Woda zabrała im wszystko. Krosno włącza się do pomocy powodzianom [ZBIÓRKA TRWA]

Fala powodziowa, która zalała miejscowości na południowym zachodzie Polski, pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia. Wiele osób straciło swój dobytek, brakuje podstawowych produktów do życia. W Krośnie od wtorku (17.09) rusza zbiórka pomocy dla powodzian.
Zniszczony Lądek-Zdrój po przejściu fali na rzece Białej Lądeckiej, po pęknięciu tamy w Stroniu Śląskim. Nie działają tam sieci GSM, mieszkańcy są odcięci od gazu, w wielu miejscach nie ma prądu
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl / Za zgodą Wroclaw.wyborcza.pl

Zalane budynki i ulice, brak prądu, gazu i wody pitnej, rozdzielone rodziny, ofiary śmiertelne oraz brak podstawowych produktów do życia – tak wygląda rzeczywistość w wielu miejscowościach dotkniętych powodzią (m.in. w Głuchołazach, Nysie, Lądku-Zdroju, Kłodzku, Jeleniej Górze, Stroniu Śląskim) na południowym zachodzie Polski.

W całym kraju ruszyły zbiórki pomocy dla powodzian. Także mieszkańcy Krosna mogą pomóc. Od wtorku (17.09) w godz. 12:00-20:00 na krośnieńskim lodowisku przy ul. Bursaki 41 będzie prowadzona zbiórka najbardziej potrzebnych artykułów.

Dary można przynosić do namiotu lodowiska przy ul. Bursaki 41 w Krośnie
ADRIAN KRZANOWSKI

- Na bieżąco jesteśmy w kontakcie ze sztabami kryzysowymi, które poprosiły o konkretne rzeczy dla mieszkańców dotkniętych kataklizmem. Potrzebna jest żywność, środki czystości i higieny osobistej oraz artykuły medyczne. Za kilka dni wyruszymy z darami. Będzie to pomoc długofalowa – mówi Przemek Polański, który bierze udział w organizacji pomocy.

POTRZEBNE SĄ:
  • Żywność: żywność gotowa do spożycia, w słoikach, herbaty, kawy, cukier, kuchenki turystyczne wielopaliwowe lub gazowe, turystyczne butle gazowe, pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej;

  • Artykuły różne: ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, karimaty, śpiwory, materace, koce, komplety pościeli, taśmy klejące i taśmy samoprzylepne, latarki, baterie alkaliczne AA/AAA, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe i koce termiczne;

  • Artykuły sanitarne: mydła naturalne, żele pod prysznic, proszki do prania, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, płyny do mycia naczyń, płyny do powierzchni, papiery toaletowe i chusteczki wilgotne (sanitarne);

  • Podstawowe artykuły medyczne: bandaże, opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia), płyny/spraye antyseptyczne i plastry (różne rozmiary)

Zbiórka będzie kontynuowana w dniach 25-27 września (środa, czwartek i piątek) w godz. 12:00-18:00 w namiocie lodowiska przy ul. Bursaki.
Tak wyglądało Kłodzko w trakcie przejścia fali powodziowej
Jacek Halicki

Organizatorem zbiórki i transportu jest Piotr Przytocki, prezydent Krosna, posłanka Joanna Frydrych i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie.

Dodatkowa zbiórka

Zbiórkę rzeczową dla powodzian ze Śląska organizują także: Fundacja Pomoc Maltańska wraz z Samodzielnym Publicznym Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie.

POTRZEBNE SĄ:
  • środki do czyszczenia powierzchni;
  • preparaty grzybobójcze;
  • środki higieniczne;
  • jedzenie z długą datą przydatności;
  • chusteczki;
  • papier toaletowy;
  • ręczniki;
  • koce;
  • woda w butelkach.

Zbiórka potrwa do końca tygodnia. Dary przekazywać można:

  • w siedzibie Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Grodzkiej 45  w Krośnie (w godz. 7:00-19:00);
  • w magazynie Fundacji Pomoc Maltańska – w Dworze Kombornia;
  • w Szkole Tańca Salart przy ul. Okrzei 4d w Krośnie (w piątek w godz. 15:00-19:00, w sobotę w godz. 10:00-14:00).

