Roboty na maszcie górującym nad Krosnem rozpoczęły się w poniedziałek (20.07). Jak poinformował Emitel, czyli firma zajmująca się m.in. emitowaniem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, zadania stojące przed specjalistami są "bardzo złożone technicznie" i wymagają z ich strony "dużego wysiłku".
Prace na Suchej Górze mogą "nieznacznie" pogorszyć jakość sygnału multipleksów naziemnej telewizji: MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-8, jak i radia cyfrowego DAB+. Obecnie, programy TV i stacje radiowe emitowane są stamtąd z wykorzystaniem zastępczego systemu antenowego.
Emitel przewiduje, że roboty zakończą się najszybciej 16 listopada. "W związku z ewentualnymi niedogodnościami, mogącymi w tym czasie występować, prosimy widzów oraz radiosłuchaczy o wyrozumiałość" - przekazała firma.
Operator masztu dodał, że "okresowa konserwacja i modernizacja konstrukcji oraz urządzeń na wszystkich obiektach nadawczych pozwala na wyeliminowanie ryzyka poważnych awarii i utraty możliwości odbioru sygnałów radia i telewizji".
Prace na wieży nie wpłyną na jakość sygnału telewizyjnego odbieranego przez abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej. Zakłóceń nie odczują również radiosłuchacze używający tradycyjnych odbiorników, a także radia w telefonie czy samochodzie.
Maszt na Suchej Górze oddano do użytku w sierpniu 1962 roku. Do dziś około 900 tys. mieszkańców Podkarpacia odbiera emitowane z niej programy radiowe i telewizyjne.
5G na pewno nie będzie nadawane z takiego nadajnika, bo jest to Centrum Radiowo-Telewizyjne.
Ciekawostka jest taka, że od kilku tygodni mamy w Krośnie nową stację radiową na 106,9 FM, niestety spod szyldu propagandy PIS. Polskie Radio 24 zastąpiło w 2016 roku jedyną alternatywę, czyli Czwórkę, ale ta jest dostępna w DAB+.
DAB+ mają niektóre samochody, a od 2021 r. każdy samochód wyprodukowany w UE, będzie musiał ten standard spełniać.
Właśnie takich wiadomości potrzebujemy, lokalnych a istotnych o których nikt inny nie napisze.