Absolwenci "Kopernika" przywracają wspomnienia. Założyli stowarzyszenie

Grupa absolwentów krośnieńskiego „Kopernika” założyła stowarzyszenie. Pomaga ono w integracji byłych oraz obecnych uczniów i nauczycieli. Ciekawą inicjatywą grupy są wywiady z osobami związanymi ze szkołą. To dzięki nim wracają wspomnienia, a opowieści o I LO mogą dotrzeć do szerszego grona.
Stowarzyszenie to inicjatywa 15 byłych uczniów. Prezesem organizacji został Artur Lipiński, absolwent 1985, a obecnie sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie
Damian Krzanowski

Stowarzyszenie Absolwentwów I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie nie tylko chce integrować absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli oraz pracowników szkoły, ale również podtrzymywać tradycję „Kopernika” i dokumentować jego historię.

Zastałam szkołę, w której moje dziewczęta klasowe chodziły w fartuszkach z białymi kołnierzykami. Dodam jeszcze, że po godzinie 20:00 nie wolno było uczniom pokazywać się na ulicy ani pojawiać się w takich miejscach, jak kawiarnia czy restauracja. To były zupełnie inne czasy - tak swoją opowieść zaczyna profesor Helena Czuchra, emerytowana nauczycielka języka łacińskiego i rosyjskiego w I LO, która jest jedną z pierwszych bohaterek rozmów przeprowadzanych przez stowarzyszenie.

Pani Helena we wspomnieniach powraca do swojej pracy nauczyciela. - Posługiwałam się głównie kredą, tablicą i książką. Pamiętam wydarzenie, jakim było pojawienie się w szkole kserokopiarki. Opowiada o innych nauczycielach, np. o profesorze Maciejowskim, kształconym w Wiedniu przed wojną, który był człowiekiem niezwykłej galanterii i elegancji. - Nigdy nie usiadł, gdy kobieta stała.

Pani profesor mówi również o swoich uczniach, których pamięta i z którymi nadal utrzymuje kontakt. W jej opowieściach nie brakuje też zabawnych anegdot takich jak chociażby o tym, jak jeden z uczniów wypuścił w klasie nietoperza. Wywiadu z profesor Heleną Czuchrą można odsłuchać poniżej. Takich rozmów niebawem będzie dostępnych więcej.

Stowarzyszenie planuje też prowadzić działalność edukacyjną i organizować spotkania obecnych uczniów szkoły z jej absolwentami, którzy przekażą młodym swoją wiedzę i doświadczenie. W murach krośnieńskiej placówki wykształcenie zdobyło wiele zasłużonych dla kultury i nauki osób. – Rocznie szkołę opuszcza ok. 200 maturzystów. Wśród absolwentów są lekarze, prawnicy, przedsiębiorcy, artyści, nauczyciele, inżynierowie, urzędnicy czy wojskowi, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą z obecnymi uczniami – tłumaczy Artur Lipiński, prezes stowarzyszenia.

Stowarzyszenie chce również fundować stypendia licealistom i absolwentom, którzy studiują. - Liczymy, że w przyszłości będziemy organizacją pożytku publicznego – dodaje Artur Lipiński. - Chcemy wspierać szkołę w jej działalności. Jednocześnie będziemy otwarci na to, co podpowiedzą nam absolwenci lub dyrekcja.

Grupa założycieli składa się z 15 osób. Większość z nich od wielu lat organizuje zjazdy swoich roczników. - Z biegiem lat tracimy kontakt z koleżankami, kolegami i nauczycielami. Myślę, że wielu absolwentów odczuwało brak istnienia organizacji, która integrowałaby nasze środowisko, organizowała spotkania rocznicowe, utrzymywałaby łączność między nami, a zarazem podtrzymywała tradycje naszej szkoły - mówi Artur Lipiński.

Stowarzyszenie ma swój statut i wybrało władze. Są to:

  • Artur Lipiński, prezes,
  • Stanisław Wojtowicz, wiceprezes,
  • Ryszard Józefczyk, skarbnik,
  • Piotr Łopatkiewicz, członek,
  • Edyta Karwat, sekretarz.

Członkowie stowarzyszenia działają na zasadzie wolontariatu. - Wszystkie fundusze, które uzyskamy, zostaną przeznaczone na działalność statutową stowarzyszenia – tłumaczy prezes.

Stowarzyszenie zarejestrowało swoją działalność we wrześniu i uruchomiło stronę internetową, na której absolwenci znajdą informacje na temat działaności grupy - nie tylko aktualności, ale również wspomniane wcześniej rozmowy z nauczycielami oraz absolwentami "Kopernika".

