Adam Skiba przez 7 miesięcy zastanawiał się, czy zostać radnym. Zrezygnował

Taka sytuacja nie wydarzyła się jeszcze w historii krośnieńskiego samorządu. Kandydat PiS zdobył w jesiennych wyborach samorządowych wystarczającą liczbę głosów, by zostać radnym. Nigdy jednak nie przyszedł na sesję Rady Miasta i w końcu po 7 miesiącach uznał, że w ogóle nie chce w niej zasiadać.
Adam Skiba przekonywał mieszkańców Krosna, że będzie dobrym radnym. Chociaż został wybrany, po 7 miesiącach uznał, że nie chce zasiadać w Radzie Miasta
FOT. MATERIAŁY WYBORCZE PIS 2014

Adam Skiba – kandydat Prawa i Sprawiedliwości na radnego miasta Krosna zdobył 709 głosów w wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października 2018. Taka liczba głosów w okręgu nr 3 (dzielnice Polanka i Suchodół oraz osiedle Traugutta) umożliwiła mu zdobycie mandatu radnego.

Inauguracyjna sesja Rady Miasta odbyła się 19 listopada 2018. Radni otrzymali wówczas zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie. Na sesję nie przybył jednak Adam Skiba z PiS. Nawet inni radni z tego samego ugrupowania nie wiedzieli, co się z nim stało.

Taka sytuacja trwała przez 7 miesięcy. Radny elekt zwodził przewodniczącego Rady Miasta i nie deklarował, czy i kiedy złoży ślubowanie. Bowiem ustawa o samorządzie gminnym nie precyzuje, w jakim okresie czasu wybrana osoba powinna to zrobić. Mowa jest jedynie o tym, że osoby wybrane na radnych „składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni”. W efekcie Rada Miasta Krosna obradowała przez kilka miesięcy w 20-osobowym składzie.

Ostatecznie dopiero 17 maja br. Adam Skiba złożył na ręce przewodniczącego Rady pismo, w którym poinformował o odmowie złożenia ślubowania. Radny elekt nie wyjaśnił nic więcej. Rada Miasta musiała więc podjąć uchwałę o wygaszeniu jego mandatu. Na sesji 27 maja br. uchwałę przegłosowano jednogłośnie (przy obecnych 16 radnych).

W tym czasie nie mógł on pobierać diety radnego.

Skiba już raz zrezygnował z mandatu - w listopadzie 2017 miał zastąpić w radzie Bogdana Józefowicza, ale nie skorzystał z tego przywileju, bo w lipcu 2017 został prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

DZIWNE ZACHOWANIA ADAMA SKIBY
  • od stycznia 2018 aż do jesiennych wyborów nie potwierdzał, ani nie zaprzeczał informacjom o tym, że będzie kandydował na prezydenta Krosna

  • odmówił udziału w wywiadzie na żywo jako kandydat na prezydenta Krosna

  • przez 7 miesięcy nie stawiał się na sesji Rady Miasta Krosna jako radny elekt

Mandat po Adamie Skibie z okręgu nr 3 przejmie osoba z listy Prawo i Sprawiedliwość, która zyskała kolejną najwyższą liczbę głosów. Będzie to prawdopodobnie Janusz Hejnar (otrzymał 302 głosy). Nie udało nam się jednak z nim skontaktować, by potwierdzić, czy przyjmie mandat. Jeśli odmówi on zajęcia miejsca w Radzie, kolejnymi kandydatami są:

  • Łukasz Kwolek (219 głosów)
  • Magdalena Kubit (110 głosów)
  • Elżbieta Koza (77 głosy)
  • Irena Jucha (75 głosów)
  • Małgorzata Szybiak (48 głosy)

Na razie wciąż trwają kwestie proceduralne. Rada uzupełni swój skład najprawdopodobniej dopiero na sierpniowej sesji.

Adam Skiba był też kandydatem na prezydenta Krosna. Zdobył 5 085 głosów, ale przegrał z Piotrem Przytockim (11 874 głosów).

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
person nick12
21.06.2019 20:01

Jaka  Partia taki Radny

person
nick12
na forum od listopada 2017
person foks9
21.06.2019 16:17

tylko wstyd przynoszą miastu pisowcy, że wymienię towarzysza prokuratora stanu wojennego,  posła który spowodował wypadek , oczywiście bezkarnie, a teraz ten "niby radny". 

person
foks9
na forum od listopada 2017
person Gafa
21.06.2019 15:49

Hmm......... jak  dobrze, że  nie  wybrano  go  prezydentem....... jakby  nad  każdą  decyzją  się  zastanawiał, albo  na  wyborców  wystawiał plecy, obrażał  się to dobrze, że  wybrano konkurenta.....

A  tak  go  prezes  zachwalał,  jaki prawy, jaki  sprawiedliwy,  jak  codziennie  tyle  kilometrów  do  pracy  dojeżdża i chce  dla  Krosna pracować, a tu  masz, obraził się, zwodził, kalkulował i wreszcie po  tylu  miesiacach  blokownia mandatu " wydalił  z siebie  decyzję"..... och  jaki  madry  mysliciel, och  jaki  dobry  działacz,  tyle  miał  dla  Krosna  robić, nawet  ambony  go  zachwalały, a tu  masz , zwyczajnie  się  na Krosno  wypiął, zlekceważył prezesa PiS,  wyborców, których  głosy  się zmarnowały i  nie  próbujcie  tak  nieodpowiedzialnego  człowieka  wystawiać na jakieś  listy  w  przyszłych  wyborach,  bo  to  wstyd  i  hańba  dla  parti,  która  go  poprze,  wstyd dla okręgu, który  go  wystawił i ośmieszył...... a  tyle  miałm dla  nich  zrobić i  pomóc......

Wystawił  was  do  wiatru  i  mu  to  pamietajcie , bo  od  tylu  miesięcy  nie  macie  swojego  reprezentanta, a tyle  miał  dla was  zrobić,  a narobł....  no  co  narobił?

person
Gafa
na forum od listopada 2017
star
person InvisibleLara
21.06.2019 13:19

Podwójne standardy moralności PiS. Ale przykład idzie z góry: wypłacili sobie wielotysięczne premie, obiecywali zwrócić - skłamali. Ja nie wiem, jak katolicy i kościół mogą takich oszustów i kłamców popierać. PiS jest najbardziej antychrześcijańską partią jaka kiedykolwiek istniała.

person
InvisibleLara
na forum od listopada 2017
star
person ivamela
21.06.2019 13:03

AG-popieram.Widać  gdzie ten Pan ma los Krosna i mieszkańców..pewnie lepsza posadka się trafiła.

person
ivamela
na forum od listopada 2017
person AG
21.06.2019 12:47

Nie chcąc nikogo obrazić napiszę tylko - człowiek godny pożałowania i skrajnie nieodpowiedzialny, choć na usta cisną się inne (niecezuralne) słowa.

person
AG
na forum od listopada 2017
star
WSZYSTKIE KOMENTARZE (20) forward