O budowie fontanny na krośnieńskim Rynku mówiono od co najmniej początku obecnego dziesięciolecia. W 2002 roku pojawiła się pierwsza koncepcja – projekt fontanny przygotował Wojciech Krukierek. Na jej cokole miała znajdować się rzeźba "tańczących dziewcząt" lub "dziewczyny z parasolem". Ostatecznie jednak projekt nie został zaakceptowany.
Decyzję o wyborze nowego projektu (również autorstwa Wojciecha Krukierka) podjęto w 2004 r. W sierpniu ub.r. ogrodzono studnię znajdującą się w zachodniej części Rynku i przystąpiono do prac. Zapowiadano, że studnia zostanie ukończona w październiku. Prace trwały jednak nawet w listopadzie. Prezydent Miasta w wywiadzie dla portalu tłumaczył, że ukończenie fontanny opóźniły warunki pogodowe.
Władze miasta zapraszają w końcu na jej otwarcie: „Wszem i wobec wiadomym czynimy, iż w historii naszego grodu, data 19 kwietnia A.D. 2005 wyjątkową stać się może. Włodarz Krosna, przy zgodzie Rajców Miejskich, aktu uruchomienia fontanny na historycznym Rynku miasta dokonywać będzie. Zainstalowane mechanizmy i efekty świetlne, by widocznymi stać się mogły, plac w ciemnościach pogrążon być musi. Przy dźwiękach muzyki, do zachodu słońca, wspólne oczekiwania upłyną, dlatego też mieszkańcy grodu, już na godzinę 18.30 stawić się powinni.”
Uruchomienie fontanny połączone będzie z występem zespołu „Trio Liritsa” z Białorusi (muzyka inspirowana folklorem białoruskim oraz z innych stron świata) oraz Trio Akordeonowego z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, a nietypowe fanfary na saksofonie wykona Jarosław Sereda.
Przypomnijmy. Nowa fontanna ma być duża i nowoczesna. Kształtem przypominała będzie kwadrat z owalnymi wypustkami (na rysunku obok widok "z góry"). Średnica fontanny wynosić będzie ponad 5 m. Strumienie wody sięgać będą nawet 3 metrów wysokości. Wszystkich strumieni będzie łącznie 17. Złoży się na to jeden strumień centralny i 16 "pióropuszy" umiejscowionych na obwodzie fontanny.
Cala fontanna będzie podświetlana 12 lampami. Najprawdopodobniej posłużą to tego nowoczesne lampy światłowodowe, które pozwalają wytworzyć wiele widowiskowych efektów świetlnych (- Próby wypadły pomyślnie - mówią tajemniczo urzędnicy). Fontanna będzie działać w cyklu zmiennym. Na przemian będą włączane poszczególne strumienie wodne. Podziwiać ją będzie można od wiosny do jesieni ok. 12 godzin w ciągu dnia.
Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 300 tysięcy zł.