Winne karpackie klimaty

Węgierskie wino, tradycyjne potrawy, rękodzieło artystyczne oraz występy zespołów z państw Euroregionu Karpackiego. Wszystko to przez trzy dni (24-26.08) na Rynku Królewskiego Miasta Krosna. Jak co roku Karpackie Klimaty i V Jubileuszowy Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Wojciecha Portiusa zgromadziły prawdziwe tłumy.

Oficjalną inaugurację Karpackich Klimatów i Festiwalu Win Węgierskich im. Portiusa poprzedziła parada uliczna uczestników imprezy (25.08). Barwny korowód przeszedł ulicami Powstańców Warszawskich, Staszica, Sienkiewicza - aż do Rynku. Tam od piątku (24.08) czekało już 9 drewniano-wiklinowych domków, gdzie można było degustować i kupić wina najlepszych węgierskich producentów. W sali Biura Wystaw Artystycznych odbywały się zamknięte degustacje z udziałem winiarzy z Węgier.

Podczas Karpackich Klimatów, czyli międzynarodowego spotkania przygranicznych twórców i animatorów kultury, nie mogło zabraknąć występów zespołów artystycznych. Kulturę swoich narodów przybliżały zespoły z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Na przybyłych czekał także Kiermasz Twórczości Artystycznej oraz stoiska z tradycyjnymi potrawami. Ponadto organizatorzy przygotowali projekcje filmowe, prezentacje książek oraz wystawy.

W sobotę (25.08) odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, na której władze Krosna i węgierskiego Sárospatak podpisały umowę o współpracy partnerskiej.

Sárospatak to liczące 14,5 tys. mieszkańców miasteczko w północno-wschodnich Węgrzech, leżące u podnóża Gór Zemplińskich, nad Bodrogiem. Jest już czwartym miastem partnerskim Krosna, po węgierskich: Zalaegerszeg i Sátoraljaújhely oraz niemieckim Edewecht.

"Podpisanie umowy partnerskiej z pewnością umocni dotychczasowe szerokie kontakty i umożliwi rozszerzenie współpracy na wielu dodatkowych płaszczyznach, w tym również obustronne ubieganie się o fundusze z programów unijnych" - napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta.

Współpraca turystyczna rozpoczęła się już znacznie wcześniej. Sárospatak znane jest mieszkańcom naszego miasta chociażby z organizowanych tam Dni Krosna.

Podczas uroczystości burmistrz Richárd Hörcsik, wręczył prezydentowi Krosna wino "Sárospatak". Piotr Przytocki zrewanżował się lampą naftową.

Prof. István Kovács został uhonorowany przez władze miasta medalem "Za zasługi dla Krosna"

Sesja Rady Miasta miała jeszcze jeden ważny punkt w swoim porządku obrad. Były konsul węgierski w Polsce, wybitny historyk, poeta, eseista i tłumacz, prof. István Kovács otrzymał medal "Za zasługi dla Krosna". Został przyznany za szczególne zasługi w odnowie współpracy Krosna z Węgrami.

Delegacja zaproszonych gości i władz miasta złożyła też kwiaty w kaplicy rodu Portiusów w krośnieńskiej Bazylice Mniejszej. Węgrzy mogli zapoznać się z pamiątkami, które pozostawił po sobie Portius w kościele farnym.

Podczas imprezy odbyła się także druga edycja konkursu na "Ulubiony chleb krośnian". Certyfikat taki wygrał chleb staropolski z piekarni Józefa Kiełtyki - zdobył 861 z ponad 2 tysięcy oddanych przez widzów głosów. Zwycięski chleb staropolski można zakupić w sklepach firmowych "Saga" (ul. Popiełuszki i ul. Żeromskiego).

Karpackie Klimaty zakończyły się w niedzielę (26.08) widowiskowym spektaklem "Gloria" w wykonaniu aktorów Lwowskiego Teatru Woskresinnia.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)