W Krośnie przestępczość coraz mniejsza

Coraz mniej przestępstw, wypadków i ofiar śmiertelnych - wygląda na to, że w powiecie krośnieńskim jest jeszcze bezpieczniej. Spadła jednak nieco przy tym wykrywalność, ale szef krośnieńskich policjantów i tak jest zadowolony z jej poziomu.
W krośnieńskiej komendzie pracuje 260 funkcjonariuszy. Obsługują teren całego powiatu krośnieńskiego

W czwartek (17.01) w krośnieńskiej komendzie policji odbyła się odprawa roczna z udziałem Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Zdzisława Stopczyka. Podczas odprawy podsumowano pracę krośnieńskich policjantów w 2012 roku.

Jak wynika z danych statystycznych, w ubiegłym roku policja stwierdziła ogólnie 2616 przestępstw. W porównaniu z rokiem 2011 jest ich mniej o 261. Spadła jednak także ich wykrywalność - w 2011 roku wynosiła 66,8 %, w minionym - 66,4%. Rekordowa wykrywalność na poziomie 74,2 % była w 2010 roku, choć wtedy zanotowano kilkadziesiąt mniej przestępstw.

Liczba przestępstw kryminalnych wyniosła 1890. Jeszcze rok wcześniej stwierdzono ich znacznie więcej - 2121. Wtedy wykrywalność wynosiła 59%, teraz jest nieco niższa - 55,9 %.

Komendant Miejski Policji w Krośnie mł. insp. Adam Pietrzkiewicz

Komendant Miejski Policji w Krośnie mł. insp. Adam Pietrzkiewicz uważa jednak, że poziom wykrywalności przestępstw kryminalnych oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli to największe atuty krośnieńskiej policji. Z kolei komendant Wojewódzki nieco gorsze statystyki tłumaczy tak: - Jeśli chodzi o służbę dochodzeniowo-śledczą to są to ludzie, którzy nie mają jeszcze takiego doświadczenia. Myślę, że nabędą go na wystarczającym poziomie i wyniki będą lepsze - mówi insp. Zdzisław Stopczyk.

Ciągle w kręgu zainteresowań policji są sprawy kryminalne, którymi w ostatnich latach żyło Krosno, a których sprawców ciągle nie udało się ująć, czyli sprawa zabójstwa właściciela kantoru oraz napady na placówki bankowe. - Sprawy procesowe są umorzone, ale to nie oznacza, że nie są w toku, cały czas trwa praca operacyjna - podkreśla Adam Pietrzkiewicz. - W przypadku zabójstwa właściciela kantoru opublikowany został portret pamięciowy, spłynęły różnego rodzaju informacje, są weryfikowane. W dalszym ciągu są różne wersje - dodaje.

Komenda Miejska Policji w Krośnie obsługuje miasto Krosno, ale też cały powiat, który łącznie zamieszkuje około 160 tys. osób. Najwięcej pracy policjanci mają w samym Krośnie, ze względu na zagęszczenie mieszkańców przestępstw jest tu najwięcej. Komendant podkreśla, że w walce z przestępczością i wykroczeniami pomaga dobra współpraca ze strażą miejską, a przede wszystkim istnienie monitoringu.

- Prawie 900 przestępstw i wykroczeń wykrytych zostało przez centrum monitoringu wizyjnego - podkreślił obecny na odprawie Piotr Przytocki, prezydent Krosna. Rozwiał przy okazji wątpliwości dotyczące funkcjonowania straży miejskiej - w Polsce pojawia się coraz więcej głosów domagających się likwidacji tej formacji, jako tej niepotrzebnej, żerującej tylko na obywatelach przez używanie fotoradarów i wystawianie mandatów za niewłaściwe parkowanie. W Krośnie nie ma jednak mowy o likwidacji straży miejskiej.

- Pewne rzeczy są domeną straży, a pewne policji. Wiele działań porządkowych w różnych dziedzinach życia gminy ma miejsce tylko i wyłącznie przy udziale straży. Gdyby nie było straży miejskiej musiałby być zatrudniony urzędnik, który będzie to samo robił, tylko nie będzie miał takiego statusu, jak ma dziś straż miejska - tłumaczy prezydent.

Bezpieczniej w 2012 roku było także na drogach. W ubiegłym roku doszło do 84 wypadków, w których zginęło 12 osób, a 118 zostało rannych. W porównaniu z rokiem 2011 to spadek o 15 zdarzeń i o 2 ofiary śmiertelne. Bardziej na wyobraźnię działa jednak porównanie z rokiem chociażby 2008, kiedy to doszło do aż 143 wypadków, w których śmierć poniosło 18 osób.

Znacznie więcej było kolizji, bo ponad 1,5 tysiąca, jednak i tak jest to wartość mniejsza niż rok wcześniej o blisko 270 zdarzeń. Pijani kierowcy spowodowali 7 wypadków, ale pijani piesi wcale nie byli lepsi - spowodowali 8 wypadków.

Komendant wojewódzki poinformował, że wśród priorytetów na 2013 rok jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa imprez masowych. - Nie odpuścimy pseudokibicom, będziemy też więcej wymagać od organizatorów, bo to oni są odpowiedzialni za imprezę, którą organizują - zapowiedział. - Kiedy w trakcie imprezy dojdzie do jakiś wydarzeń, będziemy reagować, natomiast organizator musi mieć świadomość konsekwencji, że jeśli nie dopełni jakiś obowiązków, będą składane doniesienia do prokuratury i rozliczenie w senie karnym organizatora za niedociągnięcia czy braki jakich się dopuścił - tłumaczył.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji insp. Zdzisław Stopczyk

- W Krośnie wymogi formalne wynikające z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych są przestrzegane, jest odpowiednia ilość pracowników służb porządkowych i informacyjnych. To jest rzetelne podejście do tematu - chwalił szef krośnieńskiej komendy.

Krośnieńska komenda ciągle czeka na generalny remont budynku, co zdaniem komendanta, usprawni pracę policjantów, ale też poprawi warunki przyjęcia interesantów. - Oczekujemy decyzji na szczeblu ministerialnym dotyczącej przydziału środków na remont - mówi Adam Pietrzkiewicz. Konieczne jest docieplenie budynku wraz z nową elewacją oraz kapitalny remont wewnątrz.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)