Trening jest elementem ogólnokrajowego ćwiczenia „Renegade – Sarex 18/II” zorganizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oraz Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (KG PSP).
W ramach ćwiczeń między godziną 9.00 a 15.00 będzie można usłyszeć głośne sygnały alarmowe – jeden na ogłoszenie, drugi na odwołanie alarmu.
Służby sprawdzają w ten sposób skuteczność działania systemów ostrzegania na terenie całej Polski. – Głównym celem treningu będzie praktyczna weryfikacja skuteczności i diagnozowanie słabych elementów aktualnie obowiązujących procedur. Chcemy doskonalić wojewódzki system ostrzegania – tłumaczy Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Ogłoszenie alarmu to modUlowany dźwięk syren w okresie 3 minut. Po przerwie rozlegnie się dźwięk ciągły trwający 3 minuty. Będzie to oznaczało odwołanie alarmu.
Do radiowego systemu sterowania syrenami w samym Krośnie włączonych jest 13 urządzeń. W powiecie krośnieńskim znajduje się kolejnych 13 syren - 3 na terenie gminy Jedlicze, 2 na terenie gminy Iwonicz-Zdrój, 2 na terenie gminy Dukla, w pozostałych gminach po jednej: Korczynie, Krościenku Wyżnym, Miejscu Piastowym, Rymanowie, Szczepańcowej (konkretnie w Chorkówce) i Wojaszówce (w Odrzykoniu).
- Nie wiemy dokładnie kiedy i o której będzie słychać alarm, bo trening jest częścią ćwiczeń ogólnopolskich. Informacja nadejdzie z Warszawy, my ją dostaniemy poprzez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. W jednym momencie uruchomimy wszystkie syreny – wyjaśnia Andrzej Maziarz, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krośnie.
Urządzenia są umiejscowione na remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, urzędach itp.
Służby informują, że trening może odbyć się zapasowo w piątek (16.11).
Co z tego, że system będzie działał, jeżeli będzie brak reakcji ludności, na ostrzeżenie?