Grafika

"Haiku na zera i jedynki" – wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Wystawa grafiki Mariusza A. Dańskiego.
  • 16 maja 2024 (czwartek) - 09 czerwca 2024 (niedziela)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na otwarcie wystawy grafiki Mariusza A. Dańskiego „Haiku na zera i jedynki”. Wernisaż odbędzie się w czwartek (16 maja) o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5, wstęp wolny).

Wystawa prezentuje subiektywnie dobrany zestaw grafik cyfrowych z trzech cykli: „Zasiałem białe ziarno”, „Gra w kropki” i „Ha i Q”. Dwa pierwsze czerpią inspiracje z zachwytu nad bogactwem czarno-białej fotografii. „HA i Q” to subiektywna opowieść graficzna tworzona w oparciu o siedemnastosylabowe wariacje znaczeniowe nawiązujące do estetycznego minimalizmu graficzno-tekstowego.

Każda z przedstawionych prac stanowi indywidualną interpretację zapisu zero-jedynkowego, mającego na celu wprowadzenie odbiorcy w świat nieokreślonych, osobistych skojarzeń przedstawionych w geometrycznej formie. Wszystkie grafiki powstały w oparciu o mentalno-wyobrażeniowy przekaz, tworzący niedookreślone epizody wizualne. 

- W procesie twórczym wykorzystuję ulotne poczucie dwuznaczności znaczeń graficznych, poruszając się intuicyjną ścieżką w celu znalezienia najbardziej odpowiedniego sposobu ich reprezentacji - mówi Mariusz A. Dański. - Proces ten staje się dla mnie aktem pierwotnym, w którym zbudowanie struktury obrazowej odgrywa kluczową rolę w zdefiniowaniu binarnego kodu badanej idei. Poprzez metaforyczną transpozycję generuję wizualną reprezentację trójwymiarowego obrazu, implementując ją na język dwuwymiarowej, nieprzedstawieniowej przestrzeni.

Muzeum Rzemiosła

Mariusz A. Dański 

Urodzony w Radomiu. W latach 1995–2000 studiował w Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej (obecnie Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego). Dyplom w zakresie działań multimedialnych uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera.

W Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego pracuje od 2000 r. Od 2012 r., prodziekan na macierzystej Uczelni, a od 1 października 2019 r. kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych. Od 1 stycznia 2018 r. zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Radomskiego Od 2008 r. członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Współpracuje z radomskim wydawnictwem LUCKY (od roku 2014). Od grudnia 2022 roku pełni funkcję kuratora Galerii „Na piętrze” w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży.

Laureat kilkudziesięciu nagród w konkursach graficznych. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej (ekspert zespołu sztuki). Uprawia twórczość w zakresie grafiki, rysunku i nowych mediów. Prace w zbiorach: Galerii Test w Warszawie (kolekcja „Warszawska Grafika Miesiąca”), Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, International Biennial of Miniature Art Timisoara, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ex librisy) , Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (ex librisy), Wspólnoty Gdańskiej (ex librisy), Liuben Karavelov” Regional Library – Ruse, Bułgaria (ex librisy), Fundacji Nenckiego.

WIĘCEJ INFORMACJI