"Zapachy mają moc". Pasjonat, który tworzy własne perfumy

Kacper Kafel od dziecka fascynował się zapachami. Z czasem jego ciekawość zamieniła się w pasję i sposób na życie. Chłopak tworzy własne perfumy, a niedawno znalazł się wśród finalistów ogólnoświatowego konkursu dla perfumiarzy.
Zapachy są dla Kacpra niezwykle ważne. "To narzędzie przesyłające informacje" - twierdzi
Damian Krzanowski

- Jestem zapachowym detektywem – mówi o sobie Kacper Kafel, który pochodzi z Wrocanki. W Krośnie uczęszczał do gimnazjum i liceum, przez krótki czas tutaj mieszkał. – Mam w nosie chromatograf  - dodaje z przymrożeniem oka. Chromatograf to urządzenie wykorzystywane do badania składu mieszanin związków chemicznych.

Kacpra od zawsze fascynowały zapachy i rozkładanie ich na czynniki pierwsze. Pomocny był w tym jego analityczny umysł i wysoki poziom intuicji.

- Już jako dziecko wiedziałem, że chcę tworzyć perfumy. Czułem, że to naturalna kolej rzeczy. Gdziekolwiek nie idę, to zawsze moją uwagę zwraca jakiś zapach. Może to być np. jedzenie, kwiat, drzewo, czyjeś perfumy – przyznaje. – Często wącham przedmioty w miejscach publicznych, jak to mówią „jak pies”. Dla wielu osób wydaje się to dziwne, ale zapachy są dla mnie tak fascynujące, że muszę to robić, nie mam tutaj hamulców. To normalne zachowanie u perfumiarzy.

Swoje pierwsze perfumy Kacper stworzył będąc w liceum
Damian krzanowski

Przełomowym momentem dla Kacpra było odkrywanie zapachu kwiatów. – Było to dla mnie niesamowite! Od razu pomyślałem, że chciałbym te zapachy umieścić w swojej butelce.

Do jego ulubionych należą białe kwiaty np. narcyzy i lilie. To właśnie one stały się bohaterem pierwszych perfum „Stereo Love”, które stworzył w 2015 roku, będąc w liceum. – Po tylu latach to wciąż mój ulubiony zapach. Stał się on moją wizytówką. Białe kwiaty są takie jak ja - melancholijne i wrażliwe.

Pracownię Kacpra wypełniają buteleczki z różnymi molekułami zapachowymi
Damian Krzanowski

Chociaż zapachy są dla Kacpra magią, to ich tworzenie, jak sam przyznaje, to czysta chemia. – W perfumach używa się głównie substancji syntetycznych, czyli molekuł zapachowych. Łączy się je w poszczególnych proporcjach tak, aby osiągnąć określony efekt zapachowy. To trochę jak mieszanie kolorów. Pojedyncze cząsteczki często pachną nieprzyjemnie i w ogóle nie przypominają zapachu docelowego. Dopiero w połączeniu tworzą tę tożsamość, np. danego kwiatu – wyjaśnia. W tej dziedzinie jest samoukiem.

W łączeniu molekuł Kacper kieruje się intuicją. Jego droga do bycia perfumiarzem wypełniona jest wieloma błędami i zmarnowanymi materiałami
Damian Krzanowski

Swoją własną markę nazwał „KK Fragrance Library” (ang. KK Biblioteka Zapachów). Jego perfumy nie mają podziału na płeć. - Mogę tworzyć zapach, inspirując się klimatem męskości lub kobiecości, ale kieruję je do wszystkich odbiorców – tłumaczy.

Wśród perfumiarzy z całego świata

Początkiem maja Kacper zakwalifikował się do finału ogólnoświatowego konkursu perfumiarskiego ,,Mouillette D'argent 2023". Znalazł się w czteroosobowej grupie freelancerów, czyli perfumiarzy, którzy nie pracują w żadnych firmach.  Chociaż nie udało mu się wygrać konkursu, to sama ta przygoda była dla niego cennym doświadczeniem i wyzwaniem. 

- Tematem przewodnim był owoc bergamotki, a ja nigdy wcześniej nie robiłem typowo cytrusowego zapachu. Do bergamotki dodałem nutę irysa, róż i drzewną, czystą podstawę. Chciałem stworzyć najbardziej ekskluzywną lemoniadę, która byłaby bardzo prestiżowa i pieściłaby zapachem w taki delikatny, bąbelkowy sposób. Miała to być kwintesencja kobiecości w takim śródziemnomorskim, wakacyjnym stylu – mówi.

Tak stworzył perfumy „Rebelious” (ang. zbuntowany). – Łamie on wszelkie stereotypy zapachów cytrusowych – dodaje.

Udział w konkursie dał Kacprowi nową energię i motywację do działania. - Przez ostatnie lata trochę porzuciłem tę pasję ze względów zdrowotnych. Przeszedłem Covid, który zniszczył mi cały układ nerwowy i zmysł węchu. Przez dwa lata nie czułem zapachów, odzyskałem jedynie 80% węchu. To była dla mnie ogromna trauma. Ludzie bardzo ciepło przyjęli mój udział w konkursie, to sprawiło, że wracam „do świata żywych”.

Moc zapachów

Gdy Kacper zaczyna opowiadać o perfumach, które stworzył, jego twarz się rozpromienia. Jak przyznaje, zapachy są magiczne i mają przeróżne moce.

- Każda woń jest dla mnie ważną informacją. Zapachy mogą podkreślać pewne cechy naszej osobowości lub stwarzać pozory i wprowadzać odbiorców w błąd. Mogą wpływać na nasz nastrój i energię w danym pomieszczeniu, a także zabierać w różne miejsca, np. perfumy, które nosiłem od podstawówki, przenosiły mnie do ciepłego majowego dnia, nad rzekę, gdzie kwitnie wielkie drzewo czeremchy – mówi. – Zapachy to rzeka bez dna. Jest ich nieskończona ilość.

Kacper stworzył już masę zapachów, jednak nie wszystkie ujawnia. Takich, kóre można kupić, jest kilka
Damian Krzanowski

Obecnie perfumiarz planuje otwarcie sklepu internetowego dla swojej marki. Myśli także o prowadzeniu warsztatów edukujących o zapachach, m.in. w Krośnie. Jego działalność można śledzić na Facebooku oraz YouTube.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
Adrian Krzanowski
14.05.2023 19:44
A propos zapachów to polecam 3 filmy: "Pachnidło", "Granica" i ostatnio "Pięć diabłów"
Adrian Krzanowski
na forum od października 2017
krosnal
14.05.2023 18:35

Ma Pan wielkie zdolności. Jako nos chromatograf można również pracować na lotnisku i zastąpić jakiegoś czworonoga szukającego dragów, bez urazy. Gratuluję pasji, sygnowanie wyrobów własnym nazwiskiem bezcenne. Zapamiętałem nazwisko Kafel, więc jak spotkam produkt kupię.

krosnal
na forum od listopada 2017
lechu
14.05.2023 11:36

Czytając artykuł na myśl przyszła mi historia obdarzonego genialnym zmysłem węchu, Jean-Baptiste Grenouille (fr. Jana Baptysyty Grenouille'a) o stwożenie zapachu doskonałego.

lechu
na forum od kwietnia 2019
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)