Zakład Utylizacji Odpadów: pechowy i coraz droższy

Jest szansa, że wkrótce ponownie ruszą prace na budowie Zakładu Utylizacji Odpadów (ZUO) w Krośnie. Nie bez wyrzeczeń: miasto wyłoży dodatkową kasę na inwestycję, a zakład ruszy nie na wakacjach br., ale dopiero za rok.
Artykuł z archiwum 1999-2017

Przypomnijmy. W grudniu ub.r. stanęły prace budowlane na wysypisku śmieci przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie. Konsorcjum firm Maxer S.A. z Poznania i BTA z Niemiec, zwycięzcy międzynarodowego przetargu, budowało tam Zakład Utylizacji Odpadów. To największa inwestycja miejska ostatnich lat - według pierwotnych planów miała kosztować prawie 7 mln euro. 75% funduszy na nią przekazała Unia Europejska. Firma Maxer popadła jednak w tarapaty finansowe i porzuciła plac budowy, dlatego władze miasta odstąpiły od kontraktu z tym wykonawcą.

- Bankructwo wykonawcy tak dużej unijnej inwestycji zdarzyło się w Polsce po raz pierwszy - mówi Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

W maju br. podjęto więc negocjacje z pozostałymi firmami, które uczestniczyły w przetargu na budowę ZUO w styczniu 2004 r. Wykonawcy zobowiązani byli do złożenia ofert w dwóch wariantach terminowych - z zakończeniem realizacji inwestycji do 30 listopada 2005 r. oraz z zakończeniem realizacji inwestycji do 31 maja 2006 r.

Wykonawcy złożyli oferty tylko w drugim wariancie terminowym, dlatego Prezydent Krosna wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Gospodarki i Pracy o przedłużenie czasu na ukończenie inwestycji oraz przedłużenie terminu jej finansowania. Zgodę taką muszą jednak wyrazić przede wszystkim władze UE.

- Warte podkreślenia jest duże zaangażowanie i pomoc ze strony pana Filipa Adwenta, posła do Parlamentu Europejskiego [LPR], przy negocjacjach w Komisji Europejskiej dotyczących wydłużenia terminu realizacji inwestycji - poinformowała Joanna Sowa, rzecznik Urzędu Miasta.

Komisja negocjacyjna zarekomendowała wykonawcę, który podał najniższą cenę i wskazał najkrótszy termin realizacji - konsorcjum hiszpańskiej firmy Necso Entrecanales Cubiertas oraz polskiego Mostostalu Warszawa. Zaproponowało ono zakończenie realizacji inwestycji za kwotę ok. 8,5 mln euro czyli o ponad 1,5 mln euro więcej niż przewidywał całkowity budżet inwestycji.

Dodatkowe nakłady finansowe wiążą się też z wymogiem dostosowania składowiska odpadów do nowych rozporządzeń Ministra Środowiska, co pociągnęło za sobą konieczność wykonania dodatkowych prac, które nie były ujęte we wniosku o dofinansowanie projektu. Rada Miasta podjęła już uchwałę o zwiększeniu funduszy na budowę ZUO (31.05).

Ostateczne decyzje w sprawie wydłużonej w czasie realizacji budowy ZUO podejmą w Warszawie 7 czerwca br. (wtorek) przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ministerstwa Gospodarki i Pracy.

ZUO: kalendarium wydarzeń

2003 i wcześniej Miasto stara się o fundusze unijne na budowę Zakładu Utylizacji Odpadów. Jednak wszelkie uzgodnienia i formalności przeciągają się. Końcem roku 2003 okazuje się, że Unia Europejska dofinansuje 28% kosztów inwestycji. Według wstępnych planów, prace zakończyć się mają w grudniu 2004.
Styczeń 2004 W Warszawie odbywa się przetarg na budowę Zakładu Utylizacji Odpadów w Krośnie. Wpływają 3 oferty. Wygrywa konsorcjum firm: Maxer S.A. z Poznania i BTA z Niemiec.
Luty 2004 Na wniosek władz miasta, polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej zgadza się na zwiększenie środków pomocowych PHARE na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów z 28% do 75% całości kosztów. Kwota dofinansowania to 5,2 mln euro, czyli tyle co 1/5 całego rocznego budżetu miasta. Zmianie ulega także termin zakończenia inwestycji - ZUO ma zostać oddany do użytku do końca lipca 2005.
Wiosna 2004 Rozpoczynają się prace modernizacyjne i budowlane na wysypisku śmieci przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie.
Grudzień 2004 Praca zatrzymują się w miejscu. Końcem miesiąca pojawia się plotka, że główny wykonawca inwestycji zbankrutował.
Styczeń 2005 Prezydent Krosna zwołuje konferencję prasową, na której wyjaśnia powód wstrzymania prac na budowie. Potwierdza oficjalnie informację, że firma Maxer S.A. ma problemy finansowe. Wierzyciele firmy Maxer wnoszą do poznańskiego sądu wniosek o upadłość firmy.
Luty 2005 Ze względu na porzucenie przez wykonawcę robót i nie kontynuowanie wykonywania swoich zobowiązań według umowy oraz nie wykonywanie żadnych działań zmierzających do rozwiązania zaistniałego problemu, władze Krosna odstępują od kontraktu zawartego z konsorcjum firm na czele z Maxer S.A. Mienie wykonawcy pozostawione na krośnieńskim wysypisku zajmuje komornik. Miasto zwraca się do władz funduszy unijnych o zgodę na podjęcie negocjacji z pozostałymi oferentami, którzy uczestniczyli w przetargu w styczniu 2004 r.
Maj 2005 Miasto negocjuje z dwoma pozostałymi oferentami, którzy uczestniczyli w przetargu na budowę Zakładu Utylizacji Odpadów. Rekomendację otrzymuje wykonawca, który podał najniższą cenę i wskazał najkrótszy termin realizacji - konsorcjum firm: Necso z Hiszpanii i Mostostal z Warszawy. Konsorcjum zaproponowało zakończenie inwestycji za kwotę 8,55 mln euro do 31 maja 2006 r. Ze względu na zwiększenie się kosztów inwestycji, Rada Miasta podejmuje uchwałę o zwiększeniu środków finansowych na inwestycję z budżetu miasta.
7 czerwca 2005 Tego dnia zapaść mają ostateczne decyzje dotyczące podpisania umowy z nowym wykonawcą, kontynuacji prac i przedłużenia terminu finansowania inwestycji. Decyzje mają podjąć w Warszawie przedstawiciele Komisji Europejskiej i Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)