KONTROWERSJE

Nowa parafia na Żwirki i Wigury? Sprawa kaplicy powraca

Krośnianie z osiedla WSK od początku jego istnienia (ponad 30 lat) należą w większości do parafii oo. Franciszkanów. Jednak w tym roku wizytę duszpasterską składa im ksiądz z kaplicy przy DPS. Podczas kolędy dowiedzieli się o planach utworzenia nowej parafii i rozbudowy kaplicy.
Joanna Kwiatkowska
W tym roku kolęda na Żwirki i Wigury odbywa się poza harmonogramem parafii oo. Franciszkanów
Joanna Kwiatkowska

Mieszkańcy osiedla Żwirki i Wigury są parafianami kościoła oo. Franciszkanów, oddalonego o ponad 2 kilometry. Byli przekonani, że tak jak co roku spotkają się z dobrze znanymi im księżmi z parafii, do której należą. Jednak, gdy w Boże Narodzenie udali się do kościoła, dowiedzieli się, że w tym roku wizytę duszpasterską przeprowadzi ksiądz, który opiekuje się kaplicą przy DPS na ich osiedlu. Miał on zbadać ich opinię na temat utworzenia nowej parafii. 

Podczas wizyt ks. Tomasza Walczaka mieszkańcy dowiedzieli się o planach rozbudowy kaplicy. Niektórzy odnieśli wrażenie, że decyzja jest już nawet podjęta. - Ksiądz wspominał już o pierwszych zbiórkach na obraz i ogrzewanie. Mówił też, że sprowadzi organistę – twierdzi jedna z mieszkanek. 

W ciągu ostatnich 30 lat osiedle WSK znacznie się rozbudowało
damian krzanowski

Było dla nich także zaskoczeniem, że Archidiecezja Przemyska chce utworzyć w tym miejscu nową parafię. Nie byli także zadowoleni sposobem potraktowania ich przez kurię. – Żeby po 30 latach nic wcześniej nie powiedzieć?! – mówi z żalem jedna z parafianek, która uważa, że o takich planach powinien poinformować znacznie wcześniej proboszcz kościoła oo. Franciszkanów. 

Proboszcz oo. Franciszków odmówił nam komentarza w tej sprawie. Według wiernych, on sam był zaskoczony decyzją kurii. 

Temat bumerang

Przypomnijmy. W 2018 roku Prezydent Krosna Piotr Przytocki chciał udzielić Archidiecezji Przemyskiej 50% bonifikaty na działkę, na której miał powstać kościół. Teren znajdował się osiedlu WSK u zbiegu ulic Składowej, Ostaszewskiego oraz Żwirki i Wigury.

Krośnianie nie zgadzali się. Chcieli, aby w tym miejscu zbudowano nowe bloki mieszkalne. Z pomocą portalu Krosno24.pl zebrali ponad 500 podpisów. Radni odstąpili od planu, lecz tego samego dnia (31 sierpnia 2018) zgodzili się, by Archidiecezja kupiła z 90% rabatem kaplicę Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żwirki i Wigury wraz z otaczającym ją terenem.  

Kuria ma w planach rozbudowę kaplicy 
joanna kwiatkowska

Pierwsze informacje o rozbudowie kaplicy pojawiły się latem ubiegłego roku. Jednak wtedy działka nie była jeszcze własnością kurii. Teraz temat powrócił wraz z planem na utworzenie nowej parafii, chociaż transakcji nadal nie sfinalizowano.

List do Arcybiskupa

Zaniepokojeni mieszkańcy osiedla postanowili działać. Zorganizowali spotkanie, na którym omówili kwestie nowej parafii i rozbudowy kaplicy. Udział wzięło blisko 70 osób, które ledwo zmieściły się w sali spółdzielni.

- Ja i wielu innych mieszkańców nie widzimy potrzeby tworzenia kolejnej parafii w Krośnie – zaczął organizator spotkania. Na te słowa rozległy się brawa. Mieszkańcy zauważają problem malejącej ilości wiernych. - Tworzenie parafii wiąże się kosztami, których niedługo, nie będzie komu ponosić – dodano.

Napisali więc list do metropolity przemyskiego abp Adama Szala, w którym informują, że nie zgadzają się z decyzją kurii biskupiej, bo została podjęta bez konsultacji i proszą o niewprowadzanie zmian. Swoje stanowisko argumentują przywiązaniem do parafii oo. Franciszkanów. „Tu chrzciliśmy swoje dzieci, prowadziliśmy je do kościoła, a teraz do ołtarza, by zawarli związek małżeński. Teraz tu chrzcimy swoje wnuki” – piszą.

"Kościół oo. Franciszkanów jest na tyle duży, że aktualnie podczas nabożeństw niedzielnych nie są  zajęte wszystkie miejsca siedzące" - piszą w liście parafianie
damian krzanowski

Podkreślają również, że nigdy nie byli obojętni na potrzeby materialne kościoła i parafii, m.in. na wymianę ogrzewania, posadzki, malowanie, remont dachu. „Na apel proboszcza parafii chętnie oddaliśmy swoje cenne kosztowności na koronę dla Matki Bożej Murkowej” – dodają. Zwracają także uwagę, że parafia oo. Franciszkanów jest jedną z mniejszych parafii.  „Odejście wiernych z osiedla Żwirki i Wigury narazi ją na problemy finansowe” – piszą. Na niedzielnej mszy proboszcz podał, że stanowią oni 40 % wszystkich parafian kościoła. 

Do listu dołączono także wykaz mieszkańców, którzy są przeciwni planowanym zmianom. Zebrano 232 podpisy. Przedstawiciele Rady Parafialnej z os. Żwirki i Wigury planują również osobiscie spotkać się z arcybiskupem.

„To tylko plany”

- W sierpniu 2019 roku przy kaplicy znajdującej się  obok Domu Pomocy Społecznej został utworzony rektorat, nad którym opiekę sprawuje aktualnie ks. Tomasz Walczak. Z czasem, wraz z rozwojem tej części miasta, rektorat może zostać zamieniony w parafię. Trudno dziś określać jakikolwiek termin takiej decyzji – mówi ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik kurii. Wyjaśnia także, że zadaniem ks. Tomasza jest sprawowanie sakramentów w kaplicy, innych celebracji liturgicznych oraz dbałość o powierzoną mu kaplicę. 

"Uważamy, że układ parafii i kaplicy przy DPS był bardzo dobry i nie należy go zmieniać" piszą w liście parafianie. Część z nich na niedzielne msze uczęszcza do kaplicy
Joanna KWiatkowska

- Droga, która dzieli mieszkańców osiedla od ich własnych kościołów parafialnych tj. Ojców Franciszkanów oraz św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie, jest bardzo ruchliwa - wyjaśnia ks. Bartosz Rajnowski. To jeden z argumentów Archidiecezji Przemyskiej na pomysł utworzenia w tym miejscu ośrodka duszpasterskiego, do którego dostęp byłby łatwiejszy.

Uzasadnieniem jest także rozwój tej części miasta. - Tam, gdzie powstają nowe osiedla, w sposób naturalny planuje się jakiś ośrodek duszpasterski – tłumaczy ks. Bartosz Rajnowski i dodaje: - Wszystko zależy jednak od rozwoju i dynamiki osiedla. Będziemy przypatrywać się sytuacji.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU