Bartosz Mularski został laureatem konkursu Polskiego Radia. Zobaczcie film, w którym 12-latek naśladuje ptaki z wiersza Juliana Tuwima. Rodzi się nam nowy talent radiowy! O tym i innych sukcesach krośnian przeczytacie w naszym comiesięcznym podsumowaniu.
Bartosz Mularski należy do Radosnej Rodzinnej Akademii Teatralnej w Krośnie
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

Radosna Rodzinna Akademia Teatralna

Bartosz Mularski, należący do Akademii Teatralnej działającej przy RCKP, został laureatem I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom „Głosem Dziecka”.

Spośród 69 laureatów wyłoniono 28 finalistów w kategorii: piosenka, piosenka zagraniczna i wiersz, a występy dzieci oceniała m.in. Natalia Kukulska. Laureaci wzięli udział w koncercie, który odbył się w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.

12-latek pochodzący z Bajd wydeklamował wiersz Juliana Tuwima "Ptasie Radio"

Występ Bartosza, jego umiejętności recytatorskie oraz naśladowania głosów ptaków można zobaczyć poniżej (od 10:20 do14:40):

Pracownia Grafiki Tradycyjnej

22 listopada w Lublinie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Grafika 2019”. Wśród nagrodzonych znalazła się Lidia Rutkowska. Na wystawie pokazano także pracę Mirelli Zawiszy. Na konkurs wpłynęło ponad 600 prac.

Nagrodzona Lidia Rutkowska oraz instruktor Joanna Topolska-Uliasz
jakub nastaj/młodzieżowy dom kultury "pod akacją" w lublinie

Praca Lidii Rutkowskiej wzięła udział także w wystawie zorganizowanej podczas Międzynarodowego Biennale Exlibrisu Dzieci i Młodzieży w Hlohovec (Słowacja). Do konkursu nadesłano 1681 prac z 16 państw. Nagrodę podczas Biennale otrzymała Agnieszka Pudełko

Konkursowe prace. Po lewej Weroniki Uliasz, po prawej Agnieszki Pudełko
regionalne centrum kultur pogranicza

W październiku odbył się Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko” w Toruniu. Nagrodę otrzymała Weronika Uliasz. W konkursie wzięło udział 11 409 prac nadesłanych z 49 krajów.

Pracownia Grafiki Tradycyjnej działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Krośnieński Klub Sportowy Budo

16 listopada 2019 roku w Makowie Mazowieckim rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin Młodzieżowców i Juniorów, organizowane przez Polski Związek Karate. Dominika Kieraś, reprezentantka Krośnieńskiego Klubu Sportowego Budo zajęła I miejsce w konkurencji kata.

Dominika Kieraś na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Polski Karate Kyokushin Młodzieżowców i Juniorów
Krośnieński klub sportowy budo

- Dominika po raz kolejny w swojej karierze wykazała się doskonałym, profesjonalnym przygotowaniem - komentuje Krzysztof Jakubowisz, prezes zarządu.

Wcześniej zawodniczka zdobyła m.in. złoty medal na Mistrzostwach Europy w Danii, dwa brązowe medale na Mistrzostwach Europy w Pradze i w Polsce, trzykrotnie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski, a w 2016 roku znalazła się w pierwszej ósemce na Mistrzostwach Świata w kategorii junior.

Kyokushin Karate Krosno

W Mistrzostwach Polski Karate Kyokushin Młodzieżowców i Juniorów (16.11) wziął także udział Krośnieński Klub Kyokushin Karate. Drużyna zdobyła trzy medale - jeden złoty i dwa brązowe

W Mistrzostwach wzięło udział 214 zawodników z 77 klubów
kyokushin karate krosno

Klub reprezentowało 5 zawodników. Na podium stanęli:

• Kryspin Paradysz - został Mistrzem Polski Młodzieżowców w kategorii kumite - 70 kg, a w kategorii kata zajął III miejsce,
  • Gracjan Bożek - startując po raz pierwszy w zawodach tak wysokiej rangi, zdobył brązowy medal w kategorii kumite - 80 kg.

Tego dnia walczyli także Oliwia Krupa, Patryk Dobrzański i Bartłomiej Kolanko. Wyniki zawodników przełożyły się na III miejsce klubu w klasyfikacji drużynowej.

