Zawody rzemieślników: Lody jak popcorn

Rzemiosło z Krosna ciągle ma się dobrze. Szkolący się tu zarówno fryzjerzy, jak i cukiernicy święcą triumfy w Polsce. Męski duet Staroń - Podkul zdobył Mistrzostwo Polski w lodziarstwie, a młode fryzjerki zostały dostrzeżone w konkursie szczebla wojewódzkiego.
Lody na miarę Mistrzostw Polski - o smaku i wyglądzie popcornu

W Warszawie (21-23.02) odbyła się czwarta edycja targów EXPO SWEET - największych w Polsce targów branży cukierniczej i lodziarskiej. W pierwszym dniu imprezy miały miejsce IV Lodziarskie Mistrzostwa Polski.

Sześć dwuosobowych zespołów miało za zadanie przygotować lody, puchary lodowe oraz dekoracje dla lodów. Rywalizowano w 4 kategoriach: lody waniliowe, czekoladowe, sorbety oraz lody autorskie. Motywem przewodnim edycji 2012 była piłka nożna.

Aż w trzech kategoriach bezkonkurencyjny był duet Daniel Staroń i Tomasz Podkul. To ich lody waniliowe i czekoladowe smakowały jurorom najbardziej. Największym uznaniem cieszył się ich popisowy numer - lody autorskie o smaku i wyglądzie... popcornu. W ten sposób wyłoniono nowych Mistrzów Polski.

Daniel Staroń i Tomasz Podkul - zwycięzcy IV Lodziarskich Mistrzostw Polski

Daniel Staroń i Tomasz Podkul w konkursie reprezentowali Piekarnię Raszczyk z Pasłęka (Daniel jest jej pracownikiem), ale pochodzą z Krosna i okolic, gdzie zdobywali pierwsze sukcesy w cukiernictwie.

Daniel, jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie i Marka Bargieła - właściciela Wytwórni Ciast i Lodów "Santos", w 2005 roku wygrał wojewódzki turniej na najlepszego ucznia w zawodzie cukiernika. Już trzy lata później został Mistrzem Polski Młodych Cukierników.

Tymczasem młode fryzjerki, również uczennice krośnieńskiej "Bursy", odniosły sukcesy podczas XXXIV Konkursu Uczniów Fryzjerstwa Województwa Podkarpackiego w Dębicy (19.02).

Stanisława Samborska ze swoimi podopiecznymi: Anetą Borek, Agatą Kaczkowską i Bogusławą Szczurek

Do konkursu zgłosiło się blisko 80 uczniów z Przemyśla, Rzeszowa, Mielca, Jasła, Dębicy, Sanoka i Krosna. Adepci sztuki fryzjerskiej startujący w konkursie mieli za zadanie wykonać fryzury na główkach treningowych w trzech kategoriach: plecionki i warkocze, fale, fryzura damska kreatywna dzienna i wieczorowa.

Krosno reprezentowało aż pięć uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Cztery z nich szkoli się pod okiem mistrzyni fryzjerstwa Stanisławy Samborskiej (Justyna Buczek, Aneta Borek, Agata Kaczkowska oraz Bogusława Szczurek), jedna (Marzena Koczela) uczy się zawodu u Edyty Zdeb.

Komisja konkursowa doceniła umiejętności i pomysłowość uczennic ZSP nr 2 w Krośnie. W kategorii fryzura kreatywna dzienna i wieczorowa pierwsze miejsce zajęła Agata Kaczkowska, w kategorii plecionki i warkocze najlepsza była Bogusława Szczurek, natomiast Aneta Borek zajęła III miejsce w kategorii fale.

Agata Kaczkowska za zdobycie I miejsca w podwójnej konkurencji zakwalifikowała się do konkursu fryzjerskiego na szczeblu ogólnopolskim, który odbędzie się już w marcu w Poznaniu.