Krośnieński Mistrz Polski Młodych Cukierników

Daniel Staroń, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie został Mistrzem Polski Młodych Cukierników. W przyszłym roku będzie reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Portugalii.
Daniel Staroń - Mistrz Polski Młodych Cukierników

Mistrzostwa Polski Młodych Cukierników odbyły się 19-20 października br. w Kielcach. O zaszczytny tytuł walczyło pięć osób. Trzy z nich: Joanna Szmyd, Artur Witkoś i Daniel Staroń to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krośnie (tzw. Bursy), doskonalący swe umiejętności pod okiem Marka Bargieła, właściciela Wytwórni Ciast i Lodów "Santos".

"Kultura Japońska" - misterna praca Daniela Staronia

- Niektórzy cukiernicy boją się, że młodzi, utalentowani uczniowie w każdej chwili powiedzą im "do widzenia", ale ja już przełknąłem kilka gorzkich tabletek i się nie zrażam. Dalej poszukuję talentów i ich wspieram - mówi Marek Bargieł, który jest jednocześnie wiceprezesem Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy Rzeczpospolitej Polskiej. - To coś, o czym zawsze marzyłem - dodaje.

Niektóre sukcesy uczniów Marka Bargieła, właściciela cukierni Santos:
  • 1998 - I i IV miejsce na Mistrzostwach Świata Młodych Cukierników w Barcelonie

  • 1999 - III miejsce na Mistrzostwach Świata Cukierników w Brnie

  • 2000 - I miejsce Mistrzostwach Polski Cukierników w Bydgoszczy

  • 2004 - I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju "Najlepszy Uczeń w Zawodzie Cukiernik" we Wrocławiu

  • 2005 - I miejsce na Mistrzostwach Polski Cukierników w Poznaniu


Uczestnicy startowali indywidualnie. Przez dwa dni musieli przygotować 3-piętrowy tort, dodatkowy tort o tym samym smaku bez dekoracji, eksponat z karmelu, 4 rodzaje pralin, 3 rodzaje ciastek deserowych oraz 3 rodzaje figurek z marcepanu. Każdy z zawodników wykonywał prace nawiązując do wybranego przez siebie tematu. - Oceniano przede wszystkim smak, technikę wykonania, artyzm w eksponacie z karmelu, dokładność wykonania pralin, wnętrze tortu i pralin, smak ciasteczek bankietowych. Bardzo ważna była także tak zwana powtarzalność wykonania figurek z marcepanu. Z każdego rodzaju figurek uczestnicy musieli wykonać po trzy identyczne sztuki - wyjaśnia Marek Bargieł.

Asia Szmyd i jej praca "Wodny Świat" - 3. miejsce

Przygotowania do startu w zawodach trwały dwa miesiące. Zużyto na nie m.in. dziesiątki kilogramów cukru z owoców winogron. Wysiłek finansowy i ogromny nakład pracy nie poszedł jednak na marne. Praca Artura Witkosia zatytułowana "Rajski Ogród" zajęła 4. miejsce. Joanna Szmyd z pracą pt. "Wodny Świat" zdobyła 3. miejsce i brązowy medal. Tytuł Mistrza Polski Młodych Cukierników uzyskał Daniel Staroń. - Bardzo się cieszę z tego tytułu - mówi skromnie.

Zwycięska praca nosi tytuł "Kultura Japońska". Przedstawia ścinający bambusy miecz samurajski, kwiat chryzantemy i wiśni. Mierzy 135 cm, waży ponad 4 kg. - Największą trudność sprawił mi eksponat z karmelu, ponieważ jest to materiał, który wchłania bardzo szybko wilgoć i musiałem go sobie zostawić na drugi dzień. Dużo problemów sprawiły mi również wysokie dmuchane elementy - wyjaśnia Daniel. Zapewnia, że swoją przyszłość łączy z cukiernictwem.

Zwycięską pracę wykonaną podczas zawodów można obejrzeć w cukierni Santos przy ul. Staszica.

Zdobywca 4. miejsca - Artur Witkoś i jego praca "Rajski Ogród"

Zawody w Kielcach były równocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata, które w kwietniu przyszłego roku odbędą się w Lizbonie. Uczestnictwo w nich zapewnił już sobie Daniel Staroń.

- Być może uda nam się powtórzyć sukces z 2001 roku, kiedy to dwuosobowa ekipa reprezentantów Polski - Robert Wołczański z Krosna i Mieczysław Chojnowski z Wałbrzycha zdobyli Mistrzostwo Świata w Wiesbaden - mówi Marek Bargieł.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)