Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Sprawdź, czy nie masz [BEZPŁATNE BADANIA]

Do końca roku mieszkańcy Podkarpacia mogą bezpłatnie wykonać badanie anty-HCV, które pozwala potwierdzić lub wykluczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C. Nieleczona choroba może doprowadzić do rozwoju raka, ale wcześnie wykryta jest w pełni wyleczalna. Warto to sprawdzić, bo kontakt z wirusem HCV mógł mieć każdy, kto był np. u dentysty lub kosmetyczki.
Punkt pobrań ALAB Laboratoria w Krośnie znajduje się przy ul. św. Wojciecha 22 B. Tam zrobisz bezpłatny test anty-HCV
Damian Krzanowski

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy z ciężką chorobą. Tymczasem nieleczone wirusowe zapalenie wątroby typu C może powodować marskość wątroby i rozwój raka.

Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość zakażonej krwi. Do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Każdy z nas był więc w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia.

Ryzyko dotyczy szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 rokiem życia oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 rokiem życia. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną tzw. aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej trzy razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

W Polsce ok. 150 tys. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie, dzięki którym ta przewlekła choroba zakaźna - uważana kiedyś za śmiertelną - stała się w pełni wyleczalną.

Krew pobierana jest z żyły, a wyniki są po 24 godzinach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria.

W Krośnie znajduje się on przy ul. św. Wojciecha 22 B (parking i wejście od ul. Korczyńskiej, tel.: 13 300 05 33). Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 12:30 (pobrania do godz. 12:00), a w soboty od 7:30 do 11.30 (pobrania do godz. 10:30). Badanie jest bezpłatne dla wszystkich osób pełnoletnich.

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 5215 . Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)