Wspomnienia

"Jeden jedyny. Miasto* (wystawa) w budowie: o pierwszym wieżowcu w Krośnie" - wystawa w RCKP [WERNISAŻ: 27.09]

  • Wystawa dotycząca wieżowca przy Krakowskiej 13.
  • 27 września 2024 (piątek) - 24 listopada 2024 (niedziela)
  • RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
  • Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę „Jeden jedyny. Miasto* (wystawa) w budowie: o pierwszym wieżowcu w Krośnie". Wernisaż - nieprzypadkowo nazywany Sylwestrem '77 - odbędzie się 27 września (piątek) o godzinie 18.00.

Michał Maślany

W sercu Krosna, dynamicznie rozwijającego się ośrodka gospodarczego, powstał pierwszy wieżowiec - duma miasta i symbol nowoczesności. Wzniesiony w latach 70., 11-kondygnacyjny kolos, o którym marzyli mieszkańcy, do tej pory dumnie góruje nad miastem, a ci, którzy pamiętają jego początki wiedzą też, że wyznaczał on nową erę architektury mieszkaniowej. Krakowska 13 - wieżowiec, wysokościowiec, punktowiec.

Pierwsi mieszkańcy, robotnicy i pracownicy okolicznych zakładów, pożegnali dotychczasowe miejsca zamieszkania i wprowadzili się do nowych, przestronnych mieszkań wyposażonych w centralne ogrzewanie, pralnie, suszarnie, balkony i… windę - prawdziwe cuda techniki swoich czasów! Mówi się, że rodziny przynosiły ze sobą nie tylko meble, ale i opowieści o planach na przyszłość...

materiały nadesłane

Chociaż otwarcia wystaw zwykle nazywane są wernisażami, w przypadku tej jednej wystawy, przewrotnie, wernisaż zamieni się w „Sylwestra ‘77”.

To właśnie "31 grudnia 1977 roku" widnieje w książce obiektu budowlanego jako data oddania wieżowca. - Niecodziennym jest świętowanie sylwestra we wrześniu, podobnie jak otwieranie wystawy, która… wciąż jest w budowie. Każdy, kto zna ten wieżowiec, choćby z widzenia, lub pamięta czasy budującego się Krosna, będzie mógł wypełnić wystawę swoimi wspomnieniami, zdjęciami czy pamiątkami. To duże wyzwanie stworzyć wystawę, która jest i która jednocześnie się tworzy. Ta pierwszą część, na którą teraz zapraszamy, powstała dzięki mieszkańcom, pracownikom Krośnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, osobom, które pamiętają czasy budowy lub pracowały na budowie. Bez nich nie dalibyśmy rady, to oni są sercem tej wystawy - podkreślają twórcy wystawy.

Projekt i organizacja wystawy inspirowane są… projektem budynku mieszkalnego, jego budową i zasiedlaniem przez mieszkańców, a w końcu po prostu życiem już nie w tyle co oddanym „lokalu”, a w miejscu zwanym domem. Co jeszcze wpłynęło na chęć „zrobienia” tej wystawy, to bliskie sąsiedztwo Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i wysokościowca Krakowska 13.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza wciąż poszukuje historii o mieszkańcach i od mieszkańców tego wysokościowca, archiwalnych zdjęć z budowy i życia w nim, ale także historii o tym, jak budowało się osiedle i Krosno.

RCKP

WIĘCEJ INFORMACJI