Krośnianie osiedlają się poza Krosnem

Przez ostatnie 10 lat liczba mieszkańców Krosna zmniejszyła się o ponad 1600. Rośnie natomiast liczba osób mieszkających w powiecie, szczególnie w gminach bezpośrednio sąsiadujących z naszym miastem. Wzrasta też liczba zawieranych małżeństw i urodzeń.
Tendencja ostatnich 10 lat: liczba mieszkańców powiatu krośnieńskiego zwiększa się, a miasta Krosna zmniejsza się

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 1997 roku liczba mieszkańców Krosna wynosiła 49375. Od tego czasu, z roku na rok systematycznie spadała, czasem o 35 osób, a czasem nawet o blisko 400. Tak duży spadek zanotowano w 1999 r. Na koniec tego roku liczba mieszkańców wynosiła 48836, a jeszcze rok wcześniej - 49227. W sumie na przestrzeni ostatniej dekady ubyło nas o ponad 1600, czyli o 3,3%. Według GUS w 2006 roku liczba mieszkańców Krosna to 47723.

Zdaniem Huberta Kotarskiego - krośnianina, socjologa z Uniwersytetu Rzeszowskiego, spadek liczby ludności jest przede wszystkim wynikiem odpływu osób urodzonych w okresie drugiego wyżu demograficznego (od końca lat 70-tych do połowy lat 80-tych) w celu kontynuacji edukacji na wyższym poziomie oraz braku atrakcyjnych terenów pod budownictwo jednorodzinne na terenie miasta Krosna.

Ten drugi czynnik powodujący ubytek w samym mieście, jest jednocześnie głównym powodem systematycznego wzrostu liczby mieszkańców powiatu ziemskiego - w ciągu 10 lat o ponad 1200 osób.

Krośnianie coraz częściej osiedlają się poza miastem - twierdzą socjolodzy

Największy wzrost odnotowała gmina Miejsce Piastowe. W 1997 r. zameldowanych było tam 12989 mieszkańców. Do końca 2006 r. liczba ta wzrosła o 479. Jeden z wyższych wzrostów (o 394 osób) zanotowano również w gminie Korczyna. - Miejscowości, które notują wzrost liczby mieszkańców są w większości atrakcyjne pod względem krajobrazowym i komunikacyjnym, ale również posiadają, bądź posiadały, wolne tereny pod budownictwo jednorodzinne - wyjaśnia Hubert Kotarski.

- Wszystkie te miejscowości bezpośrednio sąsiadują z granicami administracyjnymi miasta Krosna. Są to: Korczyna, Zręcin, Szczepańcowa, Świerzowa, Głowienka, Łężany, Krościenko Wyżne - podkreśla. - Gminy, które są od Krosna najbardziej oddalone, odnotowują spadek liczby mieszkańców - dodaje socjolog. Tezę tę potwierdzają liczby. Mniejszą liczbę mieszkańców w porównaniu z rokiem 1997 rejestruje np. Dukla (o 309) i Rymanów (o 338).

Liczba mieszkańców Krosna w latach 1997-2006

Krosno

Liczba mieszkańców gmin powiatu krośnieńskiego w latach 1997-2006

Wojaszówka
Gmina Wojaszówka


Korczyna
Gmina Korczyna


Krościenko Wyżne
Gmina Krościenko Wyżne


Chorkówka
Gmina Chorkówka


Miejsce Piastowe
Gmina Miejsce Piastowe


Iwonicz Zdrój
Gmina Iwonicz Zdrój


Jedlicze
Gmina Jedlicze


Dukla
Gmina Dukla


Rymanów
Gmina Rymanów

Hubert Kotarski podkreśla także, że zjawiska demograficzne w Krośnie nie są odosobnionym przypadkiem. - Jak pokazują dane z ostatniego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. większość polskich miast - szczególnie dużych i średnich - rozrasta się w sposób sztuczny, poprzez zmianę granic administracyjnych i wchłonięcie miejscowości bezpośrednio z nim sąsiadujących. Z punktu widzenia władz miasta jest to scenariusz jak najbardziej pozytywny - miasto zyskuje nowych mieszkańców, rosną wpływy z podatków oraz pojawiają się nowe tereny np. pod inwestycje Odpływ ludności z miast jest również zjawiskiem, które obserwujemy w Polsce od kilku lat. Jest to związane przede wszystkim z wyższym poziomem materialnym życia mieszkańców i chęcią posiadania własnego domu, ogrodu, ciszy, spokoju itp. - wyjaśnia.

Socjolog wskazuje również na zmianę kierunku migracji. Na przestrzeni ostatniego półwiecza była to linia wieś - miasto. Od początku XXI w. coraz większego znaczenia nabierają migracje w odwrotnym kierunku: miasto - wieś. - Dzisiejsza wieś to po prostu strefa podmiejska, leżąca poza granicami administracyjnymi miasta - mówi.

Od 2005 roku w krośnieńskim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. W minionym roku na świat przyszło ich 1757. Dla porównania - w 2004 roku zarejestrowano 1595 urodzeń.

Do 2006 roku systematycznie rosła też liczba zgonów. Wyjątkiem jest rok 2007 - W Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano ich 1009, czyli o 46 mniej niż rok wcześniej.

Dane na temat urodzeń i zgonów pochodzą z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, nie dotyczą więc tylko mieszkańców naszego miasta, ale również okolicznych miejscowości. Zdarzają się też przypadki z odleglejszych miejsc. - Jeżeli np. ktoś przyjeżdża i ma wypadek na terenie Krosna - to my rejestrujemy ten zgon - wyjaśnia Jerzy Starczewski z Urzędu Stanu Cywilnego w Krośnie.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden wskaźnik. Coraz więcej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. W 2007 roku na ślubnym kobiercu stanęło 379 par. To o blisko 100 małżeństw więcej niż np. w 2002 roku.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)