Muzeum Podkarpackie przygotowało projekt modernizacji piwnic kamienicy przy ul. Szczepanika. Przypomnijmy, że muzeum jest właścicielem połowy nieruchomości i wszystkich jej piwnic (od połowy lat 90. XX w.). Powstaną w nich magazyny szkła o powierzchni ok. 120 m² , a na niewielkiej działce obok budynku znajdzie się "wykop archeologiczny" dla najmłodszych. Jak zapewnia Jan Gancarski, archeolog i dyrektor muzeum, z obiektu będzie można korzystać już w listopadzie lub w grudniu br.
Muzeum Podkarpackie posiada 4 tys. eksponatów szkła i ponad tysiąc archiwaliów, które pochodzą z Krośnieńskiej Huty Szkła, a także z hut, które pojawiły się po 1989 r. w okolicach Krosna. Wśród zbiorów znajdują się szklane perełki wykonane na specjalne okazje (np. kieliszki, z których pił Władysław Gomułka).
- W magazynach studyjnych pokażemy nie tylko naszą wyjątkową kolekcję szklanych eksponatów, ale również sam proces produkcji szkła, techniki jego zdobienia, konserwacji i przechowywania. Druga część naszego przedsięwzięcia to „zasypisko” z zakopanymi artefaktami i szczątkami, dzięki któremu dzieci będą miały okazję zapoznać się z pracą archeologa – mówi Jan Gancarski na konferencji prasowej 25 czerwca.
Koszt całkowity przedsięwzięcia to ok. 810 tys zł. Konkretną kwotę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni. Większość pieniędzy na przeprowadzenie prac muzeum pozyskało z zewnętrz: 483 tys. zł z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz 180 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Postaramy się, żeby magazyny i piaskownica wzbudziły duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów. Spodziewamy się wzrostu ogólnej frekwencji w muzeum o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy odwiedzin rocznie – dodaje dyrektor.
Kolejne miejsce na "szklanym szlaku" Krosna. Przydałyby się też jakieś inne propozycje dotyczące szkła, np wykłady naukowe dotyczące szkła w kulturze (witraże itp), w nauce i nowoczesnym przemyśle - jako lekcje dla szkół i wykłady otwarte.