Sześć dzielnic i tyle samo osiedli liczy Krosno. To jednostki pomocnicze administracji miasta, które funkcjonują najbliżej mieszkańców - mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w naszej okolicy.
We wtorek (9.04) rozpoczynają się spotkania sprawozdawcze - coroczne zebrania, na których przedstawiciele dzielnicy czy osiedla referują, co przez ostatni rok udało im się zdziałać. Najważniejsze jest jednak to, że na takich spotkaniach zawsze są władze miasta - prezydent lub jego zastępcy, radni, naczelnicy najważniejszych wydziałów, ale też komendanci straży miejskiej czy policji. Można zadawać pytania, zgłaszać bolączki najbliższe miejscu zamieszkania.
Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, mieszkańcy jednak korzystają z tej okazji niezbyt chętnie. Frekwencja wynosi zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu zainteresowanych. Przedstawiciele dzielnic zachęcają jednak do uczestnictwa w spotkaniach.
- Nie zawsze jest szansa, by bezpośrednio zadać pytanie prezydentowi czy innym osobom, a na takim spotkaniu będzie taka możliwość - podkreśla Sławomir Bęben - przewodniczący Rady Dzielnicy Polanka. - Będzie też możliwość zapoznania się z tym co dzieje się w Dzielnicy, co zostało zrobione i jakie są plany na 2013 rok.
- Jeśli o jakichś sprawach mówi się głośno, to może uda się je załatwić, jeśli nie w tym roku, to może w przyszłym. Wszystko jest protokołowane, zawsze można do tematu wrócić. W ten sposób mamy wpływ na to, co się w dzielnicy dzieje - przekonuje Bęben.
- Jeśli mieszkańcy nie przyjdą, nie zgłoszą jakie są ich potrzeby, to nie będziemy w stanie pomóc - twierdzi Barbara Górecka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Śródmieście. Przypomina, że każda dzielnica dysponuje własnym funduszem, przyznanym w zależności od liczby mieszkańców. - Razem będzie nam łatwiej zdecydować na co go przeznaczyć - podkreśla. Dzielnica Śródmieście ma 39 tys. zł, łącznie z niewydanymi dotąd pieniędzmi z ubiegłorocznej puli to ponad 70 tysięcy zł. - Zapraszamy mieszkańców na zebranie, czekamy na ich sygnały - dodaje Barbara Górecka.
Sprawozdanie w Polance zostanie przedstawione w formie prezentacji multimedialnej, ponadto Sławomir Bęben na spotkanie postanowił zaprosić przedstawicieli każdej organizacji działającej w dzielnicy, m.in. Aktywny Klub Emerytów, Koło Gospodyń Wiejskich czy OSP w Polance. - Dzięki temu nie będzie to takie "suche" sprawozdanie. Każda z tych organizacji, jeśli zechce skorzystać z zaproszenia, będzie mieć 5 minut na zaprezentowanie swojej działalności - zapowiada.
Coroczną serię spotkań tradycyjnie rozpocznie zebranie dla mieszkańców Krościenka Niżnego, które odbędzie się w Dzielnicowym Domu Ludowym "Puchatek". Jako ostatni sprawozdanie wygłoszą przedstawiciele Osiedla Grota-Roweckiego (29.04).
Zebrania sprawozdawcze w dzielnicach i osiedlach:
09.04 g. 18.00 - Krościenko Niżne (Dzielnicowy Dom Ludowy)
10.04 g. 18.00 - Śródmieście (Miejski Zespół Szkół Nr 5)
11.04 g. 18.00 - Polanka (Dzielnicowy Dom Ludowy)
12.04 g. 18.00 - Zawodzie (Szkoła Podstawowa Nr 8)
15.04 g. 18.00 - Białobrzegi (Dzielnicowy Dom Ludowy)
17.04 g. 18.00 - Południe (Szkoła Podstawowa Nr 6)
18.04 g. 18.00 - Traugutta (Szkoła Podstawowa Nr 15)
22.04 g. 18.00 - Tysiąclecia (Miejski Zespół Szkół Nr 1)
23.04 g. 18.00 - Ks. Br. Markiewicza (Naftówka)
24.04 g. 18.00 - Suchodół (Dzielnicowy Dom Ludowy)
25.04 g. 18.00 - Turaszówka (Osiedlowy Dom Ludowy)
29.04 g. 18.00 - Grota-Roweckiego (Budynek "Hospicjum")