Rynku odbędzie się Jarmark Krośnieński. - To połączenia wszystkiego ze wszystkim. Będą koncerty lokalnych grup twórczych, goście ze Słowacji, ludowe klimaty, prezentacje organizacji społecznych i gra miejska - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP.
KrosnoGra, czyli tzw. gra miejska to konkurs dla 4-osobowych drużyn, które w różnych częściach miasta muszą wykonać różne zadania według podanych wskazówek. Do tej pory zgłosiło się już 11 drużyn, ale jeszcze można się zapisać (szczegóły: tutaj). - Tegoroczna gra zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Zadania przygotowują organizacje pozarządowe - mówi Dorota Cząstka. Organizacje te będą się też prezentować i opowiadać na czym polega ich codzienna działalność - odbędą się konkursy rysunkowe, pokazy sprzętu rehabilitacyjnego itd.
O godz. 17.00 wystąpi Kamil Bednarek z piosenkami reggae, a o godz. 19.30 Ratatam, który rozbuja publiczność w klimatach rock-reggae i folk.
Program niedzieli - Rynek:
10:00-17:00 Jarmark Krośnieński
10:00-14:00 KrosnoGra - przystanki gry rozlokowane będą w obrębie Starego Miasta
17:00 Kamil Bednarek
19:30 Ratatam
W związku z imprezami mogą wystąpić utrudnienia w ruchu w obrębie Starego Miasta. W sobotę od godz. 17.00 oraz w niedzielę od godz. 16.00 niemożliwy będzie wjazd do Rynku (zamknięte dla ruchu będą ulice: Piłsudskiego i Zjazdowa).
Ale to jeszcze nie koniec. Od piątku do niedzieli (13-15.06) będzie można zobaczyć osoby uprawiające parkour, street workout, akrobatykę i tricking. Dla niewtajemniczonych: to pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej, w wolnym tłumaczeniu: sztuka przemieszczania się. Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób.
Doświadczeni zawodnicy, występujący z sukcesami na ogólnopolskich zawodach, przeprowadzą zajęcia z akrobatyki i trickingu. Treningi dla osób zainteresowanych będą połączone z pokazami parkoura i street workout.
Przeszkody zostaną zamontowane na terenach zielonych przed halą sportowo-widowiskową (ul. Bursaki 29) - trawnik po prawej stronie stojąc na wprost hali. Przeszkody będą dostępne dla chętnych od piątku od godz. 14.00 do niedzieli do godz. 16.00.