W sobotę król Jan Kazimierz wjedzie do Krosna

Takiego wydarzenia jeszcze w Krośnie nie było! W sobotę 30 lipca Krosno zamieni się w XVII-wieczny gród, oczekujący na przyjazd orszaku króla Jana Kazimierza. Będą rycerze, tańce i zabawy oraz mnóstwo innych atrakcji, które przypomną lata największej świetności miasta. Zobacz program wydarzenia.
Edukacja poprzez rozrywkę - taki cel przyświecał organizatorom sobotniej (30.07) wielkiej rekonstrukcji wjazdu Króla Jana Kazimierza do Krosna

Ten najważniejszy moment nastąpi około godz. 20.00. To wtedy na placu Konstytucji 3 Maja pojawi się orszak Jego Królewskiej Mości Jana Kazimierza. Po uroczystym przywitaniu, monarcha wraz ze świtą pomaszerują ul. Czajkowskiego, Podwale i Piłsudskiego do rozbrzmiewającego dawną muzyką, muszkietowymi salwami na cześć władcy oraz wiwatami czekających na niego przez cały dzień mieszkańców.

Ale rekonstrukcja wjazdu Króla Jana Kazimierza do Krosna to tylko jeden z elementów przygotowanej z ogromnym rozmachem imprezy historycznej, pierwszego tego typu wydarzenia w mieście. - Wstępny pomysł na organizację imprezy zrodził się w zeszłym roku. Na początku miała to być parada, rekonstrukcja wjazdu króla, ale potem, wspólnie z RCKP stwierdziliśmy, że warto rozwinąć ten pomysł, dodać do niego więcej elementów, tak aby pokazując pewne historyczne relacje miał wartości edukacyjne, szczególnie, że widowisko dotyczy okresu największej świetności Krosna oraz odnosi się do wydarzenia, które rzeczywiście miało miejsce. W 1656 roku Król Jan Kazimierz przez ponad tydzień przebywał w mieście, stąd wydawał dekrety, więc można powiedzieć, że przez ten czas Krosno było stolicą kraju – opowiada Jacek Buczyński, pochodzący z Krosna aktor, koordynator przygotowań do sobotniego widowiska historycznego.

- Rekonstrukcję przygotowuje około stu osób. Tak dużego wydarzenia jeszcze w Krośnie nie było - mówi Jacek Buczyński

W ten sposób program imprezy rozrósł się o wiele dodatkowych, odbywających się od rana wydarzeń – obóz rycerski pod halą, rekonstrukcję bitwy pod Krosnem, czy wieczorny spektakl teatralny, przypominający historię tragicznej miłości Stanisława i Anny Oświęcimów. W realizację poszczególnych punktów programu zaangażowano zawodowych aktorów (Króla Jana Kazimierza zagra Tadeusz Łomnicki, a Stanisława Oświęcima Maciej Słota) i grupy rekonstrukcji historycznej. Chętnie włączyli się w nią także mieszkańcy Krosna – m.in. młodzież z grup teatralnych, Stowarzyszenie Portius czy po prostu pojedyncze osoby. Łącznie nad przygotowaniem wydarzenia pracuje około stu osób.

W organizację imprezy włączyło się mnóstwo osób, m.in. Stowarzyszenie Portius. Widowisko przypomni okres, w którym w mieście działał jego patron - Robert Wojciech Portius

- To jest naprawdę potężne przedsięwzięcie. W tym dniu, zwłaszcza od popołudnia, cała starówka żyć będzie w konwencji XVII wieku. Ludzie będą się przygotowywać na wjazd króla, stroić miasto, wieszać proporce, stawiać kwietniki – opisuje Alan Bochnak, drugi z krośnieńskich aktorów zaangażowanych w przygotowanie widowiska.

Organizatorzy liczą na tłumny udział krośnian w wydarzeniu. Zachęcają, aby nie tylko przyglądać się poszczególnym scenom, ale aby dać się ponieść, włączyć się w zabawę. - Czy to w obozie rycerskim rozstawionym koło hali sportowej, czy później na rynku, gdzie będzie można wziąć udział w różnych grach i zabawach, m.in. nauczyć się kilku kroków tańca historycznego - zachęca Jacek Buczyński.

Jeśli widowisko okaże się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, w kolejnych latach mieszkańcy Krosna mogą liczyć na podobne wydarzenia, przypominające kolejne ważne momenty z życia miasta.

W sobotę w Krośnie będzie czuć atmosferę XVII-wiecznego miasta. Będą gry, zabawy, muzyka i pokazy historyczne

Program:

12:00-18:00 Obóz wojsk Króla Jana Kazimierza
Tereny zielone wokół Hali Sportowej MOSiR (ul. Bursaki)
● pokazy walk
● warsztaty i zabawy
● kramy historyczne

Zabawy te trwać będą również w niedzielę (31.07) w godz. 10:00-18:00.


16:00-20:00 Przygotowanie do wjazdu Króla - rynek
● działania animacyjne
● kramy historyczne
● dekorowanie miasta
● wystawa "Dawnej mody czar" w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5) - stroje historyczne z pracowni Nomina Rosae (ekspozycje będzie można odwiedzić także w niedzielę w godz. 14:00-18:00)


20:00 Wjazd Króla do Krosna
Ulica Staszica oraz plac Konstytucji 3 Maja
● powitanie Króla przez mieszkańców miasta
● orszak paradny ulicami miasta (Czajkowskiego - Podwale - Piłsudskiego)


21:00 Wizyta Króla na krośnieńskim rynku
● koncert muzyki dawnej
● pokazy paradne wojsk
● tańce dworskie
● wystrzały z muszkietów
● składanie darów


21:30 Prezentacja teatralna historii miłosnej Anny i Stanisława Oświęcimów
Plac przy ul. Franciszkańskiej)
● opowieść na kanwie poematu dramatycznego "Anna Oświęcimówna" wg Mikołaja Bołoza-Antoniewicza w wykonaniu warsztatowiczów i aktorów Teatru Na Bruku


22:00 Nieco więcej historii, czyli prawdziwe dzieje Stanisława i Anny
Kościół oo. Franciszkanów
● opowieść oraz prezentacja w kaplicy Oświęcimów

Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od przebiegu parady.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)