sądownictwo

Sędziowie z Krosna alarmują: sądownictwo będzie podlegało politykom

Sędziowie Sądu Okręgowego w Krośnie podjęli uchwałę (6.07), w której wyrażają „stanowczy sprzeciw wobec działań naruszających niezależność sądów i niezawisłość sędziów (…) oraz fundamentalną zasadę niezależności władzy sądowniczej od władzy politycznej”.
Adrian Krzanowski
Siedziba Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Krośnie
Adrian Krzanowski

Partia rządząca w Polsce – Prawo i Sprawiedliwość – od wielu miesięcy próbuje podporządkować sobie sądownictwo, niszcząc standardy cywilizowanego państwa prawa. Autorytety prawne,  organizacje pozarządowe, uniwersytety, instytucje europejskie i inne środowiska przestrzegają przed złamaniem w Polsce tzw. trójpodziału władzy.

Trójpodział władzy polega na równoważeniu się i wzajemnej kontroli trzech władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.  Co oznacza dla obywatela złamanie tej zasady? Jan Kowalski może mieć problem ze sprawiedliwym procesem w sporze z jakimś urzędem lub politykiem. Władza wykonawcza (czyli partia) może bowiem wpływać na pracę sądów. Jak? Na przykład, poprzez degradacje sędziów lub kary dyscyplinarne i finansowe dla nich.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Krośnie napisali w uchwale m.in.:

„Uznajemy, że dokonane zmiany w ustawach o Ustroju Sądów Powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym (…) prowadzą do destabilizacji wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim zmierzają w stronę podporządkowania go czynnikowi politycznemu.

Są równoznaczne ze złamaniem podstawowych standardów ochrony prawnej obywateli, w postaci prawa do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem.

(…) Oczekujemy poszanowania dla władzy sądowniczej i sprawujących ją sędziów oraz wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, deprecjonujących wymiar sprawiedliwości, a także wobec prowadzonych kampanii medialnych wymierzonych w sędziów.

Nie akceptujemy działań przejawiających się w powoływaniu prezesów sądów wbrew przyjętym standardom i obejmowaniu tych funkcji przez osoby nieprzygotowane do ich pełnienia.

Postulowaliśmy i dostrzegamy konieczność zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości, ale w zakresie istniejących procedur, zmierzających do przyśpieszenia sprawności postępowań. Zauważamy, że proponowane przez środowisko sędziowskie zmiany, nie zostały dotąd uwzględnione. Obawiamy się, że obecne tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości mają jedynie charakter personalny i służą obsadzaniu stanowisk funkcyjnych w sądach.

Przestrzegamy, że działania rządzących doprowadzą do chaosu, przewlekłości postępowań, obniżenia jakości orzecznictwa, co będzie stanowić istotne zagrożenie dla realizacji jednego z podstawowych praw człowieka i obywatela, to jest prawa do sądu i w rezultacie utratę przez Rzeczpospolitą Polską charakteru państwa prawnego”.

Przeciwko tak fundamentalnym zmianom ustrojowym w Polsce, wielokrotnie protestowali już krośnianie. Przed budynkiem sądu przy ul. Sienkiewicza odbywały się zgromadzenia organizowane m.in. przez Komitet Obrony Demokracji w Krośnie.

ZOBACZ TEŻ W ARCHIWUM PORTALU