Zarząd dostał absolutorium

Na wczorajszej (26.04) Sesji Rady Miasta, zostało udzielone absolutorium Zarządowi za rok 2001. Rada znowu wystosowała apel do parlamentarzystów - tym razem w sprawie wprowadzenia większościowych ordynacji wyborczych. Radni zapoznali się też ze stanem bezpieczeństwa miasta. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, omawiano też kwestię nieprawidłowości w konkursie na dyrektora I LO.
Artykuł z archiwum 2002-2017

Absolutorium

Radni bez większej dyskusji zaaprobowali sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Krosna i udzielili Zarządowi Miasta absolutorium za rok 2001. Za udzieleniem absolutorium głosował Klub Prawicy oraz Klub Samorządowy, nikt nie był przeciwny, od głosu wstrzymali się radni z Klubu SLD.

Z uchwały w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu za 2001 r. dowiadujemy się, że dochody budżetowe wyniosły 130 990 462 zł, a wydatki 128 035 095 zł. Rok 2001 zakończył się więc nadwyżką budżetową. Prezydent Krosna - Roman Zimka: - Mimo trudności, budżet został zrealizowany. W związku z trudną sytuacją finansową musieliśmy jedynie opóźnić niektóre inwestycje i rozłożyć terminy płatności.

Po zakończeniu sesji, z okazji udzielenia absolutorium, Zarząd poczęstował Radnych lampkami szampana.

Apel do parlamentarzystów w sprawie ordynacji większościowych

Ta sprawa nie była ujęta w pierwotnym porządku obrad. Zaproponował ją Piotr Babinetz jako trzeci punkt sesji. I wybuchła dyskusja, ale w dużej mierze nie dotyczyła ona bezpośrednio apelu, ale wyższości ordynacji większościowej nad proporcjonalną.

Publikujemy niektóre głosy z dyskusji:
Marek Tenerowicz (Prawica): - Dzięki wprowadzeniu ordynacji większościowej, radny będzie łatwiej identyfikowany przez społeczeństwo.
Zbigniew Braja (SLD): - Prace nad ordynacją wyborczą w Sejmie są w fazie zaawansowanej i mówienie teraz o tym, jaki ma być kształt ordynacji jest bezzasadne.
Stefania Zborowska (Klub Samorządowy): - Ten apel dostaliśmy dopiero teraz, a powinniśmy co najmniej tydzień wcześniej. Nie mogliśmy tej sprawy wcześniej przedyskutować i przemyśleć.
Marian Dubniewicz (Prawica): - Dziwi mnie stanowisko radnych SLD - przecież Wasze kierownictwo opowiedziało się za ordynacją większościową i prace będą szły w kierunku jednomandatowych okręgów.
Zbigniew Leniowski (Prawica): - Od jakiegoś czasu odbywają się w Krośnie spotkania organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Jednomandatowych Okręgów. I ta kwestia dyskutowana była wielokrotnie. Radni nie powinni być w tej kwestii zaskoczeni.
Łukasz Zborowski (Przewodniczący Rady Miasta): - Nie mówmy o racjach, czy ordynacja większościowa czy proporcjonalna, ale skupmy się nad apelem - czy go przyjąć czy nie.
Wówczas zaproponowano dwa wnioski. Jeden o przerwanie dyskusji, drugi o zamknięcie listy dyskutantów. Wniosek o przerwanie dyskusji oddalono. Listę zamknięto. Na głos czekało jeszcze 6 osób. Powrócono do dyskusji.
Marek Tenerowicz (Prawica): - Inne ordynacje mają pokrętne procedury, jakieś wzory, współczynniki. Ordynacja wyborcza na wszystkich szczeblach powinna być jasna i prosta.
Stanisław Słyś (Klub Samorządowy): - Temat ma 2 strony: merytoryczną i formalną. Co do kwestii merytorycznej - nie będę się wypowiadał. Co do formalności - Klub Prawicy miał czas na przedyskutowanie tej sprawy, my - jako Klub Samorządowy - nie.
Zbigniew Braja (SLD): - Ja się nie wypowiadam za czy przeciw ordynacji wyborczej takiej czy innej. Ja mówię o apelu. Uważam - podkreślam to jeszcze raz - nie ma sensu tego apelu uchwalać.
Wacław Mika (SLD): - Zróbmy porządek najpierw u nas, tu w samorządzie, a później zajmijmy się ordynacją i apelem. Dajmy przykład na dole, a potem pouczajmy górę.
Dorota Pstrąg (SLD): - Chętnie poparłabym apel, gdyby dotyczył wyborów samorządowych. Posłowie nie powinni być wybierani w okręgach małych, bo oni mają się zajmować sprawami krajowymi i mają stanowić prawo ogólnokrajowe. W takim przypadku zajmowaliby się sprawami lokalnymi, bo zależałoby im na poklasku społeczności w danym okręgu - wchodziliby pewnie w kompetencje władz samorządowych. A to już może być niebezpieczne.
Piotr Babinetz (Klub Samorządowy): - Większościowa ordynacja wyborcza daje większe szanse społeczności lokalnej. Osoby nie związane z partiami, ale które mają uznanie społeczne, mogą wziąć udział w wyborach. W Krośnie trwa inicjatywa związana z wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych. I jest to oddolna inicjatywa. Trudno np. środowisko kupców czy przedsiębiorców kojarzyć z jakąś linią polityczną, a jednak takie środowisko angażuje się w tą inicjatywę.

