Muzeum Podkarpackie, Muzeum Rzemiosła - Piwnica PodCieniami, wieża farna, Galeria Sztuki BWA, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek oraz Skansen Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce - to lista instytucji, które włączają się do tegorocznej edycji Nocy Muzeów (18/19.05). W Krośnie nocne zwiedzanie odbędzie się już po raz siódmy.
We wszystkich wymienionych miejscach za darmo lub w promocyjnych cenach (wstęp na wieżę farną) można będzie oglądać istniejące, stałe i czasowe ekspozycje, ale w wielu z tych instytucji, z myślą o Nocy Muzeów, przygotowano specjalne atrakcje. Większość placówek czynnych będzie w sobotę już po południu, zwiedzających będą gościć do późnych godzin nocnych.
Od dwóch lat Muzeum Podkarpackie fotografuje odwiedzających je krośnian. Z wykonanych zdjęć tworzy Wielki Album Krośnieński. W tym roku można będzie zobaczyć ekspozycję prezentującą portrety osób, które sfotografowano w zeszłym roku, podczas Nocy Muzeów 2012. Z kolei chętni do uwiecznienia się będą mieli do wyboru dwa studia fotograficzne - atelier fotografii tradycyjnej oraz studio cyfrowe. Każdy będzie mógł wybrać czy woli zdjęcie w stylu retro, czy stylu nowoczesnym. W ten sposób powstanie wyjątkowa kolekcja. Album 2013 ujrzy światło dzienne w przyszłym roku.
Będzie też kiermasz sztuki. O jego artystyczną oprawę zadba Kapela Maliszów - zespół rodzinny, grający na wykonanych przez siebie instrumentach muzykę folkową. O godz. 21.00 na dziedzińcu wystąpi Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.
Piwnica PodCieniami przygotowała coś dla małego i dużego krośnianina. Od 19.00 rozpocznie się "Cerowana Dobranocka" z bajkami i wierszami dla dzieci, a od 23.00 posłuchać będzie można piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Konrada Borka (wokal) i Jacka Serafina (fortepian). Tej nocy możliwe będzie też zwiedzanie wieży farnej. Przewodnicy Muzeum Rzemiosła przypominają jednak, że obowiązuje wcześniejsza rezerwacja godzin zwiedzania - ostatnie wejście o godz. 21.45. Podczas Nocy Muzeów obowiązuje cena promocyjna biletu - 4 zł.
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do wspólnej zabawy całe rodziny. Wykorzystując dowolne elementy należało będzie wykonać niepowtarzalne plastyczne dzieła - temat przewodni to roboty.
Krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii udostępni swój sprzęt, będzie ujawniał tajemnice nocnego nieba. Ponadto w hallu RCKP dostępna będzie wystawa fotograficzna "50-lecie NASA". Zaprezentowane zostaną zdjęcia z Programu Apollo, z misji wahadłowców, misji Cassini-Huygens do Saturna i Tytana.
Młodzi aktorzy Teatru itd... zaprezentują dwa spektakle. Pierwszy, plenerowy pt. "Ono" będzie można zobaczyć o godz. 21.00, drugi - "Lot" o godz. 23.00.
Do nocnego zwiedzania przyłączyło się także Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek. Można będzie skosztować afrykańskich przysmaków, przymierzyć stroje z różnych stron świata, spotkać się z misjonarzami, zobaczyć filmy o misjach.
W świetle księżyca zaplanowano ponadto zwiedzanie Skansenu Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce. Będzie pokaz czerpania ropy z kopanki "Franek", a także projekcje filmu o tematyce naftowej.
W tym samym terminie działające niemal od roku Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na festiwal MultiGlass.
Znaczenie i funkcja szkła w życiu codziennym są powszechnie znane. Produkcja szyb, butelek czy szklanek to pierwsze i najbardziej oczywiste przykłady jego zastosowania. Jednak znacznie mniej osób wie, że szkło ma także swoje miejsce w kulturze i sztuce, stanowiąc tworzywo lub inspirację dla twórców specjalizujących się w różnych obszarach działalności artystycznej. Pokazanie właśnie tego oblicza szkła jest celem głównym festiwalu MultiGlass. Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce.
Na pierwszą edycję festiwalu Centrum przygotowało m.in. ekspozycje szkła użytkowego i artystycznego, pokaz mody, projekcję 3D-mappingu i prezentację tańca na malowidle 3D. Uczestnicy festiwalu będą mogli współtworzyć ogromny szklany obraz - wyjątkową mozaikę złożoną z setek kolorowych szklanych elementów. Będzie także możliwość poznania związanych z hutniczymi tradycjami miasta archiwalnych materiałów fotograficznych oraz nagrań audio i video.
Wstęp na wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny. - W ten sposób Centrum chce wpisać się w odbywającą się w tym dniu od wielu lat Noc Muzeów. Mimo że nie jesteśmy "klasycznym" muzeum, jednak prowadzimy działalność kulturalną i czujemy potrzebę włączenia się w tę akcję. Festiwal jest dobrą ku temu okazją - mówi Stefan Dziadosz, prezes CDS.
W niedzielę (19.05) w pracowni hutniczej CDS miał odbyć się koncert zespołu Rebeka - polskiego duetu tworzącego muzykę łączącą w sobie eksperymentalny pop z dawką elektroniki. Występ został jednak odwołany ze względu na chorobę artystki i przeniesiony na 8 czerwca.