ARCHIWUM 1999-2017

W końcu uruchomią fontannę

Doczekaliśmy się. W najbliższy wtorek (19.04) na krośnieńskim Rynku ma zostać uruchomiona fontanna, która budowana była od sierpnia ub.r. Według władz miasta ma być "niezwykle efektowna".
Adrian Krzanowski
Szkic fontanny "z boku"
TV Obiektyw

O budowie fontanny na krośnieńskim Rynku mówiono od co najmniej początku obecnego dziesięciolecia. W 2002 roku pojawiła się pierwsza koncepcja – projekt fontanny przygotował Wojciech Krukierek. Na jej cokole miała znajdować się rzeźba "tańczących dziewcząt" lub "dziewczyny z parasolem". Ostatecznie jednak projekt nie został zaakceptowany.

Decyzję o wyborze nowego projektu (również autorstwa Wojciecha Krukierka) podjęto w 2004 r. W sierpniu ub.r. ogrodzono studnię znajdującą się w zachodniej części Rynku i przystąpiono do prac. Zapowiadano, że studnia zostanie ukończona w październiku. Prace trwały jednak nawet w listopadzie. Prezydent Miasta w wywiadzie dla portalu tłumaczył, że ukończenie fontanny opóźniły warunki pogodowe.

Władze miasta zapraszają w końcu na jej otwarcie: „Wszem i wobec wiadomym czynimy, iż w historii naszego grodu, data 19 kwietnia A.D. 2005 wyjątkową stać się może. Włodarz Krosna, przy zgodzie Rajców Miejskich, aktu uruchomienia fontanny na historycznym Rynku miasta dokonywać będzie. Zainstalowane mechanizmy i efekty świetlne, by widocznymi stać się mogły, plac w ciemnościach pogrążon być musi. Przy dźwiękach muzyki, do zachodu słońca, wspólne oczekiwania upłyną, dlatego też mieszkańcy grodu, już na godzinę 18.30 stawić się powinni.”

Uruchomienie fontanny połączone będzie z występem zespołu „Trio Liritsa” z Białorusi (muzyka inspirowana folklorem białoruskim oraz z innych stron świata) oraz Trio Akordeonowego z Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, a nietypowe fanfary na saksofonie wykona Jarosław Sereda.

Przypomnijmy. Nowa fontanna ma być duża i nowoczesna. Kształtem przypominała będzie kwadrat z owalnymi wypustkami (na rysunku obok widok "z góry"). Średnica fontanny wynosić będzie ponad 5 m. Strumienie wody sięgać będą nawet 3 metrów wysokości. Wszystkich strumieni będzie łącznie 17. Złoży się na to jeden strumień centralny i 16 "pióropuszy" umiejscowionych na obwodzie fontanny.

Cala fontanna będzie podświetlana 12 lampami. Najprawdopodobniej posłużą to tego nowoczesne lampy światłowodowe, które pozwalają wytworzyć wiele widowiskowych efektów świetlnych (- Próby wypadły pomyślnie - mówią tajemniczo urzędnicy). Fontanna będzie działać w cyklu zmiennym. Na przemian będą włączane poszczególne strumienie wodne. Podziwiać ją będzie można od wiosny do jesieni ok. 12 godzin w ciągu dnia.

Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 300 tysięcy zł.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
Adrian Krzanowski, fot. TV Obiektyw