ZRG w Krośnie jako Exalo Drilling

Zakład Robót Górniczych w Krośnie razem z czterema innymi spółkami wiertniczo-serwisowymi z grupy PGNiG wszedł w skład nowego podmiotu - Exalo Drilling S.A. Konsolidacja spółek ma służyć stworzeniu jednej z największych firm z branży poszukiwawczej na rynku środkowo-wschodniej Europy, liczącego się gracza na światowych rynkach. Jeszcze w tym roku ma także wejść na giełdę.
Zakład Robót Górniczych w Krośnie zajmuje się specjalistycznym serwisem górnictwa otworowego. Teraz funkcjonuje pod szyldem Exalo Drilling

1 lutego br. nastąpiło formalne połączenie pięciu spółek wiertniczo-serwisowych z grupy PGNiG: PNiG Kraków S.A., PNiG Jasło S.A., PNiG NAFTA S.A., PN "Diament" Sp. z o.o. i ZRG Krosno Sp. z o.o. Razem stworzyły nowy podmiot pod nazwą Exalo Drilling S.A. z siedzibą w Warszawie. Trwają jednak czynności mające na celu przeniesienie siedziby do Piły.

Kierownictwo PGNiG S.A. decyzję o konsolidacji podjęło wiosną 2012 roku, powołując spółkę celową PGNiG Poszukiwania S.A. Od tego czasu trwały intensywne działania konsolidacyjne, obejmujące pełną integrację prawno-organizacyjną poszczególnych oddziałów.

- Konsolidacja naszych aktywów wiertniczo-serwisowych to kolejny etap restrukturyzacji całej Grupy PGNiG. Liczymy, że efekt skali będzie widoczny bardzo szybko, co pozwoli Exalo Drilling w krótkim czasie stać się jedną z największych i najbardziej konkurencyjnych firm na rynku - powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PGNiG S.A.

Docelowo nowa spółka ma stać się firmą publiczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. - Chcemy, aby Exalo było gotowe na debiut giełdowy jeszcze w I połowie tego roku, a pozyskane środki umożliwiły dalsze inwestycje w spółce. Mamy nadzieję, że sytuacja na giełdzie będzie na tyle dobra, by było to możliwe - dodała Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Prezes Zarządu Exalo Drilling S.A. Piotr Truszkowski, który od września 2012 roku objął stery spółki celowej PGNiG Poszukiwania S.A., jest odpowiedzialny za proces konsolidacji oraz za przeprowadzenie niezbędnych procesów restrukturyzacyjnych. - Jesteśmy teraz największą firmą wiertniczo-serwisową w naszej części Europy. Dzięki ogromnemu doświadczeniu konsolidowanych spółek, zdobytemu przez lata działalności na rynku polskim i wielu rynkach zagranicznych oraz potencjałowi finansowo-organizacyjnemu, będziemy mogli pozyskiwać kontrakty, które do tej pory były nieosiągalne dla polskich firm. Wyzwanie jest duże, ale wierzę, że możliwe do osiągnięcia w ciągu najbliższych lat - podsumował Prezes Piotr Truszkowski.

Dzięki połączonemu potencjałowi spółka już dziś obecna jest na wielu europejskich i światowych rynkach, m.in. na Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie, Pakistanie, Indiach, Ugandzie, Egipcie, Mozambiku i wielu innych. W ciągu kilku najbliższych lat firma będzie dążyła do zdecydowanego zwiększenia przychodów z działalności podstawowej, przy jednoczesnej poprawie poziomu marży i zysków. Priorytetem stanie się powiększenie parku urządzeń wiertniczych, szczególnie urządzeń ciężkich. Celem jest również lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych, tak by większość zasobów była w ciągłym ruchu. Z kolei struktura przychodów ma się opierać na dominującej pozycji w Polsce oraz jeszcze silniejszej obecności na rynkach zagranicznych.

ZRG Krosno Sp. z o.o. to spadkobierca bogatej historii związanej z przemysłem naftowym w regionie podkarpackim, gdzie ponad 150 lat temu za sprawą Ignacego Łukasiewicza rozpoczęły się poszukiwania ropy i gazu. Do tej pory firma zajmowała się, specjalistycznym serwisem górnictwa otworowego, oferującym szeroką gamę usług serwisowych dla górnictwa naftowego, górnictwa węglowego i surowców stałych oraz eksploatacji wód geotermalnych i leczniczych. Dysponując specjalistycznym sprzętem technicznym oraz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą pracowników, kooperowała ze światowymi serwisami naftowymi, zarówno w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii i sprzętu, jak i szkolenia specjalistów.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)