W Krośnie szkła nigdy za wiele. Nowy projekt Muzeum Podkarpackiego

Na krośnieńskiej mapie atrakcji pod koniec roku pojawi się nowy punkt. Będą to magazyny studyjne szkła oraz archeologiczny plac zabaw dla dzieci.
Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego, chce zachęcić młodych krośnian do odkrywania śladów historii
Damian Krzanowski

Muzeum Podkarpackie przygotowało projekt modernizacji piwnic kamienicy przy ul. Szczepanika. Przypomnijmy, że muzeum jest właścicielem połowy nieruchomości i wszystkich jej piwnic (od połowy lat 90. XX w.). Powstaną w nich magazyny szkła o powierzchni ok. 120 m² , a na niewielkiej działce obok budynku znajdzie się "wykop archeologiczny" dla najmłodszych. Jak zapewnia Jan Gancarski, archeolog i dyrektor muzeum, z obiektu będzie można korzystać już w listopadzie lub w grudniu br.

Kamienica na ul. Szczepanika pochodzi z XIX w. W latach 90. ubiegłego wieku Maria Nagajowa podarowała  połowę budynku Muzeum Podkarpackiemu
Damian Krzanowski

Muzeum Podkarpackie posiada 4 tys. eksponatów szkła i ponad tysiąc archiwaliów, które pochodzą z Krośnieńskiej Huty Szkła, a także z hut, które pojawiły się po 1989 r. w okolicach Krosna. Wśród zbiorów znajdują się szklane perełki wykonane na specjalne okazje (np. kieliszki, z których pił Władysław Gomułka). 

- W magazynach studyjnych pokażemy nie tylko naszą wyjątkową kolekcję szklanych eksponatów, ale również sam proces produkcji szkła, techniki jego zdobienia, konserwacji i przechowywania. Druga część naszego przedsięwzięcia to „zasypisko” z zakopanymi artefaktami i szczątkami, dzięki któremu dzieci będą miały okazję zapoznać się z pracą archeologa – mówi Jan Gancarski na konferencji prasowej 25 czerwca.

Koszt całkowity przedsięwzięcia to ok. 810 tys zł. Konkretną kwotę poznamy dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych dni. Większość pieniędzy na przeprowadzenie prac muzeum pozyskało z zewnętrz: 483 tys. zł z budżetu Województwa Podkarpackiego oraz 180 z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Postaramy się, żeby magazyny i piaskownica wzbudziły duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów. Spodziewamy się wzrostu ogólnej frekwencji w muzeum o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy odwiedzin rocznie – dodaje dyrektor.

KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
wokol_krosna
01.07.2018 22:29

Kolejne miejsce na "szklanym szlaku" Krosna. Przydałyby się też jakieś inne propozycje dotyczące szkła, np wykłady naukowe dotyczące szkła w kulturze (witraże itp), w nauce i nowoczesnym przemyśle - jako lekcje dla szkół i wykłady otwarte.

wokol_krosna
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)