Cztery Ekspedyty 2004

Andrzej Kołder, Maria i Michał Łuczajowie, Zbigniew Ungeheuer oraz Bogusława Nykiel-Ostrowska - to laureaci tegorocznej nagrody Św. Ekspedyta. Nagroda była przyznawana (11.11) po raz drugi. Dedykowana jest osobom, które działają społecznie z potrzeby serca, a nie z obowiązku.

Nagrodę ustanowiło krośnieńskie Bractwo Św. Ekspedyta. Jest to nieformalna grupa kilkunastu osób, które chcą pomagać innym. - Zbieramy się, gdy trzeba zrobić coś pożytecznego - wyjaśniają jego członkowie. Wśród osób działających w Bractwie są m.in.: Halina Korfanty (doradca finansowy) i Zygmunt Rysz (naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta).

Statuetka
adrian krzanowski

Bractwo za swojego patrona obrało Św. Ekspedyta (w Polsce znany jest też jako Św. Wierzyn). Jest on patronem spraw beznadziejnych i trudnych, a także zadań, których właściwy termin wykonania dawno minął. Według wierzeń, Św. Ekspedyt nawraca też grzeszników, zjednuje zwaśnionych, łagodzi spory rodzinne. Uznawany jest za "Świętego XI godziny", tj. w sensie biblijnym - ostatniej godziny, bo wysłuchuje także i tych, co się w ostatniej chwili do niego w potrzebie uciekają.

Statuetki Ekspedyta przyznano po raz pierwszy w kwietniu ub.r. Otrzymali je wówczas: Ewa Cisowska (za zaangażowanie w przedsięwzięcia kulturalne i działania na rzecz podnoszenia estetyki naszego miasta), Marek Wiatr (za upowszechnianie kultury muzycznej m.in. przez organizację koncertów operowych) oraz Józef Guzik (za organizację Wigilii i Stołu Wielkanocnego dla ubogich oraz działania na rzecz przywrócenia świetności krośnieńskiego rynku).

Laureaci Ekspedyta 2004. Od lewej: Aleksandra Ostrowska (odebrała nagrodę przyznaną pośmiertnie jej mamie - Bogusławie Nykiel-Ostrowskiej), Zbigniew Ungeheuer, Maria i Michał Łuczajowie, Andrzej Kołder

W tym roku postanowiono przyznać 4 statuetki Ekspedyta:

Andrzejowi Kołderowi (opiekun zamku "Kamieniec" w Odrzykoniu):
"Za pasję i zaangażowanie w przywracanie świetności obiektom naszej kultury materialnej. Za ogrom serca i wysiłku włożonego w odbudowę Kamieńca. Za powołanie do życia Muzeum Zamkowego oraz współuczestnictwo w licznych przedsięwzięciach obywatelskich jak "Karpackie klimaty" czy inicjatywę na rzecz budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego."

Marii i Michałowi Łuczajom (wydawcy m.in. "Pisma Białobrzeskiego" i "Naszego Głosu"):
"Za ogromne zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy o Krośnie i regionie poprzez rozliczne wydawnictwa. Za aktywny udział w życiu Krosna, a w szczególności dzielnicy Białobrzegi. Za życzliwość i serdeczne wsparcie wielu inicjatyw społecznych oraz akcji charytatywnych."

Zbigniewowi Ungeheuerowi (prezes Stowarzyszenia Portius):
"Inicjatorowi ożywienia więzi polsko-węgierskich, dzięki którym Krosno staje się ważnym ośrodkiem wymiany kulturalnej z Węgrami. Niestrudzonemu organizatorowi rozlicznych imprez oraz przedsięwzięć, realizowanych z ogromnym zaangażowaniem i determinacją".

Bogusławie Nykiel-Ostrowskiej (główna organizatorka m.in. zawodów balonowych w Krośnie; zmarła w czerwcu br. - nagrodę przyznano jej pośmiertnie, a statuetkę odebrała jej córka Aleksandra):
"Inicjatorce i organizatorce wspaniałych imprez o zasięgu wykraczającym poza nasz region, imprez dodających splendoru Krosnu, wiążących z naszym miastem wielu wybitnych Polaków. Serdecznej otwartej na potrzeby innych ludzi. Tej, w której były żywioły i pasje, którymi dzieliła się z innymi."

Nagroda Ekspedyta to - obok medalu "Za zasługi dla Krosna" przyznawanego przez Prezydenta Krosna - najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób, które działają społecznie na rzecz Krosna.

Cele i zamierzenia Bractwa Św. Ekspedyta:
  • propagowanie i kreowanie twórczego obcowania ze sztuką, historią i obrzędowością naszego regionu
  • integrowanie krośnian poprzez zorganizowane formy aktywnego wypoczynku, zabawy, imprezy okolicznościowe
  • aktywne uczestnictwo w życiu Krosna i regionu
  • propagowanie w swoim środowisku kultury języka ojczystego
  • rozbudzanie zainteresowań regionem, jego walorami historyczno-przyrodniczymi
  • współpraca z organizacjami o podobnych celach i zamierzeniach

Przyznanie statuetek Ekspedyta połączono z aukcją dzieł sztuki. Swoje prace (obrazy, grafiki, rzeźby, wyroby ze szkła i rękodzieła) ofiarowali artyści z całego regionu. Dochód z aukcji (ok. 12 tysięcy zł) przeznaczono na pokrycie kosztów operacji i leczenia 10-letniej Angeliki Józefczyk z Haczowa, która jest chora na ciężką anemię szpiku kostnego. Część zebranych funduszy postanowiono przekazać też w formie stypendium studentowi z Krosna, który uczy się w Krakowie, a jest w trudnej sytuacji materialnej.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie. W trakcie imprezy odegrano scenkę patriotyczną z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie uświetniło też wystąpienie kilkunastoletniego Patryka Sobieckiego, który zagrał na trąbce zakupionej ze środków z ubiegłorocznej aukcji.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)