23 listopada Kyokushin Karate Krosno wzięło także udział w I Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin IKO w Olsztynie. W zawodach uczestniczyło prawie 40 polskich klubów oraz kluby z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Niemiec. Reprezentanci KKK zdobyli 5 pucharów:

• Korneliusz Paradysz - dwukrotne I miejsce (kat. kumite i kata),
  • Blanka Trybus - I miejsce kat. kumite,
  • Izabela Mielech - II miesce w kat. kumite i III miejsce w kat. kata.
Mistrzostwa Świwta w Japonii: Aleks Łączak - pierwszy od lewej, Oliwia Krupa - trzecia od prawej, trener Roman Woźniak - pierwszy od prawej

W dniach 22-24 listopada dwóch zawodników Kyokushin Karate Krosno, pod opieką shihan Romana Woźniaka, walczyło na Mistrzostwach Świata w Tokio (Japonia):

• Aleks Łączak - zajął V miejsce w kategorii 13–14 lat do 55 kg,
  • Oliwia Krupa - uplasowała się na VII miejscu w kategorii 15 – 17 lat plus 50 kg.

MMA Krosno

10 listopada zawodnicy klubu MMA Krosno wzięli udział w Mistrzostwach Polski MMA w Sochaczewie i stanęli na podium:

• Piotr Penar - 15-letni zawodnik po ciężkich walkach zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii 77 kg,
  • Amelia Akslar - jako pierwsza kobieta w historii Krosna wzięła udział w zawodach MMA i zdobyła brązowy medal,
  • Dawid Biedroń - zdobył brązowy medal w kategorii do 70 kg.
Zawodnicy klubu MMA Krosno. Od lewej: Rafał Parysz, Dawid Biedroń, Amelia Akslar, Kacper Piotrowski, Piotr Penar, Miłosz Kornasiewicz, Miłosz Wąsik  oraz trener Adam Tomasik
mma krosno

Na co dzień zawodnicy MMA Krosno trenują w klubie Eurogym przy ul. Bursaki 46 w Krośnie, gdzie głównym trenerem jest Adam Tomasik.

MOSiR Wodnik Krosno

W dniach 16-17 listopada w Dębicy odbyły się Zimowe Mistrzostwa Okręgu Podkarpackiego w pływaniu. Zawodnicy MOSiR Wodnik Krosno zdobyli 19 medali. Na wyróżnienie zasługują:

Ilona Stachowicz:

•  3 złote (100 m grzbietem, 200 m grzbietem, 400 m dowolny)
  • 2 srebrne (200 m zmienny, 200 m dowolny)
  • 3 brązowe (100 m dowolny, 100 m zmienny, 50 m grzbietem)
Ilona Stachowicz na I miejscu, Claudia Mikiewicz na I miejscu, Aleksandra Szelc na II miejscu, Kamil Stachowicz na III miejscu
Szkoła podstawowa nr 14 w krośnie

Claudia Mikiewicz:

• 3 złote (50 m, 100 m, 200 m klasycznym)

Aleksandra Szelc:

• 4 srebrne (50 m dowolny, 200 m dowolny, 400 m zmienny, 800 m dowolnym)

• 2 brązowe (400 m dowolnym, 100 m dowolnym)

Aleksandra Szelc - zawodniczka MOSiR Wodnik Krosno
archiwum prywatne aleksandry szelc

Kamil Stachowicz:

•  2 brązowe (100 m, 200 m grzbietem)

Zawodnicy wzięli także udział w Zawodach pływackich z okazji Święta Niepodległości w Mielcu. Ilona zdobyła 2 złote (100 i 200 m grzbietem) i 2 srebrne medale (100 i 200 m stylem zmiennym), Kamil 2 złote (100 i 200 m grzbietem), a Aleksandra 2 srebrne (50 i 100 m stylem dowolnym) i 1 brązowy na 200 m stylem grzbietowym.

Zespół Tańca Współczesnego Strecz

16 listopada odbyły się Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty” w Mielcu. Krośnieński Zespół Tańca Współczesnego Strecz zajął II miejsce. Jego instruktorem jest Sabina Wójcik-Grygolec.