FORUM
Koniec kultu wystrzyżonej trawy. W Krośnie pojawiła się kwietna łąka
person wokol_krosna
13.07.2019 00:39

Jak najbardziej ograniczajmy tworzenie śmieci! Spacerować z kawą można z własnym kubkiem - w kilku miastach działa już akcja pod taką właśnie nazwą: "z własnym kubkiem", organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Klient dostaje niewielką zniżkę na kawę czy harbatę, a restauracja nie wydaje plastikowych kubków. Czy w Krośnie tak można? - nie wiem.

Wracając do zieleni - ładnie zagospodarować można każdy teren, wystarczy dobra wola. Dobrym przykładem są nawet parkingi, np przy Vivo czy przy Lidlu, gdzie miejsce dla aut jest otoczone ładną zielenią. Oby więcej takich rozwiązań.

person
wokol_krosna
na forum od listopada 2017
star
person popieram
12.07.2019 14:24

Skoro już jesteśmy przy ekologii, chcielibyśmy odmienić oblicze naszego miasta, wprowadzic więcej zieleni służącej rownież poprawie jakości powietrza, może pomyślmy wspólnie nad ograniczeniem zużycia plastiku. Co nam szkodzi idąc na zakupy zabranie z sobą pudełka na warzywa czy owoce, worków strunowych wielorazowego uzytku. A jak już zapomnimy zabrać z sobą woreczka, to nie pakujmy 1 marchewki do jednego worka, a 2 jabłek do drugiego. Niestety do Krosna trafiła również moda szczególnie wśród młodzieży na spacerowanie z kawą czy innym napojem w kubku plastikowym. Przecież to jest passe. Nie pijmy przez plastikową słomkę napojów. Lodziarnia Zakątek juz wprowadziła drewniane łyżeczki do konsumpcji lodów. Brawo !

person
popieram
na forum od listopada 2017
starstar
person 2015
12.07.2019 14:24

Piękna łączka na zdjęciu, szkoda tylko, że tam, bo już na łaczniku między ulicą Legionów, a Fredry podrugiej stronie Orlika mamy niebotyczne chwasty i 7 uschnętych drzew, Obok tej "wizytówki" parking, na który przyjeżdżają turyści ( różne rejestracje z kraju i z zagranicy) i podziwiają zapuszczony, zapomniany kawałek Krosna z widokiem na starówkę. WSTYD Panowie Prezydenci- mając tyle służb i urzędników które w raz Panami śpią. Bierzcie przykład z prezydenta Rzeszowa. Pomyślnych snów !!!

person
2015
na forum od listopada 2017
person rogol
12.07.2019 10:45

A na zachodzie i w ameryce wciaz kroluje pole golfowe przed domem.

person
rogol
na forum od listopada 2017
star
person Niki_Manifesto
12.07.2019 09:42
done wyróżnione przez moderatora

Zgłaszajmy w UM te trawniki, które są koszone w nieumiejętny sposób, zmasakrowane, wyrzępolone, wygryzione ostrzami kosiarki do gołej ziemi z kępami pożółkniętej trawy i wypalonej roundupem (w żadnej ilości! nawet mała ilość zostawia w naturze ślad) tuż przy krawężnikach przeciw chwastom - nie ma czegoś takiego jak chwasty - "chwasty" to zioła - przemysł rolniczy na wielką skalę dochodu je takimi mianował i zwalcza okrutnie, a ludzie spożywają to, co przemysł produkuje.

Mieszkańcy nie życzą sobie opryskiwania chemicznego. Są inne sposoby, ekologiczne środki na to, aby zieleń nie wylewała się poza krawężniki rosnąc w granicach wyznaczonych przez człowieka.

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person Niki_Manifesto
12.07.2019 09:22
done wyróżnione przez moderatora

Ciekawe ile miasto wydaje na koszenie i ile dwutlenku węgla tworzy gnijąca po skoszeniu trawa, przecież to jest bezsensowne marnotrastwo zasobów.

Pewnie ta kwota była dość dokuczliwa, jeżeli zdecydowano o innym zarządzaniu pasmami zieleni. Ciekawe też jak duża jest kwota przeznaczona na opryskiwanie miejskich trawników zagrażającymi ludziom i zwierzętom herbicydami wprost od światowego truciciela. Niestety wszyscy odczuwają skutki.

Na Bieszczadzkiej jest taki szerokie pasmo zieleni pomiędzy pasami ruchu w obu kierunkach. O wiele przyjemniej byłoby przejeżdżając tamtędy podziwiać łąkę wysianą z mieszanki nisko rosnących kwiatów, niezasłaniających widoczności. Szczególnie, że mając ku temu możliwości, Leroy Merlin, które z tym pasmem zieleni sąsiaduje i ma wokół swojego marketu trawnik do strzyżenia, nie wykorzystało jego potencjału do zasiania łąki. Przedziwna sytuacja. Jak bardzo przearanżowanie tej pustej zastygłej przestrzeni poprawiłoby promocję tego marketu, skądinąd ogrodniczego.

http://lukaszluczaj.pl/category/laka-kwietna/

person
Niki_Manifesto
na forum od listopada 2017
starstarstar
person NUK2009
12.07.2019 09:13
done wyróżnione przez moderatora

NARESZCIE:-)i aż dziw bierze, że to co powinno być naturalne i normalne trzeba wprowadzać jako innowację. Uważam, że gospodarowanie miejską zielenią jest niezwykle ważne, aby zachować właściwe proporcje pomiędzy "dzikimi zazielenieniami" i równo przyciętymi trawnikami z soczystą zieloną trawą. PS. STOP! "wygolonym" do ziemi suchym ścierniskom!

person
NUK2009
na forum od listopada 2017
star
person panSebastian
12.07.2019 07:52
done wyróżnione przez moderatora

Brawo!, dobrze, że redaktorka przypomniała, że to p. Łuczaj był pierwszy. Nie wiem jak to możliwe, że łączka na rondzie mogła komuś przeszkadzać, żyjemy w społeczeństwie, któremu przeszkadzają łąki, drzewa, ptaki, psy a przecież nikt jak Polacy potrafią tak ładnie o przyrodzie opowiadać np.: liście szeleszczą w lesie i ściółka również :) ( jak to brzmi!, jak byliśmy kiedyś naturze bliscy!).

Ale druga sprawa to dojrzałość decydentów, przecież są po to by dobre inicjatywy i pomysły chronić przed szkodnikami. Ciekawe ile miasto wydaje na koszenie i ile dwutlenku węgla tworzy gnijąca po skoszeniu trawa, przecież to jest bezsensowne marnotrastwo zasobów. ECH

person
panSebastian
na forum od listopada 2017
star
person trw_krosno @wp.pl
12.07.2019 07:29
done wyróżnione przez moderatora

Bardzo mi się ten pomysł podoba. Jakie to śliczne....

Prosimy o więcej. Danuta K.

person
trw_krosno @wp.pl
na forum od stycznia 2018
star
person lonewolf
12.07.2019 00:53
done wyróżnione przez moderatora

Znakomity pomysł. Trzeba iść mocniej w tę stronę. Zażółknięte trawniki między blokami po jazdach panów na koszących traktorkach to obraz smutny i przygnębiający. Tym bardziej po zimnym, ale jednak mimo wszystko tak pięknie kwietnym maju. Mlecze i stokrotki i tak zrobiły przepiękny dywan....

person
lonewolf
na forum od listopada 2017
FORUM TWOJE KONTO
PYTANIA, PROBLEMY, SUGESTIE
phone 13 493 44 44
REKLAMA