Tradycyjnie w święto rzemieślników, które przypada na 19 marca, odbywa się schadzka cechowa. Jak co roku miała miejsce w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. W tym roku wydarzenie miało szczególną rangę, bowiem do Krosna trafiła kolejna Szabla Kilińskiego - najwyższe odznaczenie rzemieślnicze w Polsce.
Jan Kiliński to warszawski szewc (urodzony w Wielkopolsce w 1760 r.). Wsławił się jednak nie tylko swą działalnością rzemieślniczą. W 1794 roku, w czasie insurekcji warszawskiej stanął na czele ludu, został mianowany przez Kościuszkę pułkownikiem. Pod koniec powstania został pojmany przez Prusaków i wydany Rosjanom. Został pochowany na warszawskich Powązkach.
W 1998 roku Kongres Rzemiosła Polskiego ustanowił najwyższe honorowe odznaczenie rzemieślnicze - Szablę Kilińskiego. Jest to replika karabeli polskiej z XVIII wieku wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją. Tę odznakę nadaje się rzemieślnikom - członkom organizacji samorządu rzemiosła za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą.
Dotąd Szablę Kilińskiego otrzymało w Polsce ponad 200 osób, głównie działacze samorządu rzemiosła. Wśród odznaczonych są także wybitni Polacy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, duchowni. Szablą Kilińskiego uhonorowany został m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II (1999 r.), Aleksander Kwaśniewski - prezydent RP (2003 r.), kardynał Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski (2006 r.), Ryszard Kaczorowski - prezydent RP na uchodźstwie (2009 r.).
W Krośnie dotąd były dwie takie szable, w 2002 roku otrzymał ją Józef Cisowski, w 2008 - Józef Bochenek, obaj wielce zasłużeni działacze i rzemieślnicy. W piątek (18.03) przybyła trzecia. Otrzymał ją Jan Deptuch, znany niemal wszystkim krośnianom cukiernik.
"Fakt nieprzerwanego sprawowania Starszego Cechu przez okres ponad ćwierć wieku uwiarygadnia wielkie zaangażowanie pana Jana Deptucha w pracę na rzecz rzemieślniczego środowiska. Sprawowanie tak zaszczytnej, a jednocześnie odpowiedzialnej roli w okresie trudnych transformacji wielu dziedzin życia przez kilka kadencji, świadczy o wielkim zaufaniu rzemieślników do pana Deptucha. Podstawę zaufania stanowiło właściwe wypełnianie statutowych powinności, a ponadto podejmowanie lub kontynuowanie bardzo śmiałych zadań obejmujących sferę nie tylko rzemiosła, ale również kultury i historii, czego trwałym dowodem jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie" - głosi laudacja, czyli mowa pochwalna na cześć odznaczonego. Razem z poprzednimi szablistami Jan Deptuch był bowiem inicjatorem stworzenia Muzeum Rzemiosła. Za te zasługi otrzymał medal muzealny wydany w związku z jubileuszem 20-lecia placówki.
Jan Deptuch kilkanaście lat przewodniczył komisji egzaminacyjnej cukierniczej. Od 2002 roku jest Honorowym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Za swój wkład dla dobra rzemiosła i działania społeczne został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Na szczególne podkreślenie zasługuje zaangażowanie Jana Deptucha w sprawy szkolenia młodocianych. - Przez okres swojej działalności wykształciłem 120 uczniów na czeladników i mistrzów. Niektórzy prowadzą swoje zakłady rzemieślnicze, większość z nich zajmuje kierownicze stanowiska w innych firmach - mówił po otrzymaniu Szabli Kilińskiego. - Z ogromną satysfakcją przyjmuję najwyższe wyróżnienie Związku Rzemiosła Polskiego. Warto całe życie poświęcić dla dobra rzemiosła. Za współpracę i zrozumienie serdecznie dziękuję.
- To jest miejsce niezwykłe, gdzie w jednym Cechu jest trzech szablistów. Nie pamiętam takiego miejsca - mówił Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, który wręczał Szablę. - Tu jest kuźnia talentów samorządowych, ludzi dobrej pracy i otwartego serca, niedoścignione drogowskazy, które torować będą przyszłość rzemiosła polskiego.
Schadzka cechowa połączona jest zwykle z przyjęciem najmłodszych do rzemiosła. Tak było i tym razem. Ceremonia odbywa się przy skrzyni cechowej, jest nawiązaniem do dawnych tradycji rzemieślniczych związanych z edukacją cechową. Uczniowie, ślubując na harap cechowy, składają rotę uroczystej przysięgi przed Starszym Cechu - Markiem Bargiełem.
W roku szkolnym 2010/2011 w poczet uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie zostało przyjętych 109 uczniów, którzy zdobywają praktyczną wiedzę w 54 zakładach branżowych. Reprezentują oni 8 zawodów: cukiernictwo, piekarstwo, fryzjerstwo, stolarstwo, ślusarstwo, mechanikę pojazdową, gastronomię i handel.