W "Mechaniku" będą kształcić dla lotnictwa

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ruszyła budowa Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii. "Mechanik" nie będzie już zwykłą "samochodówką", będzie kształcił dla Doliny Lotniczej. - To dla nas skok cywilizacyjny - cieszy się dyrektor.
Dawne warsztaty "Mechanika". W niecały rok ma tu powstać Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii

Roboty trwają już na dobre. Od miesiąca ekipa budowlana pracuje na obiektach przy ul. Tysiąclecia, by za niecały rok oddać je w zupełnie innym standardzie. Za ponad 12,5 mln złotych w "Mechaniku" ma powstać Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii.

Od pomysłu do rozpoczęcia robót minęło prawie 6 lat. - Jesienią 2004 roku powstało Stowarzyszenie "Dolina Lotnicza". Szukano placówek oświatowych, które mogłyby kształcić dla przemysłu lotniczego - wspomina Bogdan Adamski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krośnie. - Zainteresowaliśmy się tą ideą, przeszliśmy eliminacje. Chcieliśmy jednak zwrócić uwagę na to, że takie szkoły jak my mają za mało sprzętu, by kształcić na odpowiednim poziomie. Tak zrodził się pomysł na projekt, który pozwoliłby dokonać przeróbek obiektów, ale też wyposażyć laboratoria w nowoczesny sprzęt. Do naszej idei przychylił się także prezydent Krosna, który miał plany modernizacji lotniska.

Stare warsztaty będą odnowione, wyposażone w sprzęt za ponad 6 mln zł

Projekt przez lata był przygotowywany, modyfikowany. W końcu formalności udało się sfinalizować, przystąpić do działania. Początkiem sierpnia tego roku ruszyły prace budowlane i adaptacyjne.

Robotami objęte są trzy szkolne pawilony: A - największy i najstarszy pawilon dawnych warsztatów szkolnych stanie się praktycznie nowym budynkiem, w mniejszym stopniu będą przerabiane pawilony B i C. Łącznie wyremontowanych zostanie ponad 2900 metrów kwadratowych powierzchni.

W obiektach powstanie 17 laboratoriów: dla mechaniki lotniczej, awioniki lotniczej, maszyn sterowanych numerycznie, mechatroniki i mechaniki samochodowej.

Szacunkowa wartość projektu to 12,6 mln zł. Dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego stanowi 85 procent wydatków, 15 - pochodzi z budżetu miasta. Jedna trzecia środków idzie na prace budowlane i adaptacyjne, pozostała część na wyposażenie.

Prace rozpoczęły się w sierpniu, potrwają do czerwca 2012 roku

Przetarg na dostawę maszyn także został już ogłoszony. - Sprzęt będzie podzielony na trzy branże: mechatroniczną, mechaniczną i mechaniki lotniczej. Wszystko na potrzeby zawodów związanych z nowoczesnymi technologiami. Przyjedzie bardzo duża ilość sprzętu, będą to obrabiarki, frezarki, roboty, urządzenia mechatroniczne, komputery, oprogramowanie - wylicza dyrektor. - Niektóre maszyny będą ważyć nawet 3 tony.

Bogdan Adamski wie jak ważne jest dobre wyposażenie szkoły. Dzięki temu "Mechanik" w ogólnopolskich turniejach sięgnął po najwyższe laury. - Trzykrotnie zdobyliśmy tytuł Najlepszej Szkoły Samochodowej w Polsce. To była zasługa uczniów i nauczycieli pasjonatów, ale też mieliśmy dobry sprzęt, który przez lata był gromadzony. Nasi uczniowie z otwartą przyłbicą mogli pokazać się na tych olimpiadach. Tytuł najlepszej szkoły na 86 tego typu szkół w Polsce to duży sukces - podkreśla.

Bogdan Adamski - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3

Twierdzi, że "Mechanik" to nie tyle szkoła, co przedsiębiorstwo edukacyjne. W nowych pracowniach będą kształcić się bowiem uczniowie, studenci PWSZ, ale też osoby z zewnątrz - pracownicy kierowani na szkolenia oraz bezrobotni w ramach współpracy z Urzędem Pracy. Osoby kończące naukę, wiedzę teoretyczną i praktyczną będą miały potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem PART. - To jest bardzo ważne, bo pozwala na uzyskanie zatrudnienia w firmach lotniczych i na lotniskach - podkreśla Bogdan Adamski.

- Na ten moment tylko dwa takie ośrodki powstają w Polsce: w Mielcu i u nas - kontynuuje. - Rzeszów też miał być poważnym filarem, ale są dopiero na początku drogi. Z kolei Mielec nie stawia do końca na mechanikę lotniczą, więc siłą rzeczy stajemy się jedyni. A dzięki temu, że na lotnisku w Krośnie tworzy się centrum szkolenia lotniczego, będziemy mieli możliwość szkolenia praktycznego bezpośrednio na płycie lotniska, Rzeszów tej szansy nie ma.

"Mechanik" trzykrotnie zdobył tytuł Najlepszej Szkoły Samochodowej w Polsce

Bogdan Adamski podkreśla, że realizacja tego projektu to dla szkoły skok cywilizacyjny. - To olbrzymi wydatek, na który nie każda szkoła zawodowa może sobie pozwolić. Ponadto możemy kształcić w zawodach i kierunkach, które występują w Dolinie Lotniczej, ale też dla firm, które są w Krośnie, naszym regionie. Nie kształcimy w zawodach oderwanych od realiów - podkreśla.

Prace mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku. Od września 2012 roku uczniowie będą mogli uczyć się w nowocześnie wyposażonych pracowniach.

"Mechanik" chce uruchamiać nowe kierunki, kształcić w zakresie energii odnawialnej, ale też automatyki i robotyki.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)