Oblężenie biblioteki. W epidemii krośnianie pokochali książki

Ponad 400 osób codziennie odwiedza Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. W czasie braku dostępu do kin, teatrów, koncertów, to jedyne otwarte miejsce, które bezpłatnie daje dostęp do kultury i rozrywki. Teraz biblioteka zaprasza czytelników do dzielenia się swoimi książkowymi inspiracjami podczas akcji na Facebooku.
Biblioteka jest obecnie jedynym otwartym źródłem kultury i rozrywki
Damian Krzanowski

- Muszę mieć książkę, dotknąć, powąchać, trzymać ją w ręce. Dla mnie to jest jak dawka narkotyku. Gdy jest mi źle, to idę i biorę książkę - mówi pani Agnieszka Dwernicka, spotkana w wypożyczalni KBP krośnianka.

Książka pomaga mi przetrwać trudne chwile.
daje mi wszystko, co najlepsze, daje mi przyjemność

Okazuje się, że w minionym roku czytanie było doskonałym sposobem na oderwanie się od trudnej rzeczywistości, co potwierdzają statystyki. Tylko w grudniu, przez 21 dni, kiedy biblioteka była otwarta, Wypożyczalnię Główną, filie KBP i Oddział dla Dzieci odwiedziło 8801 osób. Wypożyczyły one 27651 książek.

- Średnio dziennie odwiedzało nas ponad 400 osób. Dla porównania w grudniu 2019 roku wypożyczyliśmy prawie 2,5 tysiąca książek mniej– dodaje Monika Machowicz z krośnieńskiej biblioteki. - Także ogólnopolskie statystyki pokazują, że w 2020 roku czytaliśmy znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Czytanie stało się popularne w czasie pandemii.

Dla pani Agnieszki czytanie jest najlepszym zajęciem w trudnych chwilach
damian krzanowski

- Ludzie bardzo narzekają, że już im się znudziło oglądanie filmów, seriali, że w telewizji nic nie ma, a książka daje im jednak szerokie pole do rozwijania zainteresowań – mówi Ewa Zych, kierownik Wypożyczalni Głównej KBP. - Często ludzie mają teraz więcej czasu, więc wracają do swoich dawnych hobby i wracają też do nas. 

Krośnieńska bliblioteka oferuje szeroki wybór książek o najróżniejszej tematyce
damian krzanowski

Wypożyczalnie zostały otwarte 30 listopada po kolejnym lockdownie. W tym momencie książka jest jedynym dostępnym dobrem kultury, które dodatkowo jest darmowe. - Mieszkańcy bardzo narzekali, gdy byliśmy zamknięci. Cieszymy się, że mamy możliwość działania, bo pozostałe instytucje kultury wciąż pozostają zamknięte – dodaje pani kierownik.

Ewa Zych, kierownik Wypożyczalni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej
damian krzanowski

Obecnie biblioteka zwiększyła limit książek, które można jednorazowo wypożyczyć. Na nowe, popularne pozycje literatury potrafi czekać nawet 20 osób.

Dla osób, które lubią elektroniczne wersje książek, biblioteka oferuje nieograniczony dostęp do serwisu Ibuk Libra, na którym znajdziemy głównie książki popularnonaukowe.

Od lutego mają być dostępne także darmowe kody do serwisu Legimi. Pisaliśmy o nim tutaj. W 2020 roku z takich kodów wypożyczono 6973 e-booki. Biblioteka tworzy także prezentacje swoich zbiorów na YouTube. – Ludzie czasem nie zdają sobie sprawy z tego, jakie książki mamy – tłumaczy pani kierownik.

- Cieszymy się że, mieszkańcy Krosna w 2020 roku tak często korzystali z naszych zbiorów. Niestety dotacja podmiotowa dla KBP została znacznie zmniejszona i uniemożliwia zapewnienie zakupu książek na dotychczasowym poziomie w roku bieżącym, co niestety ograniczy czytelnikom dostęp między innymi do nowości – mówi Bogusława Bęben Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Biblioteka przygotowała #czytelniczychallenge, który ma integrować krośnieńskich miłośników książek
damian krzanowski

#czytelniczychallenge

To kolejne działanie krośnieńskiej biblioteki. Tym razem ma zachęcić czytelników do pochwalenia się zbiorami swoich domowych biblioteczek.

Najcenniejsza książka, taka otrzymana w prezencie, z najciekawszą okładką lub ta, którą właśnie czytam - to hasła kolejnych odsłon #czytelniczegochallenge'u. Akcja prowadzona jest na Facebooku i polega na wstawianiu w komentarzach pod postami zdjęć swoich książek.

Książki, którymi pochwalili się czytelnicy 
.facebook.com/KBPKrosno

Tak dowiadujemy się, że krośnianie pod choinką znaleźli m.in. książki psychologiczne, atlas zwierząt oraz takie pozycje jak „Czerwone krzesło”, czy „Biegnąca z wilkami”.

 - Przy okazji dobrej zabawy chcemy stworzyć wśród użytkowników Facebooka społeczność skupioną wokół czytania. Okazuje się, że lektury z dzieciństwa, najważniejsze książki przeczytane w młodości, czy te najchętniej kupowane na prezenty, łączą internautów – mówi Monika Machowicz.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
ewa5
08.01.2021 17:39

" Dotychczas psychologowie ustalili,że umiejętność owocnego czytania jest jedną z oznak zdrowia psychicznego.Owocnego tzn.połączonego z rozumieniem i przeżywaniem tego,co się czyta.....Ludzie cierpiacy na psychozy niemal zupełnie tracą tę umiejętność.Czytanie jest więc przywilejem zdrowego,zrównoważonego umysłu"-cytat O.Tokarczuk:Czuły narrator s.94-95.

Zatem brawo Krosnianie,brawo Krosnieńska Biblioteka Publiczna.

ewa5
na forum od listopada 2017
lonewolf
08.01.2021 00:29

Ej, Ewka. Prawie Cię nie poznałem pod tą przyłbicą :) Bardzo fajną robotę robicie. Pozdrawiam Cię serdecznie. Kumpel z "Dziesiątki" Tomek S.

lonewolf
na forum od listopada 2017
kurnachata
07.01.2021 21:32

Bardzo pozytywny klimat. Skupienie i zaczytanie.

kurnachata
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)