Ostatecznie apel przyjęto: 18 głosów "za" (Klub Prawicy i część Klubu Samorządowego), 9 "przeciw" (SLD) i 3 "wstrzymujące się" (część Klubu Samorządowego).

Stanowisko Rady Miasta Krosna w sprawie zmian w ordynacjach wyborczych do parlamentu i samorządów - Krosno, 26 kwietnia 2002 r.

Apel Rady Miasta Krosna do Sejmu i Senatu RP

Rada Miasta Krosna, w związku z prowadzonymi obecnie pracami nad ordynacjami wyborczymi do wyborów samorządowych, apeluje do obu izb Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej o wprowadzenie większościowych ordynacji wyborczych połączonych z zasadą jednomandatowości okręgów wyborczych, zarówno w wyborach parlamentarnych, jak i samorządowych.

Obecnie funkcjonujące ordynacje wyborcze posiadają szereg istotnych wad prowadzących do wielu patologii w życiu publicznym.

Postulujemy, aby wybory do Senatu RP, Sejmu RP, Sejmików Wojewódzkich i Rad Powiatowych oraz Rad wszystkich Miast (w tym na prawach powiatów) i Gmin odbywały się według jednoznacznych i prostych zasad ordynacji większościowej w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Spowoduje to, iż Polacy, a w tym i Krośnianie, będą wybierać swoich przedstawicieli (głosując na jedno konkretne nazwisko, a nie na listę partyjną) ściśle związanych z lokalną społecznością i bezpośrednio od niej zależnych. Przyczyni się to do zdecydowanie większego wpływu wyborców na działania podejmowane w ich imieniu przez ludzi pełniących mandaty parlamentarne i samorządowe oraz ułatwi rozwiązywanie lokalnych problemów.

Z jednej strony parlamentarzyści i radni będą po wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych blisko związani ze swymi wyborcami w okręgu, a z drugiej możliwe będzie pełne uczestnictwo w życiu publicznym szerokich rzesz obywateli Rzeczypospolitej.

Przewodniczący Rady - Łukasz Zborowski

Bezpieczeństwo miasta

Jednym z punktów sesji, była informacja o stanie bezpieczeństwa miasta Krosna. Na sesję zaproszono Komendanta Miejskiego Policji - nadkom. mgr. Henryka Mussura, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej - mł. bryg. mgr. inż. Bogdana Kuligę oraz Komendanta Straży Miejskiej - Marka Toropolskiego. Przedstawili oni dość szczegółowe informacje o działalności ich służb (materiały te opublikujemy wkrótce) oraz odpowiadali na pytania radnych.

Przy tej okazji powróciła sprawa apelu do parlamentarzystów, by zakazać niepełnoletnim wstępu do lokali, w których podawany jest alkohol. Radny Tadeusz Prajsnar (SLD) zauważył, że do tekstu apelu do parlamentarzystów dopisano fragment, w którym mówi się o tym, że w Krośnie zatrzymywani są często pijani nieletni. - Dzwonią do mnie ludzie z całej Polski i pytają co się u nas dzieje? Czy młodzi u nas tylko piją? A tu widzę w statystykach policyjnych, że w ciągu całego roku "ujawniono 48 nieletnich znajdujących się pod wpływem alkoholu". Są to więc pojedyncze przypadki, margines. Skąd w tekście apelu do parlamentarzystów opinia, że nieletni często piją? - pytał radny, ale odpowiedzi nie otrzymał od nikogo.

Po dyskusji, Przewodniczący Rady Miejskiej - Łukasz Zborowski podziękował Komendantowi Miejskiemu Policji - Henrykowi Mussurowi za bardzo dobrą pracę policji w Krośnie. Radny Wacław Mika (SLD) stwierdził jednak, że nie tylko podziękowania się należą policji. Zaproponował, by z nadwyżki budżetowej zakupić nowy radiowóz. Łukasz Zborowski powiedział, że pozyskał już sponsora, który sfinansuje część kosztów zakupu nowego radiowozu zagranicznej marki. - Współpracujemy w tej sprawie z panem komendantem - dodał.

Na Sesji omawiano też sprawę konkursu na dyrektora I LO - o tym w kolejnych wiadomościach portalu. Wkrótce opublikujemy także obszerne fragmenty różnych materiałów z sesji.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)