Wyjątkowy spacer. Żółte tulipany przeciw dyskryminacji i stereotypom

21 marca, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa, to ważna data dla działającej w Krośnie Fundacji 21. Tego dnia jej podopieczni rozdadzą przechodniom upominki - żółte tulipany i ręcznie wykonane ozdoby.
Kolorowy i wesoły – taki będzie spacer organizowany przez Fundację 21
Fundacja 21

Fundacja 21 na co dzień zajmuje się terapią dzieci z niepełnosprawnościami. Pomaga osobom z zespołem Downa i innymi zaburzeniami zintegrować się ze społeczeństwem. Ma pod opieką nie tylko pacjentów z Krosna i okolic, lecz także z odległych miast. Fundacja współpracuje z Niepublicznym Przedszkolem Integracyjnym „Planeta 21”.

Dzieci rozpoczną spacer 21 marca (środa) o godz. 9:30. Przejdą ulicami Wolności, Lewakowskiego, Piłsudskiego oraz Słowackiego i dotrą do Rynku. Napotkani przechodnie otrzymają od nich ozdoby, które same wykonały i żółte tulipany. – Te kwiaty są alegorią radości i szczęścia. Chcemy, by stały się symbolem naszej akcji. Żółty jest kolorem optymistycznym, kojarzonym z dziećmi, zabawą. Chcemy mieć pozytywny obraz w społeczeństwie – tłumaczy Ewa Szajnicka z Fundacji 21. Organizując spacer, Fundacja chce przełamać stereotypy dotyczące zespołu Downa oraz zapobiec dyskryminacji osób, które muszą się z nim zmagać.

Spacer przedszkolaków zakończy się na Rynku. Zanim tam dotrą, przekażą Krosnu mnóstwo radości
FundacjA 21

Data spaceru nie jest przypadkowa – 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Liczby, które składają się na jej zapis (21.03) kojarzą się z trisomią 21. chromosomu (obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu w ich 21. parze). Chociaż świadomość o istnieniu takiego zaburzenia jest powszechna, wiele osób wciąż nie wie, z czym dokładnie wiąże się zespół Downa. - Zmiany w postrzeganiu dotkniętych nim osób są powolne – mówi Ewa Szajnicka. - Ludzie zauważają inny wygląd twarzy, ale często to jest ich cała wiedza dotycząca zespołu Downa. Nie są świadomi innych wynikających z niego trudności.

Dzieci dotknięte zespołem Downa mogą przyjść na świat w każdej rodzinie – niezależnie od jej pozycji społecznej, majątkowej czy kulturowej. Ważne jest więc, by nauczyć najmłodszych akceptacji wobec rówieśników. – Dzieci szybko zauważają różnice. Warto tłumaczyć im, że wśród ludzi są osoby, które pewnych czynności, jak mówienie, patrzenie czy chodzenie nie mogą wykonywać tak, jak większość ludzi, ale potrafią robić to w inny sposób. Dużą rolę pełni też postawa rodziców wobec osób z niepełnosprawnością - jeżeli jest życzliwa, oparta na szacunku - to dzieci uczą się tego samego – wskazuje Ewa Szajnicka. Między innymi dlatego Fundacja i przedszkole „Planeta 21” zaproszą również swoich podopiecznych na specjalne przedstawienie i taneczny bal.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
rynienka
20.03.2018 13:17

Z pewnością odszukam gromadkę, a ozdoba trafi na ważne miejsce w domu :) Świetna inicjatywa

rynienka
na forum od grudnia 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)