O demografii pisaliśmy wielokrotnie: że społeczeństwo się starzeje, że ubywa mieszkańców miasta itd. Ostatnio, gdy przedstawiciele partii rządzącej chwalili program 500+, czyli wypłacane co miesiąc świadczenia na każde dziecko w rodzinie. Pisaliśmy o tym tutaj.
Według posła PiS z Krosna Piotra Babinetza, program miał działanie "prodemograficzne". Wykres demografii Polski pokazuje jednak coś innego – w ostatnich kilku latach notowana jest ogromna zapaść liczby urodzin (i wysoki poziom śmiertelności). Poseł bronił jednak programu, twierdząc, że dzięki niemu negatywny trend udało się "spowolnić i złagodzić".
Nie potwierdza tego także najnowsza prognoza demograficzna Głównego Urzędu Statystycznego. W opublikowanym końcem sierpnia br. dokumencie "Prognoza ludności na lata 2023-2060" potwierdzają się, ale czarne scenariusze o dalszym spadku liczby Polaków. Jednak nowością w prezentowanej prognozie jest obliczenie jej także na poziomie powiatów.
Dla każdego powiatu przyjęto założenia (bazujące na krajowych) odnośnie współczynnika dzietności, średniego wieku rodzenia, oczekiwanego trwania życia dla mężczyzn i kobiet, liczbę migracji z zagranicy (imigracja) i za granicę (emigracja).
Najważniejsze wnioski? W ponad 90% powiatów liczba ludności do roku 2060 będzie spadać. W tym czasie we wszystkich powiatach przewidywany jest wzrost odsetka osób w wieku powyżej 65 lat. To oznacza, że coraz większą częścią społeczeństwa będą osoby starsze.
Dotyczy to także Krosna i powiatu krośnieńskiego. Według prognoz GUS, liczba mieszkańców Krosna ma się skurczyć o ponad 30%, z 44 tys. w 2022 roku do 28 tys. w roku 2060!
W powiecie krośnieńskim liczba ludności ma się zmniejszyć ze 109 tysięcy (dane za rok 2022) do 85 tysięcy w 2060 roku. To spadek o ok. 20%.
Dla porównania: ludność w powiecie jasielskim zmniejszyć się ma o ok. 30%, w sanockim 32%, brzozowskim 26%, bieszczadzkim 34%. W województwie podkarpackim tylko w Rzeszowie i w powiecie rzeszowskim przez pewien czas zwiększy się liczba mieszkańców.
Nowe prognozy są zaskoczeniem. Jeszcze w 2000 roku GUS prognozował, że Krosno będzie liczyć w 2030 roku 48 tys. osób. Pisaliśmy o tym tutaj.
Nieaktualne dane znajdują się też w "świeżej" strategii rozwoju Krosna, którą radni mają przyjąć w najbliższy czwartek (28.09). Przyjęto w niej, że liczba mieszkańców Krosna w 2030 roku będzie wynosić ok. 42 tys. Najnowsze prognozy GUS przewidują, że będzie nas o jeszcze tysiąc mniej.
Ze szczegółowymi danymi GUS można się zapoznać tutaj.