Z Krosna do Plymouth. Elektryk wysyła na staże

Już drugi rok z rzędu uczniowie "Elektryka" odbywają praktykę zawodową w Anglii. Miesięczne pobyty w Plymouth skutkują nie tylko większym doświadczeniem, ale też lepszą znajomością języka. ZSP nr 5 jest jedyną szkołą w Krośnie uczestniczącą w projekcie Leonardo da Vinci, umożliwiającym młodzieży tego typu wyjazdy.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 doskonalili w angielskich firmach swe umiejętności, uczyli się też języka - technicznego, ale też potocznego, bo przez miesiąc mieszkali u Anglików

Pierwsza 16-osobowa grupa uczniów "Elektryka'' wyjechała do Anglii końcem 2010 roku, druga rok później. W obydwu przypadkach młodzież trafiła do Plymouth - miasta leżącego na południowym wybrzeżu Anglii nad Oceanem Atlantyckim, jednego z największych portów Wielkiej Brytanii. Tam uczniowie krośnieńskiej szkoły odbywali swą praktykę zawodową.

Wyjazdy te zorganizowano dzięki uczestnictwu szkoły w programie Leonardo da Vinci, promującym mobilność pracowników na europejskim rynku pracy. Program ten jest częścią ścieżki edukacyjnej Unii Europejskiej pt.:"Uczenie się przez całe życie". Jego założeniem jest zdobycie przez uczniów nowych umiejętności i doświadczeń na polu zawodowym, głównie w zakresie IT, czyli technologii informatycznych, ale też językowym. Partnerem zagranicznym szkoły była firma szkoleniowo-doradcza Tellus Group Ltd.

Plymouth to jeden z największych portów Wielkiej Brytanii

- Nasi uczniowie pracowali w różnych zakładach, m.in.: Barbican Therapy Centre, Efficient Light, Computing Solutions, Marine Academy czy Rodger Baker TV - wylicza Józef Bek, jeden z koordynatorów projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. - Młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności informatyczne, elektroniczne i elektryczne. W miejscach pracy miała ponadto doskonałą okazję do rozwijania sprawności posługiwania się technicznym językiem angielskim.

Na miejscu firma Tellus zapewniła obu grupom uczniów pięciodniowy kurs języka angielskiego. Młodzież miała też szansę doskonalić język potoczny, bowiem podczas miesięcznej praktyki mieszkała u rodzin angielskich.

Po zakończonym stażu zawodowym uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty językowe oraz certyfikaty Europass Mobilność, potwierdzające nabyte podczas praktyk umiejętności.

Pobyt w Anglii to jednak nie tylko nauka, krośnieńska młodzież zwiedziła m.in. Londyn, Exeter oraz centrum akwarystyki morskiej National Marine Aquarium w Plymouth.

Spośród krośnieńskich szkół "Elektryk" jest jedyną, która zrealizowała już trzeci projekt mobilności w ramach programu Leonardo da Vinci.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)