Zapomniane nagrobki odzyskują dawny blask

Trwa 10. jubileuszowa kwesta na rzecz ratowania starego cmentarza w Krośnie. Ruszyła w czwartek (31.10), potrwa do soboty (2.11). Dzięki zbiórkom i pomocy finansowej miasta co roku udaje się odnowić kolejne cenne nagrobki, które przez lata niszczały na tej nekropolii.
W tym roku do remontu wytypowano trzy kolejne nagrobki, prace trwają

W tym roku pod lupę poszły dwa wartościowe nagrobki. Miasto zleciło renowację grobu Jana Nepomucena Gniewosza oraz Julii Golczewskiej. Prace dobiegają końca.

- W przypadku rodziny Golczewskich nie mamy wielu informacji, ale nagrobek został odnowiony ze względu na jego wartość artystyczną. Jest okazały, cenny, z płaskorzeźbą - mówi Piotr Babinetz, przewodniczący Komitetu Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie.

Poszczególne elementy nagrobków są zabezpieczone, niebawem prace zostaną ukończone

- Natomiast Jan Nepomucen Gniewosz to uczestnik walk o niepodległość na Wielkopolsce w połowie XIX wieku, a później uczestnik powstania styczniowego. Uciekając przed Rosjanami, sprowadził się na Podkarpacie, zamieszkał w Krośnie - wyjaśnia Babinetz. - Był propagatorem przemysłu naftowego, publicystą, wydawcą, dziennikarzem. Założył też Stowarzyszenie Młodzieży św. Józefa w Suchodole.

Ze środków pozyskanych z ubiegłorocznej kwesty udało się natomiast odnowić nagrobek Stefana Tekielskiego, powstańca styczniowego. - Były to prace w związku z rocznicą powstania styczniowego. Teraz wszystkie groby powstańców znajdujące się na starym cmentarzu są już odnowione - dodaje Piotr Babinetz.

Dzięki zaangażowaniu Podkarpackiego Towarzystwa Historycznego i pomocy finansowej miasta co roku udaje się odrestaurować kolejne groby

Coroczne kwesty odbywają się zawsze z okazji Wszystkich Świętych, zwykle rozłożone są na kilka dni. Nie inaczej jest w tym roku.

Pierwsi wolontariusze z puszkami już w czwartek (31.10) pojawili się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego oraz na nekropolii w Polance. W dzień Wszystkich Świętych kwesta będzie mieć miejsce na starym cmentarzu oraz w Polance, natomiast w Dzień Zaduszny (2.11) datki zbierane będą na nekropolii przy ul. Krakowskiej i na nowym cmentarzu (ul. Wyszyńskiego).

W tym roku kwesta odbywa się już po raz 10.

Stary cmentarz powstał w końcu XVIII wieku, użytkowany był do roku 1954

Dzień Wszystkich Świętych to także czas, gdy kwestuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Zbiórka, z której środki przekazywane są na schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Krośnie oraz kuchnię dla osób pozostających bez środków do życia, zawsze organizowana jest na cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego. W tym roku organizowana jest po raz 22.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)