Zapalenie wątroby. Sprawdź, czy masz wirusa

Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie zaprasza na bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy Krosna, którzy ukończyli 30 lat.
Tylko jedno badanie krwi wystarczy do wykrycia groźnych wirusów

Oferta bezpłatnych badań na obecność wirusów wywołujących zapalenie wątroby typu B i C skierowana jest do mieszkańców Krosna. Finansuje ją Urząd Miasta.

Test na obecność wirusów HBV i HCV będzie można wykonać w Zakładzie Mikrobiologii krośnieńskiego szpitala po uprzednim wypełnieniu ankiety w Poradni Chorób Zakaźnych przy ul. Korczyńskiej 57. Do wykrycia zakażenia wystarczy jedno badanie krwi.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Krosna, którzy ukończyli 30 lat. Konieczne będzie okazanie dowodu osobistego.

Zainteresowani mogą się zgłaszać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 14.00.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Może do niego dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu.

Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW typu C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty - HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostała większość nadal pozostaje anonimowa. WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV) zwane potocznie żółtaczką wszczepienną lub żółtaczką typu B, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Wirus obecny jest we wszystkich krajach świata. Zakażamy się nim o wiele łatwiej niż wirusem HIV, a ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony.

Wirus zapalenia wątroby typu B, rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji do raka pierwotnego tego narządu, a nawet zgonu. Do zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry oraz podczas kontaktu z zakażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Żeby się zakazić wystarczy mniej niż kropla krwi. Do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia, w dodatku częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Przyczyną przenoszenia wirusa może być źle wysterylizowany sprzęt lub inne zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek. Do zakażenia może dojść także w trakcie kontaktów seksualnych z osoba zarażoną.

Leczenie przewlekłego zapalenia wątroby typu B jest bardzo trudne i długotrwałe. Konsekwencje zachorowania są bardzo poważne, często prowadzą do marskości wątroby, która może objawiać się wodobrzuszem, zaburzeniami czynności mózgu (encefalopatia) czy krwawieniami z żylaków przełyku. W konsekwencji może dojść do rozwoju raka pierwotnego wątroby, a nawet zgonu. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie wątroby.

Akcja bezpłatnych badań potrwa do wyczerpania puli badań.

Szczegółowe informacje: Poradnia Chorób Zakaźnych - tel. 13 43 78 661.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)