Artysta Stanisław Kochanek został upamiętniony. Ma rondo swojego imienia

Znamienity krośnieński malarz i karykaturzysta, twórca pomnika Mikołaja Kopernika i lamp na podcieniach w Rynku doczekał się w końcu uczczenia. Jego nazwiskiem zostało nazwane rondo usytuowane przy zbiegu ulic Łukasiewicza, Paderewskiego i Kletówka.
Rondo im. Stanisława Kochanka. Radni Anna Dubiel i Krzysztof Babinetz apelowali do urzędników, by poprawiono estetykę tego miejsca i naprawiono konstrukcję ronda
Adrian Krzanowski

Kim był Stanisław Kochanek

Stanisław Kochanek urodził się w 1905 roku w Jedliczu. Po ukończeniu Szkoły Przemysłu Artystycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie powrócił do rodzinnego Jedlicza, gdzie zajął się malowaniem obrazów sakralnych i portretów. Po wojnie w 1945 roku Stanisław Kochanek przeniósł się do Krosna, gdzie rozpoczął prace nad wieloma artystycznymi przedsięwzięciami.

To według jego projektu powstały lampy „herbowe” na krośnieńskich podcieniach i żyrandole z motywem piastowskich orłów w nawie kościoła franciszkańskiego. Wykonał m.in. tablicę Marii Konopnickiej w Żarnowcu, a w Krośnie tablicę upamiętniającą wyzwolenie miasta. Był twórcą i pomysłodawcą pomnika Mikołaja Kopernika przed I Liceum Ogólnokształcącym.

Stanisław Kochanek podczas prac nad rzeźbą Mikołaja Kopernika
ARCHIWUM WOJCIECH KOCHANEK
Artykuł z pisma "Widnokrąg" - tygodnik społeczno-kulturalny. 16 czerwca 1973, nr 24. Pomnik Mikołaja Kopernika w Krośnie został odsłonięty 19 czerwca 1973 roku. Data ta była częścią obchodów 500. rocznicy urodzin astronoma, znanych jako Rok Kopernikański.
podkarpacka biblioteka cyfrowa

Od 1955 do 1968 roku przygotowywał scenografię do spektakli teatralnych w Domu Kultury "Górnika Naftowca" w Krośnie. Był twórcą Związku Zawodowego Artystów Plastyków i jednym z redaktorów polskiego powojennego kwartalnika artystycznego „Sztuka i Życie”. W 1960 roku przystąpił do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków „Zachęta” w Warszawie.

Stanisław Kochanek pomimo znakomitego kunsztu portrecisty, najbardziej znany pozostał jako mistrz karykatury. Od 1970 roku znaczna część jego karykatur trafiła na łamy regionalnych gazet takich jak: „Nowiny Rzeszowskie” czy „Podkarpacie”. Stanisław Kochanek zmarł w 1995 roku.

Więcej o nim pisaliśmy tutaj.

Stanisław Kochanek mieszkał w tej kamienicy przy ul. Łukasiewicza. Teraz w pobliżu willi znajduje się rondo jego imienia
kacper krzanowski

Upamiętnienie po 25 latach

Sprawa nadania nazwy Stanisława Kochanka dla jednej z ulic ciągnie się już od 1995 roku. Wnioskował o to już wtedy jeden z mieszkańców – Zbigniew Ungeheuer (obecny radny).

Chodziło o bezimienną uliczkę łączącą ulicę Okrzei z ulicą Zagórze. Ówczesne władze (Zarząd Miasta na czele z Romanem Zimką – prezydentem Krosna) wniosły stosowny projekt pod obrady sesji Rady Miasta dopiero 6 lat później – w 2001 roku. Jednak w wyniku błędów administracyjnych władz miasta, do nadania nazwy ulicy nie doszło. W dodatku jedna z mieszkanek protestowała, że nie chce mieszkać przy ulicy Kochanka, bo „kochanek” jej się źle kojarzy.

Na sesji Rady Miasta w poniedziałek (28.09) za nazwaniem ronda im. Stanisława Kochanka głosowało jednogłośnie 21 radnych.

- Jestem szczęśliwy z tego powodu, że mistrz Kochanek będzie uwieczniony w Krośnie – komentował na sesji radny Zbigniew Ungeheuer. Poinformował, że dzwonili do niego przedstawiciele rodziny Stanisława Kochanka z podziękowaniami.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wosio
29.09.2020 08:39

od ilu dni jest rozwalone to rondo ? Poza tym czy to nie jest karykatura ronda wg Stanisława Kochanka ?

wosio
na forum od marca 2019
francuzxv
28.09.2020 23:02

Nazywajac to rondem to juz pozostawie bez komentarza.. Natomiast mam pytanie, czy ktos moze wie gdzie te piekne lampy z podcieni sie podzialy i dlaczego w ogole nie wisza tam gdzie ich miejsce ?

francuzxv
na forum od listopada 2017
goatman
28.09.2020 16:04

Przechodziłem dzisiaj w pobliżu tego ronda i jedyne o czym pomyślałem to że takiej karykatury ronda trudno szukać gdziekolwiek indziej (choć rondko przy Czajkowskiego/Tkackiej depcze po piętach). No i proszę Mistrz karykatury stał się jego patronem, radość przez łzy :/

goatman
na forum od listopada 2017
profWiktorTraktor
28.09.2020 14:57

Tym rozwalonym kapslem miasto uczciło Kochanka? No nie wierzę....

profWiktorTraktor
na forum od listopada 2017
TLo
28.09.2020 14:40

Wnioski o uczczenie Stanisława Kochanka własną ulicą albo chociaż rondem składało też kilkakrotnie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, którego nakładem, w 2011 roku, ukazała się książka autorstwa Tadeusza Łopatkiewicza "Karykatury z teki Stanisława Kochanka. "Podkarpacie" 1970-1973", zawierająca oprócz biogramu Artysty - jego 150 karykatur zamieszczonych w tygodniku.Komentowany artykuł nie wspomina o niegdysiejszej batalii SMZK i wielu krośnian, aby rondo koło parku na Zawodziu nazwać imieniem Kochanka. Mimo wygranego głosowania w internecie kandydatura Kochanka przepadła, bo radni postanowili rondo to nazwać niebywale oryginalną nazwą "Rondo Zawodzie" :-(Z Kochankiem w Krośnie jest generalnie ten problem, że uchodzi on w mieście - i słusznie - za artystę dużej klasy, jednak poza Krosnem pozostaje właściwie nieznany. Boleśnie uświadomiło nam to Muzeum Karykatury w Warszawie, które obdarowane w/w książeczką stwierdziło, że nie znało takiego karykaturzysty, choć ma w swojej kartotece kilka tysięcy polskich karykaturzystów. Własnego hasła nie ma też do tej pory Kochanek w wielotomowym "Słowniku artystów polskich i obcych w Polsce działających".

TLo
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)