Wypieki na medal. Jan Deptuch i jego "Jagusia"

Powiększa się grono zasłużonych dla Krosna. W piątek (30.12) dołączył do niego mistrz cukiernictwa Jan Deptuch. To postać znana w mieście nie tylko ze swej profesji - bo przecież nie ma krośnianina, który choć raz nie zasmakowałby łakoci z Cukierni Jagusia - ale też z działalności na polu samorządowym i kulturalnym. Jan Deptuch był jednym z inicjatorów stworzenia Muzeum Rzemiosła.
Jan Deptuch - dziś 88-letni, szanowany mistrz cukiernictwa

Uroczyste wręczenie medalu prezydenta "Za zasługi dla Krosna" miało miejsce podczas ostatniej w 2011 roku sesji Rady Miasta (30.12).

- Jan Deptuch - nestor krośnieńskich i polskich cukierników, to postać która na trwałe wrosła w krajobraz Krosna, znana z wielu inicjatyw, ale przede wszystkim ze swojej działalności na polu zawodowym. Cukiernia Jagusia to firma, która przez wiele lat była jedną z wizytówek Krosna i w dalszym ciągu tak jest, choć na przestrzeni lat przybyło nam cukierników, którzy prowadzą własną działalność i konkurują ze swoim mistrzem - mówił Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Długo można wymieniać dyplomy, wyróżnienia, odznaki honorowe, odznaczenia państwowe, którymi Jan Deptuch został uhonorowany za swoją działalność pedagogiczną, pracę zawodową, społeczną oraz pomoc charytatywną świadczoną ubogim i potrzebującym.

"Jego zaangażowanie, autorytet wśród rzemiosła, władz państwa i samorządu lokalnego jest godne naśladowania. Swoją długoletnią pracą, osiągnięciami w działalności społeczno-politycznej i zawodowej wrósł w historię naszego miasta i regionu jako rzemieślnik będący wzorem młodego pokolenia" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody Janowi Deptuchowi.

Uroczystość wręczenia medalu miała miejsce na sesji Rady Miasta Krosna

- Na szczególne uznanie zasługuje zaangażowanie Jana Deptucha w sprawy szkolenia młodzieży - podkreślał jeszcze Piotr Przytocki. - Przez okres swojej działalności wykształcił 120 uczniów na czeladników i mistrzów. To dokonanie, którego niewielu mistrzom udało się zrealizować, szczególne teraz, gdy zainteresowanie młodych uczniów osiągnięciem tytułu czeladnika czy mistrza w zawodzie cukiernik spada.

- Serdecznie dziękuję za uznanie - powiedział tylko Jan Deptuch.

Jan Deptuch urodził się w Rymanowie w 1923 roku. W 1937 roku tuż po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w zakładzie cukierniczym mistrza Kazimierza Sawaryna przy ul. Staszica w Krośnie oraz w tutejszej szkole zawodowej. Kilka lat później zdał egzamin mistrzowski w tym zawodzie, pracując nieprzerwanie w zakładzie Kazimierza Sawaryna, aż do upaństwowienia cukiernictwa w 1949 roku.

W latach 1949-1965 Jan Deptuch był kierownikiem działu produkcji piekarsko-cukierniczej Państwowej Spółdzielni Spożywców "Robotnik" w Krośnie. W tym czasie (w latach 1961-1965) w sezonie letnim wraz żoną Jadwigą prowadził również produkcję i sprzedaż lodów w Myczkowcach.

Swą pierwszą prywatną cukiernię uruchomił w budynku przy ul. Krakowskiej i nazwał ją "Jagusia"- od imienia żony. W 1962 r. Jan Deptuch ukończył Technikum Cukiernicze w Warszawie, a w trzy lata później wybudował przy ul. Krakowskiej w Krośnie dom, mieszczący zakład cukierniczy i sklep.

Pół wieku temu Jan Deptuch otworzył swoją słynną do dziś Cukiernię Jagusia

W latach 1979-2001 pełnił funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie, od 2002 roku ma tytuł Honorowego Starszego Cechu Rzemiosł Różnych. Jan Deptuch kilkanaście lat przewodniczył cukierniczej komisji egzaminacyjnej. Za swój wkład dla dobra rzemiosła i działania społeczne został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz najwyższym odznaczeniem w rzemiośle Szablą Kilińskiego wręczoną w 2010 roku. Jan Deptuch był inicjatorem stworzenia Muzeum Rzemiosła. Za te zasługi otrzymał medal muzealny wydany w związku z jubileuszem 20-lecia placówki.

Pracował również na rzecz lokalnego samorządu. W latach 1990-1994 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Krosna.

Jan Deptuch jest 18 osobą w historii miasta, która otrzymała medal "Za zasługi dla Krosna".

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)