"Zmienimy Krosno w tętniące życiem miasto". Inauguracja nowej organizacji

Piątek - 22 czerwca 2001 r. - był dla Krosna dniem szczególnym. W ten dzień zainaugurowało działalność Stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem". Przed budynkiem na ul. Portiusa zebrało się kilkadziesiąt osób.
Uroczysta inauguracja działalności nowej organizacji
ARCHIWUM ADRIANA KRZANOWSKIEGO / SKAN ZE ZDJĘCIA PAPIEROWEGO

Tuż po 19.00 wszystkich zgromadzonych gości przywitał Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia - Tomasz Wróbel. Na uroczystość inauguracji działalności Stowarzyszenia "Krosno..." przybyli m.in.: były Prezydent Miasta Krosna - Roman Buchta (UW); były Wiceprezydent - Wojciech Malinowski (UW); radny Sejmiku Wojewódzkiego - Stanisław Jucha (SLD); radni Rady Miasta - Wacław Mika i Andrzej Prugar (obaj SLD); przedstawiciele Unii Przedsiębiorców i Właścicieli Nieruchomości - Józef Guzik, Jan Staniek, Leon Kłodnicki; dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - Teresa Leśniak; właściciel kina "Sokół" - Marek Kusiak; oraz członkowie Unii Wolności, nasi Przyjaciele, znajomi, ale także Czytelnicy "Krosno-Telegraf". Zabrakło wielu zaproszonych osób: władz miasta, dziennikarzy czy dyrektorów szkół.

Pamiątkowe zdjęcie gości przybyłych na otwarcie
ARCHIWUM ADRIANA KRZANOWSKIEGO / SKAN ZE ZDJĘCIA PAPIEROWEGO

Przewodniczący nowej organizacji pozarządowej w Krośnie - Adrian Krzanowski - zaprezentował ogólne założenia, cele, rodzaj działalności i najbliższe plany. - Główna idea stowarzyszenia zawarta jest w nazwie - chcemy by Krosno rozwijało się pod względem społecznym, gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym. Chcemy promować Krosno w kraju i zagranicą, integrować Krośnian mieszkających w Krośnie i poza nim. Nieprzypadkowo stowarzyszenie "Krosno tętniące życiem" tworzą młodzi ludzie, głównie licealiści i studenci. Naszym celem jest bowiem także zwiększenie udziału ludzi młodych w życiu publicznym, rozwój szkolnictwa wyższego i wspieranie środowiska studenckiego. Ogromną rolę chcemy przywiązać do budowy tzw. społeczeństwa informacyjnego [Stowarzyszenie zajmować się będzie m.in. lokalnym portalem internetowym na bazie "Krosno-Telegraf" - przyp. red.]. Jak wiadomo, informacja i wiedza odgrywają ogromną rolę w rozwoju współczesnego społeczeństwa - powiedział Adrian Krzanowski. - Będziemy bacznie przyglądali się działaniom władz samorządowych - mądre decyzje, służące rozwojowi miasta będziemy chwalić, ale nieprzemyślane i szkodliwe decyzje zamierzamy głośno i odważnie krytykować - zaznaczył Przewodniczący.

W przemówieniu do zgromadzonych znalazły się też słowa: - Nasze Stowarzyszenie powstało w trudnym momencie. Krosno nie tętni dziś życiem tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Upadające przedsiębiorstwa, brak nowych miejsc pracy, mało atrakcyjny Rynek, niewiele ciekawych propozycji kulturalnych. To wszystko jest faktem. Ale jesteśmy przekonani, że dzięki nam - młodym ludziom - uda nam się zmienić tę nieciekawą rzeczywistość. Być może, nasze Stowarzyszenie jest tylko kroplą w morzu potrzeb, ale często kropla drąży skałę. I to się nam uda!

Tabliczka, która zawiśnie przy wejściu do budynku przy ul. Portiusa 4
ARCHIWUM ADRIANA KRZANOWSKIEGO / SKAN ZE ZDJĘCIA PAPIEROWEGO

Na uroczystości inauguracji działalności Stowarzyszenia "Krosno..." obecni byli goście z Tillburga w Holandii. Przedstawiciele holenderskiej organizacji "013" pomagają Stowarzyszeniu "Krosno..." w rozwoju organizacji, przekazują cenne wskazówki i spostrzeżenia (nazwa "013" pochodzi od numeru kierunkowego do Tillburga - tak jak Krosna).

Ralph Zegelink powiedział: - Nasza organizacja powstała przez połączenie kilku mniejszych organizacji. Obecnie "013" jest jednym z największych i najbardziej znanych w Holandii stowarzyszeń zrzeszających młodych ludzi.

Zajmuje się organizacją różnego rodzaju imprez, koncertów, wystaw, przeglądów filmowych, udostępnia sale do ćwiczeń dla młodych artystów, udostępnia studio nagrań, salę kinową, sale audiowizualne i wiele, wiele innych. "013" nie rozwinęłaby się jednak bez pomocy innych ludzi - połowę funduszy (m.in. na wybudowanie siedziby stowarzyszenia - nowoczesnego budynku w centrum miasta) pokrył rząd, reszta pochodziła od sponsorów (zarówno znane na całym świecie firmy, jak i lokalne przedsiębiorstwa). W stowarzyszeniu niewielka liczba osób (głównie kierownictwo) otrzymuje pieniądze za swoją pracę, ale żadna osoba będąca w "013" nie pozostaje bez zapłaty, którą mogą być bezpłatne bilety na koncerty, udział w szkoleniach w kraju i za granicą czy w ogóle możliwość współpracy z innymi ludźmi w celu zdobywania doświadczeń. "013" prowadzi wymianę ludzi z krajami europejskimi tj. Niemcy, Anglia, Francja, Hiszpania w celu pomagania innym w tworzeniu własnych, równie prężnych organizacji, jak i w celu zdobywania doświadczeń u ludzi odmiennych kulturowo.

Ralph Zegelink wyraził nadzieję, że taką współpracę uda się również nawiązać z Polską, dzięki Stowarzyszeniu "Krosno tętniące życiem".   Po tych wystąpieniach zabrzmiała muzyka z filmu "2001 - Odyseja Kosmiczna". W podniosłej i uroczystej atmosferze odsłonięto szklaną tablicę z napisem z liter w kolorze złota: "KROSNO TĘTNIĄCE ŻYCIEM. OD 2001". - Działalność Stowarzyszenia "Krosno tętniące życiem" uważam za rozpoczętą! - wygłosił sakramentalną formułkę Przewodniczący. Zebrani bili brawo, z okna biura Stowarzyszenia poleciały balony, a hostessy rozpoczęły roznosić słodki poczęstunek - ciasteczka i drożdżówki (na budyniu zauważyć można było uśmiechniętą twarz z owoców: oczy zrobione były z rodzynek, a uśmiech z ananasa) .

Na zakończenie uroczystości wykonano zdjęcie wszystkich zebranych osób - fotografię Przyjaciół Stowarzyszenia. - Chcemy co roku organizować urodziny naszego Stowarzyszenia. Za każdym razem będziemy robić pamiątkowe zdjęcie Przyjaciół. Mamy nadzieję, że będzie nas coraz więcej! - tak zakończyła się uroczystość oficjalnego rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia "Krosno tętniące życiem".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
ŹRÓDŁO
  • Artykuł pochodzi z serwisu Krosno-Telegraf, który funkcjonował w latach 1999-2002. Serwis był częścią prywatnej strony Adriana Krzanowskiego, założyciela portalu Krosno24.pl
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)