Wybierz sobie posła (z Krosna)

W najbliższą niedzielę (21.10) odbędą się wybory parlamentarne. Rada Miasta Krosna zwróciła się do mieszkańców Miasta Krosna z apelem o aktywny udział i poparcie kandydatów - mieszkańców Krosna. Radni stwierdzili, że tacy kandydaci "gwarantują wsparcie na rzecz działań samorządu krośnieńskiego". Publikujemy sylwetki kandydatów z Krosna lub osób związanych z Krosnem.
Artykuł z archiwum 1999-2017

"Praca w parlamencie osób związanych z Krosnem i żyjących w nim na co dzień, identyfikujących się z Krosnem, mających bieżący kontakt z lokalnymi problemami - stwarza szersze perspektywy rozwoju miasta i lepszego jutra jego mieszkańców" - napisali radni w apelu. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. żaden z kandydatów do sejmu nie zdobył mandatu, ale senatorem został Stanisław Piotrowicz z PiS.

Publikujemy sylwetki kandydatów z Krosna lub osób związanych z Krosnem.

Kandydaci do sejmu

Stanisław Mendelowski (LiD)

Zamieszkały w Łękach Strzyżowskich. Wcześniej przez ponad 30 lat mieszkał w Krośnie. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracował m.in. jako technolog w ZUN Naftomet, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej i ZSMP, publicysta i zastępca redaktora naczelnego tygodnika Podkarpacie”, redaktor naczelny tygodnika Kurier Podkarpacki”. Obecnie redaktor naczelny tworzonego Tygodnika Brzozowskiego. Autor wielu książek i kilkuset publikacji prasowych. Były prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej i KKS Karpaty. - Znam od podszewki sukcesy i bolączki mieszkańców ziemi krośnieńskiej. Znajduję czas, aby obok pracy twórczej i społecznej, zająć się działalnością stricte gospodarczą. Z mojej i inicjatywy powstała m.in. Podkarpacka Izba Gospodarcza - zapewnia.

Lista nr 20, poz. 8

Grzegorz Dziekan (LiD)

Ma 27 lat, wykształcenie wyższe. Urodził się i mieszka w Krośnie. Jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, w latach 1998-1999 oraz 2002-2003 był Komendantem Szczepu Harcerskiego "Górskie Bractwo" działającego przy klasztorze Ojców Kapucynów w Krośnie. Jest honorowym dawcą krwi i ratownikiem medycznym Harcerskiej Grupy Ratownictwa Medycznego, a także ratownikiem wodnym, żeglarzem i narciarzem. Od kilku lat prowadzi własną działalność gospodarczą – firmę Zniczplast w Korczynie, która jest producentem zniczy. - Znam potrzeby przedsiębiorców – mówi. Co miesiąc płaci składki ZUS i podatki. - Będę zabiegał o to, żeby te składki wszystkie się zmniejszyły, abyście państwo mieli wyższe wypłaty, my mniejsze koszty – twierdził podczas debaty. Chce też zabiegać m.in. o infrastrukturę i stworzenie w Krośnie specjalnej strefy ekonomicznej.

Lista nr 20, poz. 13

Wacław Mika (LiD)

Ma 56 lat, z wykształcenia politolog. W latach 70. pracował etatowo w hufcu Związku Harcerstwa Polskiego w Krośnie, a później w krośnieńskim Komitecie Wojewódzkim PZPR (wydział kształcenia ideologicznego, tzw. propaganda). - Pracowałem uczciwie, takie były czasy. Ręce mam czyste - mówi. Radny miasta Krosna trzech kadencji (1994-2006) z ramienia SdRP i SLD. - Miałem okazję w poprzednich dwóch kadencjach współpracować z panem prezydentem Romanem Zimką, ale jednak przyjście pana prezydenta Przytockiego postawiło troszeczkę nasze działania na wyższym poziomie – mówi. W latach 90. dyrektor biura poselskiego Witolda Firaka (SLD), od 5 lat pracownik Poczty Polskiej w Krośnie. Odznaczony krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żonaty, ma 4 synów.

Lista nr 20, poz. 16

Marcin Zych (LiD)

Ma 32 lata. W tym roku obronił pracę doktorską na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Obecnie pracuje na AGH i jako nauczyciel fizyki w XXI LO w Krakowie. - Urodziłem się w Krośnie i tu chcę wrócić. Mamy problem z infrastrukturą – głównie z drogami dojazdowymi. Miasto się rozwija, ale obserwuję ciągły spadek liczby mieszkańców. Uważam, że powinniśmy to zahamować tylko dobrymi działaniami. Jest członkiem SLD. Interesuje się historią regionu, lubi podróże, gotowanie. Jest żonaty, ma 4-letniego syna Bartosza.

