MOTORYZACJA

Nowy rekord studentów z Krosna! Przejechali 1048 km na 1 litrze etanolu

W międzynarodowych zawodach Shell Eco Marathon we Francji studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie (PANS) po raz kolejny pobili rekord jazdy bolidem własnej konstrukcji. Na jednym litrze etanolu przejechali 1048 km, czyli o 85 km więcej niż w ubiegłym roku.
Adrian Krzanowski
"Piła" - tak nazywa się bolid skonstruowany w Krośnie - przed startem na zawodach we Francji
Sylwia nowak

Zawody w Nogaro we Francji trwały kilka dni i zakończyły się w czwartek (25.05). Ekipa z Krosna zajęła 8. miejsce w Europie w kategorii prototypy z silnikiem spalinowym i po raz kolejny pobiła rekord Polski. Studenci opowiadają na gorąco: - Rywalizacja była zaciekła, ponieważ w tegorocznych zawodach startowało aż 120 drużyn w różnych kategoriach. Było burzowo i gorąco, ale na szczęście bez awarii.

Najlepszymi drużynami w tej samej kategorii, w której startował bolid z Krosna, okazały się uczelnie francuskie, które osiągnęły zasięgi powyżej 2000 km.

Wyniki rywalizacji drużyn studenckich na Shell Eco Marathon w 2023 roku
Shell Eco Marathon

- Od ubiegłego roku poprawiliśmy ocieplenie silnika, zwiększyliśmy sprężanie, poprawiliśmy geometrię kół, zamontowane zostały nowe łożyska ceramiczne w kołach. Zastosowaliśmy też cieńszy łańcuch napędowy, zębatkę o mniejszym przełożeniu oraz wiele drobnych rzeczy - opowiadają studenci skupieni w Kole Naukowym "Rotor" przy PANS w Krośnie, które odpowiada za całe przedsięwzięcie związane z budową bolidu, pozyskaniem sponsorów i startem w zawodach.

"Rotor" planował w tym roku zastosować też nowe, bardziej opływowe nadwozie, ale w związku z tym, że zawody odbywały się wcześniej niż rok temu, studenci nie zdążyli użyć nowej konstrukcji. - Postanowiliśmy przetestować nowe rozwiązania w starym nadwoziu, a później użyjemy je w nowym bolidzie. Chodzi m.in. o nowy układ kierowniczy.

Ekipa studentów z Krosna pracuje nad ulepszaniem pojazdu już od 2016 roku. Co roku udaje się jej wprowadzić ulepszenia techniczne i poprawiać wyniki:

Bolidem kierowała Aleksandra Muszyńska, studentka II roku filologii angielskiej w PANS. Miała ona już doświadczenie z ubiegłorocznych zawodów. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zawody Shell Eco Marathon polegają na tym, aby przejechać jak najdłuższą trasę na 1 litrze etanolu. W rywalizacji mogą brać udział tylko pojazdy skonstruowane przez studentów z Europy. Na torze nie pokonują setek kilometrów. Przejeżdżają 10 okrążeń, czyli ok. 16 km, a wynik końcowy przeliczany jest na podstawie ilości spalonego paliwa.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU: