Woda zabrała im wszystko. Krosno włącza się do pomocy powodzianom

Fala powodziowa, która zalała miejscowości na południowym zachodzie Polski, pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia. Wiele osób straciło swój dobytek, brakuje podstawowych produktów do życia. W Krośnie od wtorku (17.09) rusza zbiórka pomocy dla powodzian.
Zniszczony Lądek-Zdrój po przejściu fali na rzece Białej Lądeckiej, po pęknięciu tamy w Stroniu Śląskim. Nie działają tam sieci GSM, mieszkańcy są odcięci od gazu, w wielu miejscach nie ma prądu
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl / Za zgodą Wroclaw.wyborcza.pl

Zalane budynki i ulice, brak prądu, gazu i wody pitnej, rozdzielone rodziny, ofiary śmiertelne oraz brak podstawowych produktów do życia – tak wygląda rzeczywistość w wielu miejscowościach dotkniętych powodzią (m.in. w Głuchołazach, Nysie, Lądku-Zdroju, Kłodzku, Jeleniej Górze, Stroniu Śląskim) na południowym zachodzie Polski.

W całym kraju ruszyły zbiórki pomocy dla powodzian. Także mieszkańcy Krosna mogą pomóc. Od wtorku (17.09) w godz. 12:00-20:00 na krośnieńskim lodowisku przy ul. Bursaki 41 będzie prowadzona zbiórka najbardziej potrzebnych artykułów.

Dary można przynosić do namiotu lodowiska przy ul. Bursaki 41 w Krośnie
ADRIAN KRZANOWSKI

- Na bieżąco jesteśmy w kontakcie ze sztabami kryzysowymi, które poprosiły o konkretne rzeczy dla mieszkańców dotkniętych kataklizmem. Potrzebna jest żywność, środki czystości i higieny osobistej oraz artykuły medyczne. Za kilka dni wyruszymy z darami. Będzie to pomoc długofalowa – mówi Przemek Polański, który bierze udział w organizacji pomocy.

POTRZEBNE SĄ:
  • Żywność: żywność gotowa do spożycia, w słoikach, herbaty, kawy, cukier, kuchenki turystyczne wielopaliwowe lub gazowe, turystyczne butle gazowe, pojemniki na wodę / kanistry na 10 litrów i więcej;

  • Artykuły różne: ręczniki papierowe, gąbki do mycia naczyń, karimaty, śpiwory, materace, koce, komplety pościeli, taśmy klejące i taśmy samoprzylepne, latarki, baterie alkaliczne AA/AAA, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe i koce termiczne;

  • Artykuły sanitarne: mydła naturalne, żele pod prysznic, proszki do prania, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, płyny do mycia naczyń, płyny do powierzchni, papiery toaletowe i chusteczki wilgotne (sanitarne);

  • Podstawowe artykuły medyczne: bandaże, opatrunki na drobne urazy (otarcia, zacięcia), płyny/spraye antyseptyczne i plastry (różne rozmiary)

Zbiórka będzie kontynuowana w dniach 25-27 września (środa, czwartek i piątek) w godz. 12:00-18:00 w namiocie lodowiska przy ul. Bursaki.
Tak wyglądało Kłodzko w trakcie przejścia fali powodziowej
Jacek Halicki

Organizatorem zbiórki i transportu jest Piotr Przytocki, prezydent Krosna, posłanka Joanna Frydrych i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie.

Dodatkowa zbiórka

Zbiórkę rzeczową dla powodzian ze Śląska organizują także: Fundacja Pomoc Maltańska wraz z Samodzielnym Publicznym Pogotowiem Ratunkowym w Krośnie.

POTRZEBNE SĄ:
  • środki do czyszczenia powierzchni;
  • preparaty grzybobójcze;
  • środki higieniczne;
  • jedzenie z długą datą przydatności;
  • chusteczki;
  • papier toaletowy;
  • ręczniki;
  • koce;
  • woda w butelkach.

Zbiórka potrwa do końca tygodnia. Dary przekazywać można:

  • w siedzibie Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Grodzkiej 45  w Krośnie (w godz. 7:00-19:00);
  • w magazynie Fundacji Pomoc Maltańska – w Dworze Kombornia;
  • w Szkole Tańca Salart przy ul. Okrzei 4d w Krośnie (w piątek w godz. 15:00-19:00, w sobotę w godz. 10:00-14:00).

Zebrane dary zostaną przewiezione do najbardziej potrzebujących dotkniętych powodzią na terenie województwa śląskiego - zapewniają organizatorzy zbiórki.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
reaktywator
21.09.2024 13:42

Straty jak po wojnie..., a TV Republika i inne takie PiSiowate nadal szczują, Jak już nie mają zupełnie czym, to żartem, że premier w terenie, a nie w Warszawie. Patrząc na poparcie dziwię się niezmiernie skąd w Polsce tyle idiotów, pomijając karierowiczów i PiSiackich złodziei.

reaktywator
na forum od listopada 2017
kurnachata
21.09.2024 13:02

Krosno zostało zalane powodzią w 2010 roku. Jeszcze były pomniejsze wylewy rzeki Wisłok na teren tragowicy.

kurnachata
na forum od listopada 2017
gobi13
18.09.2024 11:32

Nie są potrzebne artykuły dla zwierząt?

Tragedia, Polska wygląda jak po wojnie. Ludzie wiedzieli, że mają uciekać, Czesi nas na czas ostrzegli. Były ulewy w Czechach i nas poinformowano, że Białą Głuchołaską może przepłynąć 360m³ wody na sekundę, podczas gdy w trakcie powodzi tysiąclecia przepływało 250m³, nie było złudzeń, że będzie łatwiej niż w 1997. Schroniska ewakuowano, ale np. koty wolnożyjące nie wiedziały, że mają uciekać. Nie ma praktycznie informacji o zwierzętach nigdzie, nie wiadomo co z nimi. Są tylko jakieś zdjęcia z ratowania psów, a co z kotami?

Powodzianie dostali pieniądze od rządu, z głodu nie umrą. Dobrze że są zbiórki darów, bo tam sklepy wymiecione, ale serce boli co ze zwierzętami się stało. Ludzie też się ewakuowali z pupilami, im też pewnie potrzebna jest karma. Jakby co są w necie podane adresy, gdzie można wysyłać paczki z darami do schronisk, które przygarnęły zwierzęta z ewakuowanych azyli.

Co do głupoty - tak, to jest totalnie brak wyobraźni stawiać dom na terenie zalewowym i to jeszcze taki z piwnicą, zamiast na palach i platformie, to nawet jak byłam dzieckiem i słyszałam o powodziach tak sobie wyobrażałam wybudowanie domu - taki dom na solidnym podwyższeniu, do którego się wchodzi po schodach.

gobi13
na forum od września 2024
nobody997
18.09.2024 10:07

Czyny ciche, skromne, mniej widoczne tym bardziej są pożyteczne. Wątpliwości budzą działania w blasku fleszy, chodzi o pomoc czy o pijar -autopromocje? Jak ogląda się na fejsie obrazek pozującej, uśmiechniętej Pani do kamer z darami to budzi niesmak.

nobody997
na forum od listopada 2017
LoloBolo
18.09.2024 09:34

Niestety, przepisy pozwalają. A potem płacz że zalało (co roku czy raz na kilka/kilkanaście lat).

Tak samo budowa/rozbudowa wałów czy innych zabezpieczeń zwykle spowoduje w przyszłości znacznie większe szkody w razie ich uszkodzenia.

Doskonałym przykładem głupoty kupujących (braku przepisów zabraniających budowy) domy były okolice Sandomierza, gdzie kominy domów były niżej niż korona wału przeciwpowodziowego a jego przerwanie spowodowało zalanie domów po kominy.

LoloBolo
na forum od listopada 2017
aneczka17
17.09.2024 07:47

pytanie do osób znających się na warunkach zabudowy: Czy budynek MPGK ul. Fredry budowany kilka lat temu nie jest przypadkiem na terenie zalewowym ? Trochę mnie zaskoczyło, że współczesne przepisy na to pozwalają.

aneczka17
na forum od lipca 2018
trw_krosno
16.09.2024 17:49

Gorąco proszę o włączenie się do akcji pomocowej. Dzisiaj ONI jutro możemy być MY. Pamiętajmy o tym. Różnych kataklizmów obecnie nie brakuje.

W Krośnie będą zbierać przy ul. Bursaki i w PCK - mają możliwość transportu, dobrą logistykę.

Wiem, że wielu działaczy, wolontariuszy, Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych już przyłączyło się do wielu akcji pomocowych w regionie.

Dziękuję i proszę o więcej...

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz proszę... i DZIĘKUJĘ

Danuta Kowalczyk TRW - opp - KROSNO

trw_krosno
na forum od stycznia 2018
polamag
16.09.2024 14:07

Krośnianie, pokażmy że mamy wielkie serca i otwarte portfele!

polamag
na forum od września 2024
WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)