Lista nr 20, poz. 18

Grażyna Szelc (LiD)

Z wykształcenia lingwista (ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego). Pracuje jako nauczyciel języka angielskiego. Od roku nie jest pracownikiem żadnej szkoły, udziela prywatnych lekcji w ramach własnej działalności gospodarczej. Jest członkiem Partii Demokratycznej – Demokraci.pl. Jest jedyna kobietą na liście Lewicy i Demokratów. – Sama poprosiłam, aby umieszczono mnie na ostatnim miejscu listy – mówi. - Potrafię solidnie, ciężko i rzetelnie pracować. Jak powiem coś, to będziecie państwo wiedzieć o czym mówię i nie będziecie się wstydzić tego, jak mówię i jak się zachowam. Jestem po prostu normalnym człowiekiem. Interesuje się językami obcymi, podróżami i życiem politycznym w kraju.

Lista nr 20, poz. 22

Marian Dubniewicz (LPR)

Ma 53 lata, jest lekarzem-ortopedą. Prowadzi własną poradnię ortopedyczną, a wcześniej był lekarzem oddziałowym w krośnieńskim szpitalu. Jest członkiem Unii Polityki Realnej. - Nie zmieniłem nigdy przekonań, nie przechodziłem z partii do partii, jak to się zdarza u wielu. Jest żonaty, ma 6 dzieci. - Chciałbym, żeby dzieciom moim żyło się trochę lepiej niż nam. Zamierzenie jest bardzo proste: spowodować, żeby zostało więcej pieniędzy w kieszeniach.

Lista nr 3, poz. 2

Bernarda Kniażyńska (LPR)

Ma 39 lat, jest nauczycielką techniki biurowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Zainteresowania: sport i muzyka. Kandydowała do Rady Miasta w 2006 r. z LPR. Pisała wówczas: - Problemy, którymi chciałaby się zająć po wyborze do Rady Miasta: praca z młodzieżą, wychowanie patriotyczne, walka z bezrobociem, pomoc potrzebującym.

Lista nr 3, poz. 10

Jerzy Borcz (PO)

Ma 52 lata, z wykształcenia jest matematykiem, obecnie wykłada statystykę i matematykę w PWSZ w Krośnie. W latach 1997-2001 senator RP, członek komisji nauki i edukacji narodowej. Dwukrotnie został wybrany radnym sejmiku województwa podkarpackiego: w 1998 i w 2006 r. Pracuje w dwóch w komisjach: polityki regionalnej, rolnictwa i ochrony środowiska. Próbował też startować w wyborach na prezydenta Krosna w 2002 i 2006 r. – bezskutecznie. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki. Odznaczony złotym krzyżem zasługi przez prezydenta RP.

Lista nr 8, poz. 4

Marek Smoliński (PO)

Ma 55 lat, jest absolwentem Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie. W czasach PRL pracował w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Krośnie, był też działaczem ZSMP. W latach 1976 do 1989 pełnił funkcję komendanta krośnieńskiej Chorągwi ZHP. Posiada stopień harcmistrza. Przez wiele lat kierował Wojewódzkim Szpitalem Podkarpackim. Był jego organizatorem i pierwszym dyrektorem. W czasie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Krosna był szefem zabezpieczenia medycznego tych uroczystości. – To była bardzo pozytywna postać – mówi o nim jeden ze współpracowników ze szpitala. W 2006 r. dzięki poparciu Samoobrony został członkiem rady nadzorczej Radia Rzeszów. Obecnie kierownik oddziału ZUS w Jaśle. Otrzymał ofertę kandydowania z list SLD. Przyjął ją, ale wycofał się z ostatniej chwili i został kandydatem na posła z list Platformy Obywatelskiej. W sejmie chce zajmować się służbą zdrowia i ubezpieczeniami społecznymi. Pisze o sobie: „W życiu społecznym, politycznym i gospodarczym preferuję uczciwość, normalność i porozumienie”. Żonaty, jedno dziecko.

Lista nr 8, poz. 10

Joanna Frydrych (PO)

Ma 29 lat, jest absolwentką Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Z wykształcenia jest ekonomistą, ma ukończonych kilka specjalizacji, m.in. europeistyka, euro – wspólna waluta europejska. Pracuje w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na stanowisku inspektora kontroli. Działa charytatywnie. - Dążmy do tego, żeby przyciągnąć jak najwięcej osób do Krosna - mówi. Mieszka w Targowiskach, jest mężatką i ma ośmioletniego syna Piotra. Interesuje się m.in. muzyką, tańcem, podróżami oraz książkami.

Lista nr 8, poz. 12

Daniel Piwowar (PO)

Ma 28 lat, mieszka we Wróbliku Szlacheckim w gminie Rymanów. Studiował w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne w zakresie finansów, ubezpieczeń i bankowości. Od 2004 roku pracuje w Krośnieński Hutach Szkła "KROSNO" S.A na stanowisku księgowego, obecnie w dziale handlowym jako Specjalista ds. Obsługi Klientów Kluczowych. Jest żonaty, za kilka miesięcy będę szczęśliwym tatusiem.

