Zakłócenia w odbiorze telewizji? To skutek prac na Suchej Górze

Przez kilka miesięcy jakość sygnału naziemnej telewizji cyfrowej oraz cyfrowego radia może być gorsza niż zwykle. Przyczyną są prace konserwacyjne na wieży radiowo-telewizyjnej na Suchej Górze.
Konserwacja urządzeń na "wieży telewizyjnej" potrwa co najmniej do 16 listopada
Damian Krzanowski

Roboty na maszcie górującym nad Krosnem rozpoczęły się w poniedziałek (20.07). Jak poinformował Emitel, czyli firma zajmująca się m.in. emitowaniem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, zadania stojące przed specjalistami są "bardzo złożone technicznie" i wymagają z ich strony "dużego wysiłku".

Prace na Suchej Górze mogą "nieznacznie" pogorszyć jakość sygnału multipleksów naziemnej telewizji: MUX-1, MUX-2, MUX-3 oraz MUX-8, jak i radia cyfrowego DAB+. Obecnie, programy TV i stacje radiowe emitowane są stamtąd z wykorzystaniem zastępczego systemu antenowego.

Emitel przewiduje, że roboty zakończą się najszybciej 16 listopada. "W związku z ewentualnymi niedogodnościami, mogącymi w tym czasie występować, prosimy widzów oraz radiosłuchaczy o wyrozumiałość" - przekazała firma.

Operator masztu dodał, że "okresowa konserwacja i modernizacja konstrukcji oraz urządzeń na wszystkich obiektach nadawczych pozwala na wyeliminowanie ryzyka poważnych awarii i utraty możliwości odbioru sygnałów radia i telewizji".

Prace na wieży nie wpłyną na jakość sygnału telewizyjnego odbieranego przez abonentów telewizji satelitarnej lub kablowej. Zakłóceń nie odczują również radiosłuchacze używający tradycyjnych odbiorników, a także radia w telefonie czy samochodzie.

Maszt na Suchej Górze oddano do użytku w sierpniu 1962 roku. Do dziś około 900 tys. mieszkańców Podkarpacia odbiera emitowane z niej programy radiowe i telewizyjne.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
k2101
23.07.2020 18:05

5G na pewno nie będzie nadawane z takiego nadajnika, bo jest to Centrum Radiowo-Telewizyjne.

Ciekawostka jest taka, że od kilku tygodni mamy w Krośnie nową stację radiową na 106,9 FM, niestety spod szyldu propagandy PIS. Polskie Radio 24 zastąpiło w 2016 roku jedyną alternatywę, czyli Czwórkę, ale ta jest dostępna w DAB+.

DAB+ mają niektóre samochody, a od 2021 r. każdy samochód wyprodukowany w UE, będzie musiał ten standard spełniać.

k2101
na forum od listopada 2017
Rene
23.07.2020 16:46

Właśnie takich wiadomości potrzebujemy, lokalnych a istotnych o których nikt inny nie napisze.

Rene
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)