Jak zaznacza Artur Lipiński, stowarzyszenie nie tylko chce podtrzymywać tradycję i historię swojego liceum, ale również wspierać jego bieżącą działalność
damian krzanowski

Powstanie stowarzyszenia zbiegło się z wyjątkowym jubileuszem - 120-leciem istnienia „Kopernika”. Początkowo plany grupy były ambitne, związane z organizacją balu i koncertu, ale z powodu epidemii koronawirusa uległy one zmianie. - W tej sytuacji uroczystości przesunęliśmy na czerwiec 2021 roku. Może wtedy uda się zorganizować obchody. Oczywiście, jeżeli ustąpi epidemia – mówi Artur Lipiński.

W ramach jubileuszu swoją premierę będzie miała też książka o losach nauczycieli „Kopernika” autorstwa Władysława Sitka wydana nakładem krośnieńskiego wydawnictwa Ruthenus. Jej promocją i dystrybucją zajmie się stowarzyszenie. - Książka jest niezmiernie ciekawa – mówi Artur Lipiński. – Zawiera biogramy i fotografie wszystkich nauczycieli szkoły, nawet osób sprzed 120 lat. 

Książka będzie dostępna wiosną 2021 roku, ale można ją już zarezerwować tutaj

Siedziba stowarzyszenia znajduje się w budynku liceum.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
feniks52
08.01.2021 07:34

Świetny wywiad. Pani Helena mnie nie uczyła, ale jej mąż śp,. Andrzej Czuchra był przez 4 lata moim wychowawcą. Wspaniały człowiek nota bene syn Józefa Czuchry ps. "Orski" żołnierza AK, zamordowanego w 1945 roku przez komunistów. Ulica jego imienia jest prostopadła do ul. Krakowskiej .

feniks52
na forum od listopada 2017
mzoko55
06.01.2021 14:06

Dzien dobry czy mozna zamowic taki wywiad z prof Krzysztof Kasprzyk

mzoko55
na forum od listopada 2017
adrian_krzanowski
05.01.2021 12:10

A ja bardzo miło wspominam gazetkę "Post Scriptum" , którą reaktywowałem w latach 90. wraz z ekipą. Pozdrawiam profesor Martę Staroń. Inne wspomnienia wygumkowałem.

adrian_krzanowski
na forum od marca 2019
popieram
05.01.2021 07:30

Czapki z głów przed Panią Profesor. Wysłuchałam tej wspaniałej opowieści z największą przyjemnością. Kultura i wiedza, niesamowita pamięć.

popieram
na forum od listopada 2017
ula
04.01.2021 18:58

Panie profesorze, niech nam pan opowie o Katyniu, niech nam pan opowie. Ja tutaj mam notatki i wam podyktuję. Wy się tego nauczycie, ja was odpytam, a o Katyniu niech wam ojciec powie.

ula
na forum od listopada 2017
carynska
04.01.2021 15:05

Z przyjemnością oglądnąłem i odsłuchałem rozmowę z p.prof. Heleną Czuchrą. Była moją wychowawczynią , a my pierwszą jej klasą w Koperniku. Pani profesor wspomniała w rozmowie o nietoperzu...A było to tak..

Dwie ostatnie lekcje tego dnia , to był język niemiecki, którego uczyła nas Babcia. Tak czule nazywaliśmy sędziwą, ale jakże sprawną w przekazywaniu wiedzy panią profesor Ruszar. Pomiędzy lekcjami, jak zwykle poszedłem na fajkę na Olimp ( każdy Kopernikanin wie co to i gdzie było). Okazało się, że drzwi strychu były otwarte, więc z ciekawości zaglądnąłem i ku swojemu zdumieniu w kącie zauważyłem wiszącego i śpiącego nietoperza. Wziąłem zwierzaka w dłoń i delikatnie przyciskając do piersi wszedłem z nim do klasy. Podczas lekcji, najpierw zaczął się wiercić i niecierpliwić, a potem chciał mnie ugryźć, więc chcąc tego uniknąć, cofnąłem dłoń, a nietoperz dał dyla i zaczął fruwać po całej klasie. Pani profesor z niedowierzaniem i chyba jednak strachem spolądała na jego akrobacje lotnicze. Powstała niemała afera. Dyrekcja, wychowawca, czyli profesor Czuchra i "śledztwo". No i się wydało...Wszyscy potraktowali sprawę jako dobry żart i rozeszło się, jak to się mawia, po kościach. Bez konsekwencji. Widocznie "numer" był faktycznie dobry, ponieważ pani profesor Czuchra do dziś go wspomina...Oj , były to czasy...To se ne wrati pane Havranek...Oj ne wrati...

carynska
na forum od listopada 2017
carynska
04.01.2021 11:40

Jestem też absolwentem Kopernika.Tej pierwszej klasy p. prof. Heleny Czuchry. Gratuluję inicjatorom stowarzyszenia. Fajna sprawa.

Natomiast mam pytanko do krosnianin 71.

Ty tak chłopie z ciekawości, czy zazdrości?

carynska
na forum od listopada 2017
darful
04.01.2021 11:14

Panie sędzio Lipiński świetna inicjatywa!

darful
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)