W "Koperniku" będzie gimnazjum. Dwujęzyczne

Od przyszłego roku szkolnego w Krośnie będzie o jedno gimnazjum więcej. Nie będzie to jednak zwyczajna szkoła, a pierwsze w naszym mieście gimnazjum dwujęzyczne. Powstanie przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. To pierwsza taka szkoła na Podkarpaciu.
W roku szkolnym 2012/2013 w "Koperniku" obok licealistów po tych korytarzach będą przechadzać się także gimnazjaliści

Uchwałę w sprawie założenia dwujęzycznego gimnazjum podjęli radni na sesji Rady Miasta (25.11). Szkoła powstanie przy I LO, będzie też miała tego samego patrona - Mikołaja Kopernika. Obydwie placówki wejdą w skład utworzonego na tę okoliczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Zarówno uczniowie liceum, jak i gimnazjum będą uczyć się w jednym budynku przy ul. ks. Piotra Skargi 2. Czy się pomieszczą? - Wiem, że są takie obawy, ale jest na to miejsce. Od przyszłego roku liceum uszczupli się o jeden oddział, będzie ich 7. Z mojego rozeznania wynika, że 9 oddziałów: 7 liceum i dwa gimnazjum, swobodnie się w tym budynku pomieści - podkreśla dyrektor "Kopernika" Ryszard Józefczyk.

Szkoła ta będzie pierwszym w województwie samorządowym gimnazjum dwujęzycznym z językiem angielskim. - Wiem, że w Rzeszowie jest gimnazjum z językiem francuskim, więc nasze gimnazjum będzie na Podkarpaciu nowością. W Polsce takich gimnazjów jest około 100 - dodaje Ryszard Józefczyk.

Pierwszy nabór do dwóch oddziałów (ok. 50 uczniów) klasy pierwszej Gimnazjum Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika zostanie przeprowadzony na rok szkolny 2012/2013. Odbędzie się jednak wcześniej niż rekrutacja do gimnazjów ogólnodostępnych, bo już wczesną wiosną. Istotnym elementem rekrutacji będą wyniki testu uzdolnień kierunkowych. - Będą sprawdzane kompetencje językowe. Nie będzie to jednak miało nic wspólnego z egzaminem z języka angielskiego, będą to ćwiczenia, które mają pokazać pewne zdolności i sprawności - podkreśla dyrektor.

Ryszard Józefczyk - dyrektor I LO im. Mikołaja Kopernika, a w zasadzie utworzonego Zespołu Szkół Ogólnokształcących

Założenie Gimnazjum Dwujęzycznego to według władz miasta kolejny krok do umocnienia pozycji Krosna jako lokalnego ośrodka edukacyjnego. Dzięki temu poszerzy się też oferta edukacyjna dla absolwentów szkół podstawowych zainteresowanych pogłębioną nauką języka obcego.

"Gimnazja dwujęzyczne cieszą się rosnącym powodzeniem, szczególnie w dużych miastach. Wyróżniają się wysoką efektywnością kształcenia, nie tylko w zakresie języków obcych. Nowe gimnazjum korzystnie uzupełni sieć szkół publicznych i podobnie jak utworzone wcześniej oddziały sportowe, przyczyni się do zwiększenia liczby uczniów, w tym spoza Krosna uczących się w krośnieńskich szkołach" - czytamy w uzasadnieniu uchwały dotyczącej założenia placówki.

- Obok zwiększonej liczby godzin języka angielskiego o dwie godziny w tygodniu w porównaniu z gimnazjum ogólnodostępnym, co najmniej dwa przedmioty będą prowadzone z wykorzystaniem języka angielskiego - informuje Ryszard Józefczyk. Nie znaczy to jednak, że dzieci będą uczone w tym języku, jak podkreśla dyrektor, sposób zaawansowania i dawkowania języka będzie uzależniony od możliwości uczniów.

- Mam nadzieję, że przełoży się to na ostateczny efekt w postaci biegłego posługiwanie się tym językiem, zwiększenia komunikatywności. Będzie to też jednak kształcenie dwukulturowe, chcemy oprócz wyposażenia uczniów w pewne narzędzie komunikowania, także zapoznać ich z obszarem geograficznym, historycznym, kulturowym - wyjaśnia dyrektor.

Z koncepcji "dwujęzyczności" wyłączonych jest jednak kilka przedmiotów: język polski, historia Polski oraz geografia Polski.

A co z możliwościami kadry nauczycielskiej? - Jest z tym pewien problem - przyznaje Ryszard Józefczyk. - Jednak młodzi nauczyciele są lepiej przygotowani do tego zawodu, dla nich zdobyć certyfikat - a tylko takie jest wymaganie - nie jest rzeczą ponad ich możliwości. Aktualnie trwa intensywny kurs języka angielskiego. Jest ogromne zainteresowanie pracą w takim gimnazjum - dodaje Ryszard Józefczyk

Utworzenie gimnazjum przy I Liceum Ogólnokształcącym to wyjście naprzeciw aktualnym potrzebom, ale też powrót do przeszłości. W ten sposób nastąpi reaktywacja założonego 90 lat temu Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, które powstało z przekształcenia szkoły realnej w 1921 roku i funkcjonowało jako szkoła o dwóch typach: humanistycznym i matematyczno-przyrodniczym. W 1933 roku przy gimnazjum zostało utworzone liceum ogólnokształcące. Obydwie szkoły miały wspólnego dyrektora i mieściły się w tym samym budynku, co dzisiaj. Gimnazjum zostało zlikwidowane w wyniku reformy ustroju szkolnego wprowadzającej tzw. "jedenastolatkę" w 1948 roku (zlikwidowano wówczas wszystkie gimnazja w Polsce) i nie zostało reaktywowane z chwilą powrotu gimnazjów do polskiego systemu edukacji.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)