Lista nr 8, poz. 21

Henryk Mussur (PSL)

Do 2003 r. był komendantem Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Obecnie na emeryturze. Bezpartyjny.

Lista nr 10, poz. 13

Piotr Babinetz (PiS)

Ma 38 lat, jest historykiem, pracuje w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Swoją karierę polityczną rozpoczynał w KPN i Lidze Republikańskiej. W latach 1994-2002 radny miasta Krosna z ugrupowań prawicowych. W latach 1997-2001 asystent senatora Jerzego Borcza, który dziś jest jego rywalem politycznym. Obecnie radny sejmiku województwa podkarpackiego, szefuje klubowi radnych PiS. Podczas debaty stwierdził: - Jeśli byłbym wybrany posłem, mógłbym skutecznie wspierać szereg krośnieńskich inwestycji. W 2004 r. podpisał się jednak pod listem do prezydenta Krosna w sprawie zaprzestania rozbudowy KDK, co mogło spowodować, że miasto nie uzyskałoby środków unijnych na ten cel. Znany z akcji renowacji Starego Cmentarza, pracował nad ustaleniem osób na nim pochowanych. Kawaler, jego zainteresowania to turystyka i muzyka rockowa.

Lista nr 6, poz. 6

Adam Gorczyca (Samoobrona)

Ma 58 lat. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mieszka w Krośnie. Od 1989 roku prowadzi działalność gospodarczą. Współzałożyciel firmy Monolit-Poland, której przyznano tytuł "najlepszego debiutu w biznesie" roku 1991. - Wiem, jakie mechanizmy wykorzystać dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw i tym problemem będę się zajmował jako poseł RP - mówi. Był członkiem Komitetu Honorowego w kampanii wyborczej Aleksandra Kwaśniewskiego. Działacz Unii Pracy. Odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia PRL, Złotą Odznaką Działacza OSP, Zasłużony dla Sportu Polskiego. Jego hobby to sport, strzelectwo, technika komputerowa, żeglarstwo, wędkarstwo, tenis. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Lista nr 15, poz. 8

Jan Bereś (Samoobrona)

Ma 35 lat. Jest mieszkańcem Krosna. Ma wykształcenie średnie. - Moim celem życiowym jest pokazywanie innym, że osoby niepełnosprawne są samodzielne w pracy i życiu prywatnym - twierdzi. Od dwóch lat prowadzi własną działalność gospodarczą. - Uważam, że dzięki swojej wytrwałości osiągnąłem założone cele.

Lista nr 15, poz. 17

Kandydaci do senatu

Stanisław Piotrowicz (PiS)

Ma 55 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z wykształcenia jest prawnikiem. Pracę zawodową rozpoczął w 1976 r. w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy. W 1990 r. został powołany na stanowisko prokuratora rejonowego w Krośnie. Zajmował się m. in. głośną sprawą księdza z Tylawy, którego oskarżano o molestowanie dzieci. Śledztwo najpierw zostało umorzone, następnie wznowione, ale prowadziła je już prokuratura w Jaśle. W 1992 r. został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Rzeszowie. W 1992 r. współorganizował Krośnieńskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2005 roku został wybrany na senatora z listy PiS w okręgu krośnieńsko-przemyskim. W czerwcu tego roku został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (koledzy mówią o nim vice-Wasserman). - We wszystkich moich działaniach parlamentarnych, o ile z państwa woli dane mi będzie je kontynuować, kierował się będą zawsze interesem naszej lokalnej społeczności, dbał o nasze wspólne dobro, a także będę się starał godnie reprezentować Krosno i cale Podkarpacie – napisał w liście, który odczytano podczas debaty. Jest żonaty, ma troje dzieci. Bezpartyjny. Interesuje się narciarstwem i żeglarstwem.

Wacław Posadzki (LiD)

Ma 58 lat. Właściciel Firmy Handlowej MAX-POL w Krośnie. - Moje doświadczenie w prowadzeniu firmy chciałbym przekazać innym, przede wszystkim młodym ludziom po to, by nie musieli wyjeżdżać „za chlebem” z Polski. Chciałbym właśnie dla nich dbać w senacie o przejrzyste prawo, by przedsiębiorcy nie byli zaskakiwani bzdurnymi zmianami - mówi. Działacz społeczny i gospodarczy: jest wiceprzewodniczącym Podkarpackiej Izby Gospodarczej w Krośnie. Działa także w Polskiej Agencji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Polskim Stowarzyszeniu Dom Europejski. - Chciałbym dalej działać i współpracować z władzami miasta, dla rozwoju tego regionu, myśląc nie tylko o Krośnie, ale o całym regionie podkarpackim – mówił podczas debaty. Jest żonaty, ma troje dzieci. Członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

WKRÓTCE:
  • w piątek - poglądy kandydatów na różne sprawy
  • w sobotę - jak przebiegała kampania wyborcza
  • w niedzielę - jak głosować
  • w poniedziałek - wyniki wyborów
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)