INWESTYCJE

Na Składowej miał być kościół. Powstały mieszkania dla 200 osób

Na ul. Składowej, nieopodal ronda Dywizjonu 303 i za Urzędem Skarbowym, powstały trzy bloki, które w piątek (1.04) zostały oddane do użytku. Zamieszka w nich ponad 200 osób. Mało brakowało, a ta inwestycja nigdy by nie powstała. Kilka lat temu działkę, na której stoją budynki, miasto chciało sprzedać pod budowę kościoła. Zablokowali to mieszkańcy Krosna.
Redakcja Portalu
Nowe bloki powstały przy rondzie Dywizjonu 303, gdzie krzyżują się ulice Składowa i Ostaszewskiego
Adrian Krzanowski

70-arową działkę, na której stanęły trzy bloki, w 2018 roku miasto chciało sprzedać Archidiecezji Przemyskiej z 50% rabatem od ustalonej ceny. Jej wartość szacowano wtedy na ok. 700 tys. zł. Na tym terenie miał być wybudowany kościół. Nie zgodzili się z tym mieszkańcy, którzy zaczęli przeciwko temu protestować. Pisaliśmy o tym tutaj.

Działka przed...
damian krzanowski
...i po wybudowaniu budynków
damian krzanowski

Z pomocą portalu Krosno24.pl zebrali ponad 500 podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą i doprowadzili do zmiany przeznaczenia działki z kultu religijnego na zabudowę mieszkalną w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Można o tym przeczytać tutaj.

Budowę trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło w październiku 2020 roku. Łącznie jest w nich 71 mieszkań: po 23 lokale w budynkach A i B oraz 25 w budynku C.

Oficjalne oddanie do użytku nowych bloków mieszkalnych TBS przy ul. Składowej - 1.04.2022
adrian krzanowski

Większość mieszkań jest pod wynajem, ale część z nich lokatorzy będą mogli wykupić po 5 latach. To tzw. wynajem z dojściem do własności - nowa formuła finansowania własnego mieszkania w Krośnie.

Tak obecnie wygląda osiedle przy lotnisku. Na gruntowny remont czeka jeszcze budynek byłej Szkoły Lotniczej (teraz to własność KPU)
damian krzanowski

W czteropiętrowych blokach znajdują się 2, 3 lub 4-pokojowe mieszkania odpowiednio o metrażach 50, 60 i 70 m2. Mieszkania oddano w standardzie "pod klucz", czyli są gotowe do zamieszkania (lokatorzy muszą je tylko wyposażyć w meble, sprzęt AGD, lampy itp.). Do tego każdy lokal ma łazienkę, kuchnię oraz balkon.  W każdym bloku jest winda, system wideodomofonów oraz niezbędne przyłącza, m.in. wodociągowy, ciepłociąg i kanalizacji sanitarnej. 

W takim stanie są oddawane mieszkania - to wnętrza jednego z nich
adrian krzanowski

Na parterach w dwóch budynkach będzie przychodnia i sklep Żabka. Natomiast w piwnicach znajdują się komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne. Łącznie powierzchnia użytkowa wszystkich budynków to ok. 8 500 m2.

Projekt obejmował również zagospodarowanie terenu: ogólnodostępne parkingi, plac zabaw, plac gospodarczy z wiatą śmietnikową i tereny zielone. - Mamy piękne osiedle. Mieszkańcy cieszą się, bo mają zróżnicowany metraż i dostępność do różnych mieszkań. Jest to marzenie przede wszystkim młodych rodzin – zaznacza Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

W trzech budynkach mieszkanie znalazło 210 osób. - Mieszkania zostały rozdysponowane rok temu, kiedy podpisywaliśmy umowy partycypacyjne – mówi Piotr Zawisza, prezes TBS-u.

Ze stosunkowo dużych balkonów rozpościera się z jednej strony widok m.in. na górki czarnorzeckie
adrian krzanowski

Inwestycja kosztowała ok. 17,5 mln zł. Sfinansowali ją najemcy, Urząd Miasta Krosna, Bank Gospodarstwa Krajowego, Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa i Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

To nie koniec nowych mieszkań od TBS-u. - W budowie jest blok przy ul. Składowej 6, gdzie do oddania będzie 48 mieszkań. Prace zakończą się w grudniu tego roku. Natomiast w lipcu rozpocznie się budowa dwóch bloków przy skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z Hallera, w których łącznie znajdzie się 130 mieszkań – mówi Piotr Zawisza.

Po drugiej stronie ulicy Składowej trwa budowa kolejnego bloku TBS
adrian krzanowski

Chętnych na mieszkania w Krośnie nie brakuje. W TBS-ie na rozpatrzenie czeka aż 1000 wniosków. - Potrzeb mamy wiele, bo lista oczekujących na mieszkania nie maleje, tylko rośnie. Wynika z tego, że miasto rozwija się, a ludzie chcą tu mieszkać – dodaje Piotr Przytocki.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: