W dzisiejszych czasach obok książek papierowych coraz popularniejsze stają się ebooki lub audiobooki, czyli książki w wersji elektronicznej, które można czytać lub słuchać na specjalnie przeznaczonych do tego urządzeniach, czyli czytnikach. Takie książki można wypożyczyć przez internetowe wypożyczalnie.
Od niedawna taką usługę za darmo oferuje również krośnieńska biblioteka. Do dyspozycji czytelników oddaje 48 darmowych kodów dostępu, które umożliwiają korzystanie z wypożyczalni Legimi bez limitu. Obowiązuje więc zasada kto pierwszy, ten lepszy.
Kody są ważne przez miesiąc od momentu aktywacji. Każdy miesiąc to nowa pula kodów, po które można się zgłaszać od pierwszego roboczego dnia. Nie ma gwarancji, czy ktoś, kto otrzymał kod w danym miesiącu, otrzyma go w następnym.
- Po kody można było zgłaszać się od 3 lutego. Już na następny dzień pozostało nam zaledwie osiem z nich – mówi Monika Machowicz z działu Promocji Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. - Kody są rejestrowane. Nie ma opcji, żeby jedna osoba otrzymała dwa kody w jednym miesiącu.
Biblioteka liczy, że dzięki serwisowi Legimi zyska nowych czytelników.
- Obecnie współistnienie książki elektronicznej i książki tradycyjnej jest niezbędne – mówi Monika Machowicz. – Chcemy zapewnić naszym czytelnikom korzystanie zarówno z jednej, jak i z drugiej możliwości, dlatego rozszerzyliśmy naszą usługę.
trzeba być czytelnikiem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i posiadać ważną kartę czytelnika bez blokady na koncie,
należy osobiście odebrać kod w Wypożyczalni Głównej KBP przy ul. Wojska Polskiego 41 po okazaniu karty czytelnika.
Kod może otrzymać czytelnik, który ukończył 15 lat. Kodem logujemy się jednorazowo, później tylko loginem i hasłem. Czytać możemy na dwóch dowolnie wybranych przez siebie urządzeniach - nie musi to być czytnik, może być komputer lub smartfon. Po zalogowaniu i wpisaniu kodu dostępu możemy przeglądać katalog i przenosić na wirtualną „półkę” książki, które chcemy przeczytać.
System informuje, kiedy ważność kodu się kończy.
Serwis Legimi posiada dużo nowości, na które w bibliotece czytelnicy w tradycyjnej formie muszą czekać w kolejkach. W przypadku serwisu dostęp przez miesiąc jest nieograniczony, a książkę może czytać jednocześnie kilkaset osób. Mimo to pani Monika wątpi, żeby czytelnicy mając dostęp do Legimi, rezygnowali z tradycyjnego czytania.
- Wrażenia są bardzo pozytywne, jestem zachwycona i polecam Legimi innym – przyznaje Monika Machowicz. – Do tej pory czytałam książki w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Od kilku dni chodzę z czytnikiem. Jest to wygodna forma czytania, zwłaszcza jeśli gdzieś się wyjeżdża. Wystarczy jedno małe urządzenie – wskazuje na swój czytnik. – A ilość książek jest nieograniczona.
wpisać kod dostępu otrzymany w wypożyczalni uprawniający do bezpłatnego korzystania z serwisu na stronie www.legimi.pl/podkarpackie,
ściągnąć aplikację ze strony http://www.legimi.pl/pobierz-legimi/,
po rejestracji można korzystać z aplikacji Legimi także offline.
W serwisie Legimi znajdziemy około 60 tys. książek – poczynając od literatury obyczajowej, poprzez fantastyczną, kryminalną, dziecięcą, młodzieżową, faktu, aż po reportaże i poradniki.
Z Legimi mogą korzystać również osoby, które nie są czytelnikami krośnieńskiej biblioteki, ale wtedy muszą jednorazowo zapłacić za wypożyczenie książki lub opłacić abonament i za około kilkadziesiąt zł korzystać bez limitu ze zbiorów.
Krośnieńska Biblioteka zakupiła dostęp do serwisu Legimi jako jedna z czterech placówek w województwie. Czytelnicy krośnieńskiej biblioteki mają również dostęp do drugiego serwisu Ibuk Libra, która bez ograniczeń oferuje głównie książki popularnonaukowe.