Za kilka dni koniec telewizji analogowej

W najbliższy wtorek (19.03) wyłączony zostanie sygnał naziemnej telewizji analogowej. Trwa kampania informacyjna w tej sprawie. W piątek (15.03) do Krosna przyjedzie konwój cyfrowy, gdzie zainteresowani mieszkańcy będą mogli poznać szczegóły procesu cyfryzacji. Uczniowie "Elektryka" zaoferowali pomoc tym, którzy będą mieli problem z przejściem na telewizję cyfrową.
Nie trzeba wyrzucać starego telewizora. By oglądać telewizję cyfrową potrzebny będzie specjalny dekoder i antena

Analogowe nadajniki w Rzeszowie i Suchej Górze koło Krosna zostaną wyłączone 19 marca o godz. 1.00 w nocy. Włączanie sygnału cyfrowego w stacjach głównych nadajników nastąpi o godz. 5 rano, a w kolejnych godzinach w sieci lokalnych przekaźników.

- Ze względu na niezbędne działania prowadzone przez ekipy techniczne operatora Emitel, mieszkańcy niektórych miejscowości mogą mieć przerwę w odbieraniu programu telewizyjnego. Prosimy mieszkańców o cierpliwość - powiedziała podczas konferencji prasowej wicewojewoda Alicja Wosik. Na Podkarpaciu uruchomionych zostanie 28 przekaźników zakupionych ze środków budżetu państwa. Dzięki nim cyfrowy sygnał telewizji naziemnej będzie mógł dotrzeć do wielu miejscowości regionu. Pierwszym etapem wyłączenia sygnału analogowego telewizji zostanie objęta połowa obszaru województwa podkarpackiego.

Przypominamy, dla odbiorców telewizji kablowej lub satelitarnej nic się nie zmienia, będą odbierać swój sygnał jak dotychczas.

W trudniejszej sytuacji są posiadacze starszych telewizorów. Nie trzeba ich wyrzucać, ale aby oglądać telewizję cyfrową konieczne będzie zakupienie specjalnego zewnętrznego dekodera w standardzie DVB-T MPEG-4. Potrzebna będzie też antena. Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowane na stałe urządzenie do odbioru sygnału cyfrowego.

Dzięki cyfryzacji do naszych domów dotrze nowy, naziemny sygnał telewizyjny. Podstawową zaletą tej zmiany jest lepsza jakość dźwięku i obrazu oraz większa liczba bezpłatnych kanałów.

W piątek (15.03) do Krosna dotrze konwój cyfrowy. Zatrzyma się na parkingu przed halą sportową przy ul. Bursaki. Można go odwiedzać od 11.30 do 12.30.

W skład konwoju m.in. wejdą: wóz DSNG HD - TVP Rzeszów, wóz satelitarny - Radio Rzeszów, wóz pomiarowy - UKE Rzeszów, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Straży Pożarnej i Policji. Konwój cyfrowy zatrzyma się jeszcze w czterech podkarpackich miejscowościach: Odrzykoniu, Dukli, Nowym Żmigrodzie i Jaśle.

Podczas około godzinnych postojów będzie się odbywała prezentacja naziemnej telewizji cyfrowej. Mieszkańcy będą mieli szansę uzyskania wiedzy od ekspertów o korzyściach, jakie przyniosą zmiany formy emisji. Gośćmi będą przedstawiciele telewizji i radia publicznego, technicy, przedstawiciele administracji rządowej (odpowiedzialnej za cyfryzację) oraz samorządowej, itd.

Na stronie cyfryzacja.gov.pl znajdziemy szczegóły dotyczące całej operacji, instrukcje dotyczące sprzętu

Przewidziane są także konkursy dla słuchaczy i publiczności z nagrodami w postaci tunerów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W tracie trwania wystąpień wozy techniczne Telewizji Rzeszów i Radia Rzeszów będą udostępnione publiczności do zwiedzania. Inżynierowie poszczególnych jednostek będą objaśniać zasady wprowadzenia nadawania cyfrowego (zalety, ale i możliwe trudności). Będą także odpowiadać na pytania oglądających.

Nowe urządzenia kupujmy tylko w sklepach ze sprzętem RTV. Tam uzyskamy pełną informację

By jak najwięcej osób poznało szczegóły procesu cyfryzacji, Podkarpacki Urząd Wojewódzki rozesłał do mieszkańców województwa ulotki informacyjne. Ponadto uruchomiony został bezpłatny numer infolinii 800 100 990. Pracownicy PUW oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej oczekują na pytania związane z wyłączeniem analogowego sygnału telewizyjnego. Infolinia będzie czynna całodobowo do 22 marca.

W przejściu na odbiór programów nadawanych cyfrowo postanowił pomóc mieszkańcom Krosna i okolic Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie - "Elektryk".

- Osoby, które będą miały problem z odbiorem programów telewizyjnych po 19 marca, proszone są o zgłoszenie tego faktu do naszej szkoły na numer telefonu 13 436 55 64. Po odebraniu takiego zgłoszenia uczniowie klas technikum elektronicznego, informatycznego i teleinformatycznego odwiedzą zainteresowane osoby i pomogą usunąć zaistniały problem - informuje Marek Kubit, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie.

Uczniowie pomagać będą bezpłatnie. Podczas wizyty w domach będą posiadali legitymacje Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Akcja "Elektryka" potrwa do końca marca.

Aktualizacja z 15.03: Ze względu na intensywne opady śniegu konwój cyfrowy został odwołany.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)