Zebrane dary zostaną przewiezione do najbardziej potrzebujących dotkniętych powodzią na terenie województwa śląskiego - zapewniają organizatorzy zbiórki.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
reaktywator
21.09.2024 13:42

Straty jak po wojnie..., a TV Republika i inne takie PiSiowate nadal szczują, Jak już nie mają zupełnie czym, to żartem, że premier w terenie, a nie w Warszawie. Patrząc na poparcie dziwię się niezmiernie skąd w Polsce tyle idiotów, pomijając karierowiczów i PiSiackich złodziei.

reaktywator
na forum od listopada 2017
kurnachata
21.09.2024 13:02

Krosno zostało zalane powodzią w 2010 roku. Jeszcze były pomniejsze wylewy rzeki Wisłok na teren tragowicy.

kurnachata
na forum od listopada 2017
gobi13
18.09.2024 11:32

Nie są potrzebne artykuły dla zwierząt?

Tragedia, Polska wygląda jak po wojnie. Ludzie wiedzieli, że mają uciekać, Czesi nas na czas ostrzegli. Były ulewy w Czechach i nas poinformowano, że Białą Głuchołaską może przepłynąć 360m³ wody na sekundę, podczas gdy w trakcie powodzi tysiąclecia przepływało 250m³, nie było złudzeń, że będzie łatwiej niż w 1997. Schroniska ewakuowano, ale np. koty wolnożyjące nie wiedziały, że mają uciekać. Nie ma praktycznie informacji o zwierzętach nigdzie, nie wiadomo co z nimi. Są tylko jakieś zdjęcia z ratowania psów, a co z kotami?

Powodzianie dostali pieniądze od rządu, z głodu nie umrą. Dobrze że są zbiórki darów, bo tam sklepy wymiecione, ale serce boli co ze zwierzętami się stało. Ludzie też się ewakuowali z pupilami, im też pewnie potrzebna jest karma. Jakby co są w necie podane adresy, gdzie można wysyłać paczki z darami do schronisk, które przygarnęły zwierzęta z ewakuowanych azyli.

Co do głupoty - tak, to jest totalnie brak wyobraźni stawiać dom na terenie zalewowym i to jeszcze taki z piwnicą, zamiast na palach i platformie, to nawet jak byłam dzieckiem i słyszałam o powodziach tak sobie wyobrażałam wybudowanie domu - taki dom na solidnym podwyższeniu, do którego się wchodzi po schodach.

gobi13
na forum od września 2024
nobody997
18.09.2024 10:07

Czyny ciche, skromne, mniej widoczne tym bardziej są pożyteczne. Wątpliwości budzą działania w blasku fleszy, chodzi o pomoc czy o pijar -autopromocje? Jak ogląda się na fejsie obrazek pozującej, uśmiechniętej Pani do kamer z darami to budzi niesmak.

nobody997
na forum od listopada 2017
LoloBolo
18.09.2024 09:34

Niestety, przepisy pozwalają. A potem płacz że zalało (co roku czy raz na kilka/kilkanaście lat).

Tak samo budowa/rozbudowa wałów czy innych zabezpieczeń zwykle spowoduje w przyszłości znacznie większe szkody w razie ich uszkodzenia.

Doskonałym przykładem głupoty kupujących (braku przepisów zabraniających budowy) domy były okolice Sandomierza, gdzie kominy domów były niżej niż korona wału przeciwpowodziowego a jego przerwanie spowodowało zalanie domów po kominy.

LoloBolo
na forum od listopada 2017
aneczka17
17.09.2024 07:47

pytanie do osób znających się na warunkach zabudowy: Czy budynek MPGK ul. Fredry budowany kilka lat temu nie jest przypadkiem na terenie zalewowym ? Trochę mnie zaskoczyło, że współczesne przepisy na to pozwalają.

aneczka17
na forum od lipca 2018
trw_krosno
16.09.2024 17:49

Gorąco proszę o włączenie się do akcji pomocowej. Dzisiaj ONI jutro możemy być MY. Pamiętajmy o tym. Różnych kataklizmów obecnie nie brakuje.

W Krośnie będą zbierać przy ul. Bursaki i w PCK - mają możliwość transportu, dobrą logistykę.

Wiem, że wielu działaczy, wolontariuszy, Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych już przyłączyło się do wielu akcji pomocowych w regionie.

Dziękuję i proszę o więcej...

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz proszę... i DZIĘKUJĘ

Danuta Kowalczyk TRW - opp - KROSNO

trw_krosno
na forum od stycznia 2018
polamag
16.09.2024 14:07

Krośnianie, pokażmy że mamy wielkie serca i otwarte portfele!

polamag
na forum od września 2024
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)