Wózkiem po Krośnie. Przyjemność czy koszmar

Przerażająco wysoki krawężnik, strome schody czy podjazd dla wózka, na którym nie mieszczą się jego koła. To codzienność rodziców, którzy spacerują ze swoimi pociechami, a spacer, zamiast przyjemnością, staje się bardzo wymagającą siły fizycznej udręką. Wskażmy urzędnikom, gdzie przejazd wózkiem jest wręcz niemożliwy - sami tego chcą.
Projektujący rozwiązania drogowe w Krośnie chyba nigdy nie jeździli po mieście z wózkiem - komentują rodzice maluchów

Po sygnałach naszej redakcji Urząd Miasta postanowił zorganizować akcję, która w perspektywie ma ułatwić rodzicom "podróżowanie" wózkiem po mieście. Zachęca mieszkańców do wskazywania miejsc, gdzie napotykają na utrudnienia - tzw. bariery architektoniczne.

- Jeszcze jakiś czas temu utrudnienia, o których słyszałem od znajomych spacerujących z dziećmi, wydawały mi się zupełną abstrakcją. Czepiają się, myślałem - mówi Michał - tata półrocznej Frani. - Kiedy zacząłem spacerować z wózkiem okazało się, że wiele miejsc nie jest dla mnie tak łatwo dostępnych, jak dotychczas.

Wtóruje mu jeden z czytelników portalu: - "Niech prezydent przejdzie się po chodnikach z wózkiem ze śpiącym maluchem - jak mu się nie obudzi, będę pełen podziwu".

Schody przy ul. Blich. Na wąskim podjeździe nie mieszczą się przednie koła

- Chcemy, żeby mieszkańcy wskazali nam miejsca, w których napotykają na bariery architektoniczne. Będziemy starali się je stopniowo likwidować - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Wiele rozwiązań komunikacyjnych budowanych było wiele lat temu. Nie pomyślano wówczas o osobach niepełnosprawnych czy wożących dzieci w wózkach. Teraz chcemy to naprawić. Często wystarczy sięgnąć po proste i tanie rozwiązania - tłumaczy prezydent.

- Prosimy o wskazanie ulicy i rodzaju utrudnienia, np. schody przy ul. Bursaki. Można też przesłać zdjęcia tych miejsc - mówią pracownicy Biura Prezydenta Miasta Krosna koordynujący akcję. - Przygotujemy listę tych miejsc i będziemy się starali stopniowo likwidować bariery architektoniczne - zapowiadają.

Zjazd z ul. Zjazdowej - fatalny stan nawierzchni

Lista może być długa. Oto zaledwie kilka przykładów utrudnień w jeździe wózkiem:
- schody prowadzące z ul. Blich do ul. Legionów przez zbyt wąskie podjazdy są bardzo trudne do pokonania,
- ul. Wisłocza - niewygodne, nieregularne schodki utrudniają wjechanie na górę, nieco dalej przy przejściu dla pieszych przez ul. Kapucyńską krawężniki są zbyt wysokie,
- zniszczony podjazd z ul. Podwale do Zjazdowej,
- chodnik przy ul. Prochownia - droga do szkoły i przedszkola przez dziury i wyboje,
- brak zjazdu do Parku Jordanowskiego przy ul. Grodzkiej od strony wałów, są tylko schodki,
- brak "zerowych" zjazdów - różnica między chodnikiem, a jezdnią prawie nigdy nie jest równa,
- fatalny stan chodnika przy ul. Czajkowskiego (na wysokości sądu)

Ul. Czajkowskiego, podobny stan asfaltowego chodnika jest na ul. Prochownia

Bariery architektoniczne można zgłaszać drogą elektroniczną, na adres: wozkiem-po-krosnie@um.krosno.pl, za pośrednictwem oficjalnej strony miasta na Facebooku lub kontaktując się z Biurami Obsługi Obywatela telefonicznie: 13 47 43 001, 13 47 43 622.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)