Pierwszy punkt nieodpłatnej pomocy prawnej będzie się mieścił w budynku Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie przy ul. Czajkowskiego 49 (pok. B 002, tel. 13 43 688 21 w. 29). W poniedziałki, czwartki i piątki będzie tam dyżurował radca prawny, a w pozostałe dni adwokat.
Drugi z punktów będzie prowadzony w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Krośnie przy ul. Grodzkiej 10 (tel. 13 47 43 903). Tam dyżurował będzie specjalista w zakresie prawa rodzinnego, pracy i ubezpieczeń, specjalista w zakresie prawa administracyjnego, prawa karnego i cywilnego, ale też specjalista w zakresie doradztwa podatkowego.
Trzeci punkt działa w siedzibie Starostwa Powiatowego (ul. Bieszczadzka 1, lokal nr 024). Sprawy można tam załatwiać od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00.
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie, która korzysta z pomocy społecznej, posiada ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatantom, weteranom, osobom zagrożonym lub poszkodowanym katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną. Z pomocy tej może skorzystać także młodzież poniżej 26 roku życia, ale też ci, którzy skończyli 65 lat.
Będzie można uzyskać informacje w zakresie: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Potrzebujący pomocy prawnej we wskazanych punktach dowiedzą się o przysługujących im uprawnieniach, zyskają poradę co do sposobu rozwiązania problemu, z którym się borykają. Prawnicy pomogą im sporządzić pisma, w tym m.in. te o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym.
Strona Ministerstwa Sprawiedliwości poświęcona darmowej pomocy prawnej.