- Jeżeli masz dobry pomysł, chcesz coś zmienić, poprawić lub zorganizować, to teraz możesz działać! - zapewniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK i ogłaszają ogólnopolski konkurs pt. "Tu mieszkam, tu zmieniam".
W puli nagród zarezerwowano 1,5 mln zł. Pieniądze zostaną podzielone na 305 bezzwrotnych dotacji (od 2,5 do 20 tys. zł), przeznaczonych na realizację najciekawszych pomysłów dotyczących zmian w przestrzeni miast i wsi. - Wesprzemy finansowo przede wszystkim te projekty, dzięki którym osiedla, parki czy ulice staną się bardziej przyjazne i lepiej zorganizowane - zapowiada Julita Jakubowska z BZ WBK. Na pomoc finansową mogą liczyć również inicjatywy związane z promocją i upamiętnianiem postaci, które wywarły pozytywny wpływ na lokalne środowisko. Ich dorobek powinien być jednak żywy w świadomości mieszkańców albo wart przypomnienia.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy za pośrednictwem dowolnej fundacji, stowarzyszenia, szkoły czy domu kultury, wypełnić wniosek na specjalnej stronie internetowej www.bzwbk.pl/tumieszkamtuzmieniam (strona już nieaktywna). Pomysły można zgłaszać do 23 listopada.
Złożenie wniosku z pewnością ułatwi wizyta przedstawicieli organizatora konkursu w Krośnie. W najbliższą niedzielę (5.10), w godz. 12.00-17.00, pojawią się oni w Galerii Elijot. Będą m.in. informować, jakie pomysły można zgłaszać oraz co będzie brane pod uwagę przy ocenie projektów.
Orange Polska stawia natomiast na sportowy rozwój dzieci i młodzieży. Z pomocą firmy, do końca 2015 r. powstanie w całej Polsce 100 Klubów Sportowych Orange. - Nasza inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców małych miejscowości - informuje Maria Piskier z Orange Polska. - Program ma na celu zaktywizowanie społeczności lokalnych i stworzenie klubów sportowych, dzięki którym dzieci i młodzież chętniej i częściej zaczną uprawiać sport. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że dzieciaki chciałyby go uprawiać, ale nie mają gdzie.
Program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W jego ramach firma deklaruje się zapewnić wsparcie m.in. w formie zapewnienia niezbędnego sprzętu sportowego czy poprzez pomoc przy modernizacji istniejącego klubu. Inicjatywa jest długofalowa i ma pomóc w rozwoju takich dyscyplin jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna, piłka ręczna i lekkoatletyka.
Podobnie jak w przypadku konkursu BZ WBK, program Orange opiera się na aktywności mieszkańców. Wymogiem zgłoszenia się do niego jest bowiem powołanie min. 7-osobowej grupy z liderem oraz co najmniej dwiema osobami dorosłymi. Niezbędne są również współpraca i uzyskanie poparcia władz lokalnych oraz zapewnienie pomieszczenia dla klubu sportowego. W wypadku, gdy klub będzie się mieścił w szkole, wymagane jest poparcie dyrektora szkoły oraz powiadomienie Rady Rodziców.
Uczestnicy powinni także uzasadnić, dlaczego klub powinien powstać właśnie w ich miejscowości oraz przygotować dwuletni plan jego wykorzystania przez społeczność lokalną.