DYSKUSJE
Warzywa do własnego worka, zakupy do torby bawełnianej. Jak zrezygnować z foliówek?
czawerska
09.07.2019 10:05

Ja pakuje we własne torby. Ogromny plus, że torbę bawełnianą można wyprać i użyć kilkukrotnie.

https://miropak.pl/

czawerska
na forum od lipca 2019
LoloBolo
18.05.2019 22:28

Może My i Europa, Japonia się przejmuje śmieciami, reszta świata w większości ma to gdzieś. I nie mówimy tu o Afryce (śmieci są wszędzie) ale o Azji (z Indiami i ... gdzie śmieci też są wszędzie /kto byl w Indiach ten wie/). Żeby nie było Chiny i Indie to połowa populacji.

LoloBolo
na forum od listopada 2017
panSebastian
18.05.2019 10:55
wyróżnione przez moderatora

Wielkie brawa za podjęcie inicjatywy. Świetny artykuł, do jego treści dodam jeszcze mlekomaty, do których trafia świerze mleko z pobliskich Polan, więc mamy prawdziwie ekologiczny produkt z minimalnym śladem węglowym ( o ile butelkę mamy swoją)! 

panSebastian
na forum od listopada 2017
rogol
17.05.2019 15:41

Te wszystkie plastiki zadziecza ziemia Ameryce nie Rosji a na Rosje klniemy.

rogol
Konto zablokowane
zbych
17.05.2019 11:12
wyróżnione przez moderatora

U naszych przyjaciół  z  zachodu-śmieci  pakuje  sie  do duzych czarnych   worków  szcelnie  zamknietych  i  zasypuje sie  w  40-metrowym  wykopie  na ktorym to  po  zasypaniu  warstwa ziemi-sadzi  sie las.

zbych
na forum od listopada 2017
RavNieruchomosci
17.05.2019 08:37
wyróżnione przez moderatora

W 2018 od wprowadzenia ustawy recyklingowej, każdy sklep dając woreczki foliowe jednorazowe lub podobne wytwarza tym samym śmieci, dlatego musimy płacić min. 0,20 gr do nawet 1 zł od reklamówki. Swego czasu pamiętam, jak otworzyłem kredens w kuchni przeraziłem się ile ja tego mam. Aby uniknąć kupowania reklamówek staram się pamiętać o nich i wożę je w aucie, zawsze używam tych samych. Ale trzeba coś z tym zrobić i zacząć od producenta a nie konsumenta, dlaczego nie powrócą dawne mleko w butelce i inne produkty, które spokojnie spalimy w piecu czy kominku jako papier, czy aluminiowe opakowania sprzedamy na złomie, opłaty za śmieci zmniejszą się o 60%, ale niestety tak się nie stanie bo jest to dochodowy biznes dla innych, za który płacimy MY wszyscy.

RavNieruchomosci
na forum od listopada 2017
black_crow
17.05.2019 06:13
wyróżnione przez moderatora

Przykładem ekologicznych  krajów z których powinniśmy czerpać inspirację są kraje skandynawskie. Nauka sortowania odpadków od  najmłodszych lat i system zwrotnych opakowań po  napojach, zarówno szklanych jak i plastikowych i aluminiowych. Nikt ne wyrzuca w krzaki  butelki lub puszki po napoju bo można je zwrócić i otrzymać za to pieniądze w 90% sklepów. Spółdzielnie mieszkaniowe i gminy same dostarczają  mieszkańcom worki na śmieci: biodegradowalne lub  czarne do odpadków  bio i białe na odpadki drobne, a na każdym osiedlu jest miejsce na kontenery  na szkło, plastik, metal i papier. W każdej  gminie są  małe wysypiska śmieci z wielkimi kontenerami do których  jest dojazd odpowiednimi rampami. Każy kontener jest opisany, są także grafiki więc nawet obcokrajowiec czy  analfabeta wie co i gdzie wyrzuca, a dodatkowo pilnują tego pracwnicy. Każdy  może tam wyrzucić odpady za darmo, a czystość i porządek w takich miejscach zawstydziłby niejedne polskie ulice. Trzeba po prostu  edukacji i zmiany  mentalności.

black_crow
na forum od kwietnia 2019
kurnachata
17.05.2019 00:29

To tak po staremu zawiniemy w gazetę.

kurnachata
na forum od listopada 2017
LoloBolo
16.05.2019 22:07

Jakoś nie wyobrażam sobie wrzucenia do jednego wora chemicznych jabłek czy innych owoców, chemicznych pomidorów luzem, chleba/bułek i surowego mięsa luzem, ociekające chemią wędliny też z tym worem się słabo komponują.

Pewnie bym mógł używać super hiper wora/kosza/pojemnika z izolowanymi przegródkami ale jakoś słabo to widzę. Mocno by się wszystko uprościło gdyby był do wyboru tylko jeden-dwa rodzaje chleba, miesa, wędlin, owoców, makaronu i pozostałych rzeczy. Ograniczony wybór=mało opakowań.

Opakowania zwrotne też robią robotę ale w PL jest problem oddać zwrotne butelki z piwa a co dopiero z innymi butelkami. W cywilizacji są automaty, sklep obraca danym rodzajem butelek, puszek więc przyjmuje każdą ilość (żeby nie było zaraz za granicą tak jest więc da się).

LoloBolo
na forum od listopada 2017
zeria
16.05.2019 21:33
wyróżnione przez moderatora

Bardzo ciekawy temat. Tak samo jak ten o oczyszczalni. Właśnie takimi sprawami według mnie powinny zajmować się lokalne media. Może wtedy " polcom " coś niechcący wleci do łba i coś zacznie się zmieniać na lepsze w tym mieście i kraju. 

zeria
na forum od listopada 2017
/2
W polu powyżej wpisz numer strony, do której chcesz przejść
DYSKUSJE
TWOJE KONTO
  • Zaloguj się aby uzyskać dostęp do konta
PYTANIA, PROBLEMY, SUGESTIE
13 493 44 44
REKLAMA