Oficjalną inaugurację Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa poprzedziła parada uliczna uczestników imprezy (25.08). Barwny korowód przeszedł ulicami Powstańców Warszawskich, Staszica, Sienkiewicza - aż do Rynku. Tam od piątku (24.08) czekało już 9 drewniano-wiklinowych domków, gdzie można było degustować i kupić wina najlepszych węgierskich producentów. W sali Biura Wystaw Artystycznych odbywały się zamknięte degustacje z udziałem winiarzy z Węgier.
Podczas Karpackich Klimatów, czyli międzynarodowego spotkania przygranicznych twórców i animatorów kultury, nie mogło zabraknąć występów zespołów artystycznych. Kulturę swoich narodów przybliżały zespoły z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Na przybyłych czekał także Kiermasz Twórczości Artystycznej oraz stoiska z tradycyjnymi potrawami. Ponadto organizatorzy przygotowali projekcje filmowe, prezentacje książek oraz wystawy.
W sobotę (25.08) odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, na której władze Krosna i węgierskiego Sárospatak podpisały umowę o współpracy partnerskiej.
Sárospatak to liczące 14,5 tys. mieszkańców miasteczko w północno-wschodnich Węgrzech, leżące u podnóża Gór Zemplińskich, nad Bodrogiem. Jest już czwartym miastem partnerskim Krosna, po węgierskich: Zalaegerszeg i Sátoraljaújhely oraz niemieckim Edewecht.
"Podpisanie umowy partnerskiej z pewnością umocni dotychczasowe szerokie kontakty i umożliwi rozszerzenie współpracy na wielu dodatkowych płaszczyznach, w tym również obustronne ubieganie się o fundusze z programów unijnych" - napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.
Współpraca turystyczna rozpoczęła się już znacznie wcześniej. Sárospatak znane jest mieszkańcom naszego miasta chociażby z organizowanych tam Dni Krosna.
Podczas uroczystości burmistrz Richárd Hörcsik, wręczył prezydentowi Krosna wino "Sárospatak". Piotr Przytocki zrewanżował się lampą naftową.
Sesja Rady Miasta miała jeszcze jeden ważny punkt w swoim porządku obrad. Były konsul węgierski w Polsce, wybitny historyk, poeta, eseista i tłumacz, prof. István Kovács otrzymał medal "Za zasługi dla Krosna". Został przyznany za szczególne zasługi w odnowie współpracy Krosna z Węgrami.
Delegacja zaproszonych gości i władz miasta złożyła też kwiaty w kaplicy rodu Portiusów w krośnieńskiej Bazylice Mniejszej. Węgrzy mogli zapoznać się z pamiątkami, które pozostawił po sobie Portius w kościele farnym.
Podczas imprezy odbyła się także druga edycja konkursu na "Ulubiony chleb krośnian". Certyfikat taki wygrał chleb staropolski z piekarni Józefa Kiełtyki - zdobył 861 z ponad 2 tysięcy oddanych przez widzów głosów. Zwycięski chleb staropolski można zakupić w sklepach firmowych "Saga" (ul. Popiełuszki i ul. Żeromskiego).
Karpackie Klimaty zakończyły się w niedzielę (26.08) widowiskowym spektaklem "Gloria" w wykonaniu aktorów Lwowskiego Teatru Woskresinnia.